V kranjskih prodajalnah so v zadnjem času zaznali več poskusov plačila s ponarejenimi 100-evrskimi bankovci. Policisti ob tem pozivajo k previdnosti pri gotovinskem poslovanju. Če zaznate ponarejene bankovce, takoj pokličite policijo.
V več prodajalnah v Kranju je neznanec v zadnjem času plačeval s ponarejenimi bankovci za 100 evrov, so opozorili kranjski policisti. Za te bankovce je značilno, da imajo isto začetno številko (UB20541), spreminjajo pa se nadaljnje številke. Na zgornjem primeru so del številke, ki se ponavlja, označili z belim krogom.
Ob tem na kranjski policijski upravi pozivajo k previdnosti pri gotovinskem poslovanju. Če zaznate omenjene ponarejene bankovce, to takoj sporočite na najbližjo policijsko postajo ali pokličite na interventno številko policije 113. Poskusite si zapomniti tudi opis osebe, ki je poskusila plačati s ponarejenim bankovcem, in to sporočite policiji.
Policisti dejanja še preiskujejo v smeri suma storitve kaznivega dejanja ponarejanja denarja ali morebitnih drugih kaznivih dejanj. O vseh ugotovitvah bodo obveščali pristojno državno tožilstvo.
V prazničnem času je tveganje, da dobite ponarejen bankovec, večje
V prazničnem času se zaradi povečanega obsega gotovinskih transakcij poveča tveganje za unovčevanje ponarejenih bankovcev, so pred dvema tednoma zapisali na Policijski upravi Novo mesto.
Občane so pozvali, naj bodo še posebej pozorni pri bankovcih za višje zneske. Bankovce naj dobro pogledajo, otipajo in obrnejo proti svetlobi, saj so ponaredki zaščitnih elementov opaznejši. Pozorni naj bodo na relief, ki ga ponaredki največkrat nimajo.
Pri pregledu pristnega bankovca proti svetlobi sta vidna portretni vodni znak in varnostna nit, pri večjih vrednostih še portretno okence. Pri nagibanju bankovca naprej in nazaj se na srebrnem znaku opazi portret Evrope v prosojnem okencu, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki.
“Če sumite, da je bankovec ponarejen, preverite več zaščitnih elementov in bankovec primerjajte z drugim bankovcem. Če ste v dvomih, ga lahko prinesete tudi v pregled na blagajno Banke Slovenije. Prav tako svetujemo, da v primeru dvoma o pristnosti transakcije ne izpeljete. Skušajte si zapomniti čim več informacij, kdaj, kje in od koga ste bankovec prejeli, in o tem obvestite policiste. Ti podatki so pri policijski preiskavi zelo koristni,” so zapisali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!