Gorski reševalci so včeraj opravili dve zahtevnejši reševanji. V enem primeru so reševali obnemogla planinca, v drugem pa turnega smučarja, ki ga je odnesel plaz.
Včeraj dopoldne se je na območju Uršlje gore v občini Ravne na Koroškem med spustom na nadmorski višini 1.600 metrov turnemu smučarju sprožil snežni plaz, ki ga je odnesel okoli 400 metrov po pobočju.
Kot so pojasnili na Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS), se je kložasti plaz sprožil zaradi obremenitve smučarja z lastno težo.
Na smučarjevo srečo ni smučal sam, temveč še s tremi smučarskimi kolegi, ki so poškodovanemu takoj priskočili na pomoč.
“Nekaj sreče pa je bilo tudi v tem, da plaz smučarja ni zasul v celoti,” so zapisali na GRZS. Smučarja so nato oskrbeli reševalci GRS Koroška, posadka helikopterja Slovenske vojske pa ga je skupaj z reševalcem letalcem prepeljala v Splošno bolnišnico Slovenj Gradec.
Včeraj so bili gorski reševalci sicer na delu tudi na Goteniškem Snežniku, kjer sta obnemogla planinca. Ker se je moral v tem primeru helikopter Slovenske vojske zaradi izredno slabega vremena vrniti v bazo, so reševalci planinca iskali na klasičen način. Pri reševanju jim je pomagalo tudi sedem domačinov na motornih saneh. Planinca so v večernih urah našli in ju prepeljali v bolnišnico.
Prisluhnite opozorilom
Obe včerajšnji reševanji sta se na srečo končali samo s poškodbami. Gorski reševalci ob tem še enkrat opozarjajo, da vsi, ki zahajajo v hribe, dobro preverijo razmere na območju, kamor so namenjeni.
“Predvsem pa, da še posebej v zimskih razmerah ne precenite svojih psihofizičnih sposobnosti in razmer ter s spoštovanjem izbirate svoje cilje ter prisluhnete opozorilom,” so še zapisali na GRZS ter dodali, da se nesreče dogajajo vsem, saj da “gore ne izbirajo med izkušenimi in neizkušenimi.”
Nasveti za varno smučanje
Na policiji opozarjajo, da mora biti skrb za varnost na smučišču na prvem mestu. Kot so pojasnili, morajo smučarji poznati tudi mednarodno veljavna vedenjska pravila in jih dosledno upoštevati. “Za red in sožitje na smučišču smo odgovorni vsi,” so spodočili in nanizali nasvete za varno smučanje:
- Prilagodimo hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, telesni pripravljenosti, snežni podlagi, lastnostim in zasedenosti smučišča ter vremenskim razmeram.
- Posebno pozorni bodimo na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajmo pa le na označenih in urejenih smučarskih progah. Kdor ne smuča, naj za hojo uporablja le rob smučišča.
- Zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke, mlajše od 14 let, njena uporaba pa je priporočljiva tudi za odrasle.
- Smučanje pod vplivom alkohola ali mamil je skrajno neodgovorno in nevarno za lastno življenje in življenje drugih na smučišču.
- Pazimo na svojo smučarsko opremo oziroma je ne odlagajmo tako, da bi ostala brez nadzora, ter na druge vredne predmete, ki jih imamo s sabo.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!