Kupcem sta prodajala parcele ob morju, ki sploh niso bile v njuni lasti

Črna kronika 29. Jul 202414:14 1 komentar
ankaran
Foto: Bor Slana/BOBO

Koprski kriminalisti so zaključili preiskavo trinajstih kaznivih dejanj poslovnih goljufij in na okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazensko ovadbo zoper 56-letnega moškega z območja Policijske uprave Koper, 43-letnega moškega z območja PU Maribor in gospodarsko družbo iz Maribora, ki jo je po pooblastilu vodil ovadeni 43-letni moški.

Kriminalisti so preiskavo začeli, ko je konec leta 2022 več oškodovancev na različnih policijskih enotah po Sloveniji začelo prijavljati sume storitve kaznivih dejanj poslovnih goljufij, ki jih je bila osumljena ista gospodarska družba iz Maribora, njene odgovorne osebe in 56-letni moški z območja PU Koper, so sporočili s Policijske uprave Koper.

Koprski kriminalisti so v prvi polovici leta 2024 prijave – nabralo se jih je trinajst, združili in jih enotno preiskovali. Preiskavo je usmerjalo okrožno državno tožilstvo v Kopru.

Ugotovili so, da sta osumljenca v imenu mariborske družbe na spletu oglaševala prodajo več turističnih parcel v okolici Rovinja in v Ankaranu, na katerih naj bi bili v nadaljevanju postavljeni manjši montažni turistični objekti oz. počitniške hiše. Ko so se oškodovanci odzvali na oglase, so stopili v kontakt s 56-letnikom z območja PU Koper, ki je kupce tudi vodil na oglede parcel v Rovinju in Ankaranu.

Po ogledu parcele plačali kupnino

Po ogledu parcel so oškodovanci podpisali pogodbe o rezervaciji parcel ter ob podpisu 56-letniku v gotovini plačali varščino, v višini 5 do 10 odstotkov nakupne vrednosti parcel.

V nadaljevanju so oškodovanci z mariborsko družbo sklepali predpogodbe o nakupu teh parcel ter na podlagi podpisanih pogodb na bančni račun mariborske družbe nakazali kupnino.

Osumljenca sta vedela, da obveznosti do oškodovancev ne bosta mogla nikoli izpolniti, ker ne onadva in ne mariborska družba niso bili oziroma niso lastniki oglaševanih parcel v Rovinju in v Ankaranu. Kljub temu sta v imenu mariborske družbe tuje parcele ponujala v prodajo in s kupci sklepala pogodbe v imenu te družbe.

Dejanskih lastnikov parcel goljufa nista poznala

Dejanskih lastnikov parcel sploh nista poznala ali se z njimi karkoli dogovorila, zato je bil tak posel neizvedljiv. Kupce sta zavajala in spravljala v zmoto, da so mariborski družbi plačali kupnino ali del kupnine in jih s tem oškodovala za približno 250.000 evrov. Denar oškodovancem ni bil vrnjen.

Za kaznivo dejanje poslovne goljufije je zagrožena kazen zapora do petih let, če je s tem kaznivim dejanjem pridobljena velika premoženjska korist ali nastala velika premoženjska škoda, pa kazen zapora od enega do deset let.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje