
Predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek podpisal izvršni ukaz, ki nalaga "odstranitev neprimerne ideologije" iz znamenitih Smithsonianovih muzejev in Narodnega živalskega vrta. S tem je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razširil svoje konservativno zatiranje kulturnih ustanov. Ustanova Smithsonian se zaenkrat še ni odzvala.
Ameriški predsednik Donald Trump, ki si vse od januarske vrnitve na oblast prizadeva izkoreniniti tako imenovano woke (prebujensko) kulturo, je Smithsonian obtožil, da poskuša na novo napisati ameriško zgodovino glede vprašanj rase in spola. Za uresničitev izvršnega ukaza v Smithsonianovih muzejih ter njegovih izobraževalnih in raziskovalnih centrih je po navedbah AFP zadolžil nepopustljivega podpredsednika J. D. Vancea.
Ustanova Smithsonian upravlja 21 mednarodno priznanih muzejev in galerij, večinoma v Washingtonu in okolici, ki se ukvarjajo z umetnostjo, znanostjo, vesoljem in ameriško zgodovino. Med njimi je tudi Narodni živalski vrt v prestolnici ZDA, ki je letos s Kitajske sprejel dve veliki pandi. Javnosti so ju predstavili le nekaj dni po Trumpovi inavguraciji za drugi mandat predsednika ZDA.
Predsedniški izvršni ukaz z naslovom Ponovna vzpostavitev resnice in razuma v ameriški zgodovini je, kot je navedeno, namenjen številnim primerom “razdiralne ideologije”. Glede Narodnega muzeja afriško-ameriške zgodovine in kulture, ki je eden od najnovejših pridobitev Ustanove Smithsonian, pa ukaz med drugim navaja, da muzej trdo delo in nuklearno družino opisuje z “vidika belske kulture”. Trumpa po njegovih navedbah moti tudi še neodprti Muzej ameriške ženske zgodovine, ki naj bi “slavil podvige moških športnikov, ki sodelujejo v ženskih športih”.

Ustanova Smithsonian je bila ustanovljena sredi 19. stoletja po smrti britanskega kemika Jamesa Smithsona, ki ni imel potomcev. V oporoki je zapisal, naj njegovo premoženje uporabijo za ustanovitev izobraževalne ustanove v takrat mladih ZDA, ki jih sam sicer nikoli ni obiskal.
Trumpova prizadevanja za preoblikovanje vlade ZDA se vse bolj širijo tudi na kulturno področje, kjer želi po navedbah AFP zapustiti svoj konservativni pečat. 78-letni republikanec je pred kratkim tudi prevzel vodenje Kennedyjevega centra v Washingtonu, ker naj bi bil slednji po njegovi oceni preveč liberalen. Napovedal je tudi reformo upravljanja glavnega mesta ZDA, ki mu je že večkrat očital visoko stopnjo kriminala in grde nevšečnosti, kot so grafiti.
Mesto ima edinstven status v državi, saj ni del nobene ameriške zvezne države. Kljub temu da ima več prebivalcev kot dve ameriški zvezni državi, je v ameriškem kongresu brez predstavnika z volilno pravico.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje