Senat mariborskega sodišča pod vodstvom Danile Dobčnik Šoštarič se še naprej sooča s težavami pri sojenju nekdanjim vodilnim v Novi KBM zaradi domnevno spornih poslov s hrvaškimi nepremičninami. Danes so nameravali prek videokonference zaslišati štiri hrvaške priče, a jim tamkajšnji pravosodni organi niso mogli zagotoviti proste sodne dvorane.
Tudi prihodi prvoobtoženega nekdanjega predsednika uprave takrat še druge največje državne banke Matjaža Kovačiča na sodne obravnave so vse bolj redki.
Znova se je prek svojega zagovornika Črta Šateja opravičil zaradi službenih obveznosti, tokrat pa je manjkal še nekdanji direktor KBM Fineka in pozneje KBM Leasinga Igor Šujica, ki naj bi zbolel.
Ker je nekdanja članica uprave Manja Skernišak zaradi zdravstvenih težav že nekaj časa izločena iz sodnega postopka, opravičilo naj bi predložila vsaj še do konca leta, hrvaškim obtožencem pa isti senat še bolj počasi sodi v ločenem postopku, je danes na mariborsko sodišče prišel le Boris Cekov, predhodnik Šujice na čelu KBM Fineka.
Predsednica senata se je očitno odločila nekoliko pospešiti potek sojenja in je danes razpisala še vsaj pet narokov, čeprav tudi pri tem ni šlo brez težav, saj so odvetniki in obtoženi večji del januarja zasedeni, tako da bodo naslednji narok, če ne bo novih zapletov, izpeljali 30. januarja, nato pa so do 12. februarja razpisani še štirje.
Specializirano državo tožilstvo Kovačiču in Skernišak očita zlorabo položaja, pri čemer naj bi jima pomagala tudi Šujica in Cekov. Vsi skupaj naj bi sredi prejšnjega desetletja preko kreditnega odbora in članstva v nadzornem svetu njihove hrvaške družbe Multiconsult, preimenovane v KBM Projekt, s svojim vplivom dosegli, da ji je banka odobrila osem kreditov, preko katerih je omenjeno podjetje financiralo nakup poslovnih deležev različnih hrvaških projektnih družb.
Te so tik pred tem na Hrvaškem kupovale nepremičnine, Multiconsult pa jih je nato z nakupom podjetij občutno preplačal, s čimer so omenjeni po mnenju tožilstva banko oškodovali za dobrih 25 milijonov evrov. Toliko naj bi namreč znašalo protipravno pridobljeno premoženje slamnatih hrvaških lastnikov kupljenih podjetij.
Kovačič je bil sicer letos na mariborskem okrožnem sodišču skupaj z nekdanjim lastnikom Dela Revij Matejem Raščanom obsojen že dvakrat. Zaradi zlorabe položaja pri poslih z delnicami elektro podjetij ga je doletelo leto in pol zapora, Raščana za pomoč mesec dni manj, zaradi neupravičene odobritve kredita Raščanovi družbi Monera pa je bil Kovačič obsojen na tri leta in devet mesecev zapora, Raščan pa na štiri mesece manj. Prva sodba je po zavrnitvi pritožbe na višjem sodišču že pravnomočna.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje