Na ljubljanskem Trgu republike bodo do 17. julija na ogled medvedje skulpture, ki promovirajo strpnost in razumevanje med narodi, kulturami in religijami.
Ljubljana prvič gosti razstavo United buddy bears, Umetnost strpnosti/The Art of Tolerance. Od 29. maja do 17. julija bo tako na Trgu republike pred parlamentom razstavljenih 145 dvometrskih medvedov, ki z dvignjenimi rokami širijo prijateljstvo in optimizem med državami, ki jih predstavljajo.
Med njimi je tudi na novo poslikan slovenski medved, ki ga je ustvaril mladi umetnik Luka Rep.
Kot so v sporočilu za javnost zapisali na Mestni občini Ljubljana (Mol), poslikava slovenskega medveda predstavlja preplet obrazov različnih spolov, nacionalnosti, starosti in kultur, ki nakazuje nepogrešljivo in nujno prisotnost strpnosti, sočutja in solidarnosti pri doseganju medsebojnega razumevanja, spoštovanja in miroljubnega sobivanja.
V množici stiliziranih obrazov, upodobljenih v hitri, krokijevski potezi, so izpostavljene osebe, ki so odločilno soustvarjale slovensko kulturno zgodovino. Na poslikavi so izpostavljeni Ivan Cankar, Alma Karlin, Zofka Kveder, Ivana Kobilca, Lili Novy, Jože Plečnik, France Prešeren in Primož Trubar.
Poslikava na medvedu je omejena na tri prevladujoče barve: belo, modro in rdečo, kar predstavlja barve slovenske zastave. Dodani samostojni motivi, ki poslikavo dinamično razgibajo, pa so upodobitve idrijske čipke, simbol slovenske identitete, ustvarjalnosti in tradicije, so pojasnili na Molu.
Začetki razstave
Zgodba Classic Buddy Bears se je začela junija 2001, ko sta pobudnika projekta Eva in Klaus Herlitz zagnala iniciativo, ki je pripomogla k razvoju ulične umetnosti v Berlinu. Projekt se je razvil v slavno medvedjo zgodbo, medvedi pa so postali neuraden simbol Berlina.
Leta 2002 so umetniki z vsega sveta v nemški prestolnici ustvarili krog podpornikov United Buddy Bears, da bi ljudi spodbudili k razmišljanju o mednarodnem razumevanju in mirnem sobivanju.
Veleposlaniki držav so takrat povabili umetnike, da poslikajo dvometrsko skulpturo medveda, ki bo predstavljala njihovo državo, njene posebne značilnosti, kulturo, zgodovino, ljudi, pokrajino, gospodarstvo, glasbo ali običaje. S tem so medvedi postali odraz kulturne raznolikosti sveta.
Leta 2004 se je pisana skupina potujočih medvedov odpravila na svetovno turnejo, ki jo je za kratek čas prekinila le epidemija covida-19.
Razporeditev v obliki Tretjega paradiža
Razstavljeni medvedi so na Trgu republike razporejeni v obliki Pistolettovega simbola Tretjega paradiža, ki odraža svoboden umetniški pogled na problematiko sobivanja v tem človeškem in več-kot-človeškem svetu, so zapisali na Molu.
“Ideja, da vključimo italijanskega umetnika Michelangela Pistoletta v ta projekt, izhaja iz njegove razstave v Cukrarni in tudi sicer tesnih odnosov z njim ter njegovim poslanstvom. Pistoletto je ob vpisu v Zlato knjigo Ljubljane narisal tudi simbol Tretjega paradiža, ki na subtilnem nivoju ponazarja vrednote, ki jih želi mesto Ljubljana sporočiti s to razstavo,” so še navedli na Molu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje