Ali SNG Drama res izvaja predstave "na črno"? Pojavil se je očitek, da stavba na Litostrojski 56 v Ljubljani, kjer ima Drama v času prenove nadomestne prostore, nima ustreznega uporabnega dovoljenja za izvajanje gledališke dejavnosti. Zato naj bi tudi vsako predstavo prijavili policiji kot javno prireditev. Kako odgovarjajo v Drami?
Kot trdi portal Požareport, naj stavba na Litostrojski 56, kjer ima ljubljanska Drama od junija letos nadomestne prostore, ne bi imela ustreznega uporabnega dovoljenja za izvajanje gledališke dejavnosti.
Portal je objavil kopijo uporabnega dovoljenja, iz katerega izhaja, da je bilo izdano “z namenom rekonstrukcije in delne spremembe namembnosti iz skladišč v poslovne prostore”. Iz dokumenta naj bi tako izhajalo, da Drama posluje nezakonito oziroma da se “predstave tam igrajo dobesedno na črno”, je zapisal portal.
To naj bi bil tudi razlog, da vodstvo Drame vsako predstavo, ki igra v prostorih stavbe na Litostrojski, prijavi na policijo kot javno prireditev.
Objekt na Litostrojski ni namensko določen za izvajanje kulturno-razvedrilne dejavnosti
V SNG Drama, ki jo vodi ravnateljica Vesna Jurca Tadel, so za N1 sicer potrdili, da objekt na Litostrojski ni namensko določen za izvajanje kulturno-razvedrilne dejavnosti. Zavrnili pa so očitke o nezakonitem poslovanju.
“Stavba ima ustrezno uporabno dovoljenje za poslovno uporabo, ki temelji na dveh ločenih dovoljenjih. Zaradi velikosti stavbe in različne dinamike prenov sta bili dovoljenji pridobljeni v več fazah, potrjujeta pa, da so prostori skladni z vsemi zahtevami za javne dejavnosti, vključno z dogodki, kot so gledališke predstave,” so zapisali v odgovoru.
Drama: MNZ nam je potrdilo zakonitost rabe teh prostorov za gledališko dejavnost
“Objekt na Litostrojski 56, katerega del so tudi začasni nadomestni prostori SNG Drama Ljubljana, je bil prenovljen v poslovne namene in kot tak (velja tudi za ostale poslovne prostore) ni prav namensko določen za izvajanje kulturno-razvedrilne dejavnosti. Prav iz tega razloga je Drama še pred najemom prostorov julija 2023 za pojasnilo zaprosila ministrstvo za notranje zadeve, ki je potrdilo zakonitost rabe omenjenih najetih prostorov za gledališko dejavnost, če se predstave prijavljajo kot javne prireditve na lokalni policijski postaji vsaj pet dni pred prireditvijo. Posledično mora Drama svoje predstave prijaviti na lokalni policijski postaji, kar je standardni postopek za tovrstno rabo javnega prostora tudi na področju organizacije kulturnih prireditev,” so navedli v Drami.
Dodali so še, da bi sprememba namembnosti prostorov omogočila, da prijava prireditev na policijsko postajo ne bi bila več potrebna, da pa ne bi drugače vplivala na zakonitost delovanja Drame.
Boštic: Imamo vsa dovoljenja
Drama sicer prostore na Litostrojski najema pri podjetju L56, ki je v lasti poslovneža Mirana Boštica. Boštic zastopa tudi podjetje Alterna Intertrade, ki je po poročanju portala Necenzurirano uradni lastnik omenjene stavbe.
Tudi Boštic trdi, da Drama tam deluje zakonito in pregledno, objekt na Litostrojski pa da ima vse potrebne dokumente za obratovanje. “Uporabno dovoljenje je odločba, s katero upravni organ, ki je izdal gradbeno dovoljenje, dovoli začetek uporabe objekta. Poslovni prostor oziroma objekt, v katerem je poslovni prostor, mora praviloma v vsakem primeru imeti uporabno dovoljenje, ne glede na dejavnost, ki se bo tam izvajala.”
Dodal je, da je pridobivanje potrebnih dovoljenj za izvajanje dejavnosti na strani najemnika. “SNG Drama svoje prireditve izvaja po zakonu o prireditvah. Za to dejavnost je vnaprej pridobila vsa potrebna pravna mnenja in pozitivno mnenje ministrstva za notranje zadeve. Ta so tudi sestavni del najemne pogodbe kot tudi vsa ostala potrebna dovoljenja, vsa na voljo po zakonu o dostopu do podatkov javnega značaja,” pravi.
Boštic je še povedal, da je najemna pogodba z Dramo sklenjena za tri leta in jo je možno pod istimi pogoji podaljšati še dvakrat po eno leto.
Drama za najem prostorov plačuje mesečno 71 tisoč evrov (z DDV). Ministrica za kulturo Asta Vrečko je avgusta ob ogledu objekta komentirala, da je to povprečna cena najema poslovnih prostorov v Ljubljani. Pisanja o izvajanju predstav “na črno” na ministrstvu za kulturo za N1 niso želeli komentirati.
Najprej pogovori s štirimi javnimi zavodi
Spomnimo: Drama se je o najemu prostorov sprva pogovarjala s štirimi javnimi zavodi – s Cankarjevim domom, SNG Opero balet Ljubljana, Centrom kulture Španski borci in Kulturnim domom Šentvid. Po poročanju Necenzurirano (marca letos) naj bi bila ključna ovira, da imajo ti zavodi lastne programe, ki bi se lahko “pokrivali” s termini Drame.
V Drami so se zato obrnili na štiri zasebne ponudnike: ob podjetju L56 še na Hotel Union, Gospodarsko razstavišče in Kolosej. “V osnovi smo iskali ustrezno dvorano, ki bi nudila najmanj 12 krat 12 metrov odrskega dela, bi imela vsaj 250 sedežev in zagotovljene servisne prostore (skladišče, garderobe, maskirnico, logistične poti), ki so potrebni za izvedbo in podporo produkciji,” so po poročanju tega portala takrat poudarili v Drami.
Nato so pogoje spremenili in se odločili iskati večjo dvorano s 300 sedeži. “Izmed štirih ponudnikov je bilo podjetje L56 edino zmožno zagotoviti primerne prostore za izvajanje gledališke dejavnosti,” so marca za Necenzurirano navedli na ministrstvu.
“Lastnik podjetja L56 je sicer družba Alterna Intertrade. Ta je tudi uradna lastnica stavbe na Litostrojski cesti 56, obvladuje pa jo poslovnež Miran Boštic, najbolj znan iz IT krogov. Konec 90. let prejšnjega stoletja je ustanovil podjetje Unistar LC, ki je pozneje postalo eden največjih dobaviteljev IT-opreme pri nas. Eden njegovih največjih javnih naročnikov je UKC Ljubljana. Leta 2019 je Boštic podjetje Unistar LC prodal družbi Actual I.T. V zadnjih mesecih se je v javnosti najbolj omenjalo kot eden od dobaviteljev 13.000 prenosnih računalnikov, za katere je ministrstvo za digitalno preobrazbo lani jeseni plačalo šest milijonov evrov, a so še vedno v skladišču,” ja marca še poročal portal Necenzurirano.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje