Nocoj so slavnostno odprli Borštnikovo srečanje, ki je po besedah ministrice za kulturo Aste Vrečko praznik slovenskega gledališča. "Verjamem, da bo verodostojno pričalo o aktualnem stanju slovenske gledališke ustvarjalnosti in njenih vrhuncih, občinstvu pa nudilo nepozabna gledališka doživetja," pa je dejal umetniški direktor Aleš Novak.
Program 59. Festivala Borštnikovo srečanje, ki velja za osrednji slovenski gledališki festival, je sicer začel teči že v ponedeljek, zaključil pa se bo 16. junija s podelitvijo nagrad.
Osrednji programski steber ostaja izbor 12 slovenskih uprizoritev, ki se potegujejo za festivalske nagrade. Te je letos izbral selektor Blaž Lukan in se bodo v Mariboru zvrstile na ogled od sobote.
“Večina predstav se osredotoča na subjekte, ki odražajo sodobnega človeka z razpršenim fokusom in s temeljno nemočjo v družbenih vlogah. In tako se predstave v letošnjem izboru najsibo subtilno, neposredno ali metaforično zadirajo v družbena, družinska, partnerska razmerja, v zatiralske sisteme, v na videz neprebojno korporativno in medijsko realnost ter v sama srca različnih zanikovalskih mehanizmov (rasizma, seksizma, homofobije, ksenofobije …) in pri tem izpostavljajo eno najizrazitejših tem izbora, delno pa tudi nabora, temo nasilja,” je v utemeljitvi pojasnil selektor.
Ob tekmovalnem programu festival ponuja še 15 uprizoritev v spremljevalnem programu. Med njimi jih je sedem iz tujine, tri pa so študentske predstave, saj na festivalu tudi tokrat dejavno sodelujejo študenti Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT).
Osrednja tematika letošnjega strokovnega programa je dokumentarizem v gledališču, ponovno pa bodo gostili tudi vrsto tujih strokovnjakov s področja gledališča. “S spodbujanjem mednarodnega povezovanja želimo krepiti povezanost in uveljavljenost tako festivala kot slovenskega gledališča v širšem evropskem prostoru,” je v nocojšnji dobrodošlici obiskovalcem povedal Aleš Novak.
Uvodni teden festivala, ki je bil kot običajno v zadnjih letih namenjen zlasti gostovanju tujih gledališč, je po njegovih besedah presegel pričakovanja. “Dvorane so bile polne. Tudi z odzivom na prvo lastno festivalsko produkcijo – Konec sveta v treh dejanjih – smo zelo zadovoljni, saj jo je občinstvo na vseh treh ponovitvah nagradilo s stoječimi ovacijami,” je Novak pojasnil za STA.
Ministrica Asta Vrečko je v nagovoru na nocojšnjem slavnostnem odprtju izpostavila več primerov dobrega sodelovanja Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Maribor, pod okriljem katerega se odvija Borštnikovo srečanje, in ministrstva za kulturo. Spomnila pa je tudi na letošnji dogovor s Slovenskimi železnicami za vzpostavitev dodatnih vlakov za lažji in bolj trajnostno naravnan dostop do kulturnih dogodkov v Mariboru. Na takšen način je ministrica nocoj tudi sama pripotovala iz Ljubljane.
Festival, ki je poimenovan po prvem slovenskem profesionalnem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku, v Mariboru prirejajo od leta 1966. Prejšnja leta je potekal v jesenskem času, pred tremi leti pa so ga prestavili na začetek poletja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!