"Imamo dovolj naročil, navzven izgleda, kot da delo poteka normalno," pravi sindikalist slovenjgraškega proizvajalca delov za avtomobilske sedeže in notranjo opremo avtomobilov Adient Bojan Rešer. A tretjina od skupno 428 zaposlenih v Adientu, ki zapira slovensko tovarno, je danes prejela odpovedi. Lastniki proizvodnjo selijo na Slovaško in v Srbijo.
Delavci, ki bodo danes in jutri prejeli odpovedi pogodb o zaposlitvi, odhajajo na čakanje na delo, z julijem jim začne teči enomesečni odpovedni rok.
“Na lokaciji podjetja so tudi predstavnice zavoda za zaposlovanje, ki bodo delavcem dale prve napotke, kako se po 30-dnevnem odpovednem roku prijavijo na zavodu,” nam je povedal predsednik sindikata v podjetju Adient Bojan Rošer.
Pravi sicer, da danes delo v podjetju teče nemoteno. “Imamo dovolj naročil, navzven izgleda, kot da delo poteka normalno.”
Odpovedi v teh dneh dobiva 148 od skupno 428 delavcev, kolikor jih je še v podjetju (okrog 120 so jih odpustili že lani). Čeprav to ni polovica delavcev, se bo s tem izpraznila polovica proizvodnih hal, meni Rošer, saj odpovedi dobivajo predvsem delavci v proizvodnji.
Upanje, da prihaja nov investitor
Novica o zaprtju je iz Adienta prišla marca, v začetku maja je podjetje prešlo v fazo likvidacije, ki naj bi se končala maja prihodnje leto. Po navedbah Rošerja lastniki Adienta proizvodnjo iz Slovenj Gradca selijo na Slovaško in v Srbijo. “Delavci ne moremo razumeti, kako je lahko problem strošek dela,” pravi sindikalist in dodaja, da so bili s pogoji dela zadovoljni, saj je podjetje zagotavljalo redne prihodke.
Podjetje je po besedah Rošerja v pogovorih s potencialnimi kupci stavbe in zemljišč, kar jih navdaja z upanjem, da se bo na tem območju ohranilo vsaj kakšno delovno mesto. A za zdaj ni kakšnih bolj konkretnih informacij.
Da bi lahko zaposlili delavce iz Adienta, je medtem po poročanju STA sporočilo že več podjetij. Odpuščeni delavci imajo med drugim možnosti zaposlitve v Gorenju, družbi Plastika Skaza in v družbah Slovenske industrije jekla na Ravnah na Koroškem. “Delavci potiho upajo, da se bo našel investitor in odkupil lokacijo. Nihče pa ne čaka, če se ponudi priložnost, gre.”
Višje odpravnine
Sindikat je s pomočjo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) izpogojeval višje odpravnine od zakonsko določenih ter za 79 delavcev od skupno vseh 430 delavcev dogovorili solidarnostno pomoč v stiski, v kateri se bodo znašli ob odpovedi pogodb o zaposlitvi. Pomoč bodo dobili tisti, za katere so ocenili, da bi jo potrebovali in ki so hkrati tudi člani sindikata.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!