Mineva 20 let, odkar je bila ena največjih ikon modernizma – vila Tugendhat – vpisana na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine.
Vilo, ki stoji v češkem mestu Brno, je konec 20. let dvajsetega stoletja zasnoval sloviti nemški arhitekt Ludwig Mies van der Rohe za bogata tekstilna industrialca, zakonca Greto in Fritza Tugendhata. Vanjo sta se vselila konec leta 1930.
Vilo, ki je pretežno narejena iz armiranega betona, zaznamujejo stroge in ravne linije ter žlahtni materiali v notranjosti. Van der Rohe – tudi direktor znamenite šole za arhitekturo in oblikovanje Bauhaus, znan po izreku “Manj je več” – je v vili načrtoval ogromen, 220 kvadratnih metrov velik osrednji prostor z velikimi okni, ki so se z elektromotorji spustila v tla. Skozi okna se odpira čudovit pogled na vrt. Vila je že takrat imela tudi prezračevalni in varnostni sistem.
Zakonca Tugendhat sta pred nacisti leta 1938 zbežala v ZDA, vilo je oktobra 1939 zasegel gestapo, po drugi svetovni vojni pa so vojaki Rdeče armade dnevno sobo uporabljali za konjski hlev in pohištvo uporabili za kurjavo.
Vilo so obnovili med letoma 2010 in 2012, od takrat je odprta za javnost.
Kako je videti ta znamenita vila, poglejte v spodnji fotogaleriji:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje