Ptujčan se je ujel v past in ostal brez 100.000 evrov

Črna kronika 16. Okt 202411:19 4 komentarji
generacija z prihodnost
Foto: PROFIMEDIA

Mariborski policisti so prejeli dve prijavi o goljufiji s kriptovalutami. V enem primeru je moški ostal brez sto tisoč evrov, v drugem pa brez pet tisoč evrov.

Na Policijski upravi (PU) Maribor so prejeli dve prijavi, ki se nanašata na goljufijo s kriptovalutami.

V enem primeru je bil občan iz okolice Ptuja oškodovan za približno 100.000 evrov, v drugem z območja Središča ob Dravi za 5.000 evrov.

Policisti ob tem ponovno opozarjajo na pasti na spletu. Obljube o lahkem zaslužku vas lahko veliko stanejo, svarijo na generalni policijski upravi. Vložek denarnih sredstev v tovrstne oglaševane produkte se namreč za vlagatelje pogosto lahko konča s precejšnjimi negativnimi finančnimi posledicami.

Oškodovanec se za naložbo običajno odloči na podlagi objavljenega oglasa na družbenih omrežjih, v katerem je zlorabljena identiteta javnosti dobro znane, medijsko izpostavljene ali slavne osebe. V začetni fazi oškodovanec z nekaj enostavnimi kliki na povezave v oglasu pride do spletnega obrazca, kamor vpiše svoje osebne in kontaktne podatke, nato z njim kontaktira “uslužbenec” lažnega ponudnika naložbenih storitev.

“Uslužbenec” oškodovanca z lažnim prikazovanjem, da gre za enkratno naložbeno priložnost, prepriča, da investira svoja sredstva. Običajno ga storilec pod pretvezo pomoči še dodatno prepriča, da mu omogoči upravljanje njegovega osebnega računalnika in telefona. Tako si storilec pridobi popoln dostop in nadzor nad oškodovančevo spletno banko.

Storilec na lažnem osebnem profilu vlagatelja prikazuje plemenitenje vloženih sredstev in s sodelovanjem oškodovanca izvaja transakcije na različne bančne račune, velikokrat na račune menjalnic kriptovalut. Po izvedenih nakazilih storilec sredstva na spletnih denarnicah pretvori v virtualne valute, za katerimi se izgubi sled, in si tako prisvoji sredstva.

Ko vlagatelj želi izplačilo sredstev, se dogaja, da storilec izplačilo pogojuje s plačilom lažnih davkov, odvetniških, posredniških, tranzitnih in drugih storitev, s čimer nastane še dodatno oškodovanje.

Kot opozarjajo policisti, storilci izkoriščajo trenutno situacijo, saj ljudje zaradi ukrepov v državi več časa preživijo na svetovnem spletu, nekateri posamezniki pa se s spletnim okoljem srečujejo celo prvič v življenju.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje