Premier Golob: Ponosi smo lahko na slovenski in zelo kakovostni način življenja

Kultura 31. Okt 202407:23 > 09:16 0 komentarjev
Predsednik vlade Robert Golob
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

"Danes smo lahko upravičeno ponosni na vlogo Slovenije v mednarodni skupnosti. Ponosni smo lahko tudi na naš, slovenski, in zelo kakovostni način življenja. Smo družba s pogledom, uprtim v prihodnost," je ob dnevu reformacije v poslanici zapisal predsednik vlade Robert Golob.

Predsednik vlade Rober Golob je ob dnevu reformacije, ki ga praznujemo danes, v svoji poslanici zapisal, da je bil čas reformacije za Slovence svetlo obdobje, ki je pokazalo luč tedanjemu zapostavljenemu narodu.

“Zaradi aktivnega delovanja slovenskih protestantov smo dobili prve knjige v slovenskem jeziku. In Slovenci smo eden redkih narodov, ki smo svojo državo ter suverenost temeljili na jeziku. Pred slabimi petsto leti so bili naši časi svetli, danes se nam pogosto zdi, da zaradi številnih konfliktov, vojn in razdejanja, ki divjajo po svetu, ta luč čedalje bolj bledi,” je poudaril.

Dodal je, da ko smo sredi 16. stoletja dobili prvi slovenski knjigi, si njun avtor kljub svoji izjemni vizionarski veličini verjetno ni predstavljal, kako pomembni bosta postali za slovenski narod. “Primož Trubar in drugi predstavniki reformacije so našemu narodu omogočili sanje o slovenski državi. Kot izjemni posameznik svoje generacije je Trubar skupaj s sodobniki oral ledino na poti naše samostojnosti ter skupaj z njimi pokazal, kakšno veličino premore naš narod,” je zapisal.

“Drage Slovenke in Slovenci, ohranimo svetlobo”

V nadaljevanju je predsednik vlade dodal, da nam je zgodovina še velikokrat potrdila, da smo Slovenci narod izjemnih posameznikov, ki predstavljajo temelje naše države in družbe. “Od svojih predhodnikov in njihove zapuščine se lahko učimo, kako pomemben je pogum, kako pomembno je stati za svojimi vrednotami in cilji. Toda pri tem ne pozabimo: svetlobo si lahko ustvarimo sami. S svojimi dejanji, idejami, prizadevanji in vizijo za boljši danes – ter boljši jutri za naslednje generacije. Mi smo tisti, ki ustvarjamo ta svet, tudi naš, slovenski svet. In pomembno je, da je ta vključujoč ter prijazen do vseh,” je premier navedel v poslanici.

Golob je spomnil, da smo v času reformacije krenili na pot naprednosti, stopili smo v korak s časom razvitega sveta in naprednimi silami. “Pokazali smo svojo usmerjenost v vsesplošni napredek. Danes smo lahko upravičeno ponosni na vlogo Slovenije v mednarodni skupnosti. Ponosni smo lahko tudi na naš, slovenski, in zelo kakovostni način življenja. Smo družba s pogledom, uprtim v prihodnost. Družba znanja, inovacij, velikih idej. Smo družba, ki jo gradimo prav vsi prebivalci naše države. Smo družba, ki ceni in se zavzema za mir in varnost. Vsak od nas daje naši Sloveniji pomemben pečat. Zato, draga Slovenija, drage Slovenke in Slovenci, ohranimo to svetlobo. Gradimo na njej za še boljši in lepši jutri, za naše prihodnje generacije. Tako kot so to nesebično storili naši predniki,” je sklenil premier Golob.

Spomenik Primoža Trubarja
Spomenik Primoža Trubarja. (Foto: Žan Kolman/KPV)

“Reformacija na Slovenskem je omogočila širjenje znanja”

Predsednica državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič pa je v svoji poslanici zapisala, da je reformacija na Slovenskem pomembna predvsem zato, ker je omogočila začetek širjenja znanja med ljudmi. Kot je spomnila, tudi v Sloveniji praznujemo dan reformacije, v spomin na dan, ko naj bi nemški katoliški duhovnik, avguštinski menih Martin Luther posredoval cerkvenim oblastem svojih 95 tez, ki so zahtevale spremembe v takratni Rimskokatoliški cerkvi.

“Proces reformacije je tako v Evropi kot v Sloveniji presegel zgolj zahteve po prenovi Rimskokatoliške cerkve. Med ključnimi Lutrovimi tezami, ki je imela tudi pri nas dolgoročne in globoke družbene spremembe, je predvsem tista, da vsak vernik bere Sveto pismo v svojem materinem jeziku,” je spomnila predsednica DZ.

Slovenski reformatorji Primož Trubar s Katekizmom in Abecednikom, Jurij Dalmatin s prevodom celotne Biblije, Adam Bohorič s prvo slovnico slovenskega jezika ter jezikovni in pravopisni reformator Sebastijan Krelj, so zgradili temelje slovenskega knjižnega jezika, je naštela Klakočar Zupančič in poudarila, da so knjige še danes neizčrpen vir informacij, idej in ustvarjalnosti – torej znanja.

Ministrica Vrečko: Naš jezik odraža našo kulturo

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v svoji poslanici spomnila, da so reformatorji v 16. stoletju slovenščino dvignili na raven knjižnega jezika in nas uvrstili med narode, ki svoje misli in znanje zapisujejo v lastnem jeziku. “Od teh časov se je mnogo spremenilo. Slovenščina je suveren jezik, uradni jezik Evropske unije in ponosni smo lahko, da imamo v Sloveniji že deset let brezplačen dostop do jezikovnih portalov, svetovanj ter slovenskih in večjezičnih slovarjev s Franom, Frančkom in Franjo, je dejala ministrica.

Poudarila je, da naš jezik odraža tudi našo kulturo in boj za njeno legitimacijo, raznolikost Evrope in prihodnost skupnosti. “Naša naloga danes je, da slovenščino zaščitimo in razvijamo. Dosegli smo, da je letos slovenščina zaživela na napravah Apple. Pričakujemo, da bodo temu kmalu sledili drugi,” je še dodala.

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika.

Bonus video: Na N1 smo se s tremi pari pogovarjali o ljubezni

Spodaj vas čaka prvi del, ostala dva najdete v članku Ljubezen skozi tri generacije: “To ni samo stvar čustev, ampak tudi odločitve”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!