
Odbor DZ za kulturo predlaga, da se referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti izvede 11. maja. Datum glasovanja morajo v petek potrditi še poslanci. Opravila, ki so potrebna za izvedbo referenduma, naj bi začela teči v torek prihodnji teden.
Parlamentarni odbor za kulturo je s 15 glasovi za in brez glasu proti potrdil predlog izvedbe zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti 11. maja. O odloku, ki določa tudi, da se opravila za izvedbo referenduma začnejo prihodnji torek, bodo v petek odločali še poslanci.
V skladu z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot 30 dni, več kot 45 dni (in tja do enega leta) pa lahko preteče le, če to potrdi državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Ker te možnosti pri tokratnem referendumu, katerega pobudnica je SDS, ne gre pričakovati, naj bi se torej glasovanje izvedlo na 34. dan od razpisa referenduma.
Volilci bodo na referendumu odgovarjali na vprašanje: “Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti (ZDPIDU), ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 30. 1. 2025?”
Za padec zakona morata biti izpolnjena dva pogoja. Prvi je, da proti njemu glasuje večina volilcev, ki so na referendumu veljavno glasovali, drugi pa, da proti glasuje najmanj petina volilnih upravičencev. Da bo proti zakonu, ki ga bo skušala največja opozicijska stranka na vse pretege zrušiti, glasovala večina udeležencev referenduma, se zdi zelo verjetno, bolj vprašljivo pa je, ali bo izpolnjen drugi pogoj, to je, da bo proti glasovala najmanj petina volilnih upravičencev.
Medtem ko koalicija upa, da ta pogoj ne bo izpolnjen, je poslanec SDS Andrej Hoivik ob vložitvi zahteve za zakonodajni referendum, ki je podprta z več kot 47.000 podpisi volilcev, izrazil prepričanje, da bodo na referendumu zbrali za padec zakona potrebnih več kot 340.000 glasov. Stranka SDS izpostavlja, da zakon prinaša privilegije peščici “kvaziumetnikom”. Po Hoivikovih besedah se bo na referendumu odločalo o tem, v kakšni državi želimo živeti, zato vidi udeležbo na referendumu kot državljansko dolžnost.
Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki si prizadeva za uveljavitev zakona, pa meni, da je referendumska zahteva sramota za stranko SDS, “ki si je upala iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov”. Vrečko vztraja, da zakon uvaja transparentnost in kriterije za podelitev dodatkov.
Pravico do izjemne pokojnine bi po novem zakonu lahko uveljavljali upokojeni umetniki, ki so prejeli najvišja nacionalna in mednarodna priznanja: 100-odstotni dodatek k odmerjeni starostni pokojnini bi pripadel tistim, ki so prejeli Prešernovo nagrado za življenjsko delo (to nagrado letno prejmeta dva umetnika), 50-odstotni dodatek pa prejemnikom nagrade Prešernovega sklada ali odlikovanja Republike Slovenije, ki so poleg tega dobili še vsaj eno od najvišjih nacionalnih nagrad, navedenih v prilogi zakona, ali eno od priznanih mednarodnih nagrad.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje