Na Ptuju se je začelo sojenje deseterici, osumljeni tihotapljenja tujcev

Črna kronika 05. Nov 202416:24 0 komentarjev
Sodniško kladivo
Slika je simbolična. (Foto: Tina Kosec/BOBO)

Na ptujskem sodišču se je začelo sojenje deseterici, ki ji očitajo organizirano tihotapljenje tujcev čez slovensko ozemlje. Večina obtoženih se brani s prostosti, štirje so v priporu, eden pa v zaporu. Sodnik Matej Šmigoc je zaradi odsotnosti dveh obdolženih izločil postopek zoper njiju, obravnava pa je stekla proti preostalim osmim.

Ob začetku današnje obravnave je zagovornica enega od obtoženih predlagala, da se narok preloži do navzočnosti vseh obtožencev, saj bi bila ločitev postopkov po njenem mnenju neučinkovita in bi lahko privedla do podvajanja dokaznih postopkov. Temu so se pridružili tudi drugi zagovorniki, a je tožilstvo predlogu nasprotovalo, saj da je odločitev sodišča o ločitvi postopka že dokončna.

Tožilka Janja Bernard Korbar je opozorila, da so nekateri obtoženci v priporu že 22 mesecev in je zato ključnega pomena, da se sojenje izvede hitro in brez odlašanj. “Zaradi zahtevnosti postopka in večjega števila obdolžencev je bistveno, da postopek poteka tekoče, brez zavlačevanja,” je poudarila tožilka. Po njenih besedah obdolženci sami opozarjajo na potrebo po pospešitvi postopka. Sodni senat je nato predlog za preložitev zavrnil.

Med današnjo obravnavo so nekateri obtoženci vložili tudi zahtevo za izločitev celotnega sodnega senata zaradi domnevne pristranskosti. Kot so menili, naj bi zavrnitev njihovega predloga, da jim v razpravni dvorani snamejo lisice, ogrozila poštenost postopka. Senat je zahtevo zavrnil kot neutemeljeno, saj je ocenil, da gre zgolj za poskus zavlačevanja postopka.

Obtožnica temelji na preiskavi policije, ki je skupaj z madžarskimi, avstrijskimi in italijanskimi varnostnimi organi več mesecev sledila aktivnostim združbe. Kot je povedala tožilka Bernard Korbar, obtoženim očitajo kazniva dejanja, izvedena v hudodelski združbi, ko naj bi nezakonito prevažali tujce po ozemlju držav Evropske unije, predvsem Madžarske in Avstrije.

Obtoženi naj bi svojo dejavnost oglaševali celo na družbenih omrežjih, kjer so objavljali posnetke uspešno izvedenih prevozov. Po navedbah policije so samo v času preiskave opravili 16 tihotapskih poti, v katerih je bilo prepeljanih najmanj 212 tujcev, pri čemer so ti za prevoz po evropskih državah plačevali okrog 5.000 evrov na osebo, za pot do cilja pa tudi od 15.000 do 20.000 evrov na osebo.

Sojenje se bo nadaljevalo 10. januarja 2025, ko bodo obtoženi imeli možnost podati zagovore.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!