Več kot tisoč glasbenikov s “tihim albumom” protestira proti umetni inteligenci

Kultura 25. Feb 202517:08 1 komentar
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Več kot tisoč glasbenikov, vključno s Kate Bush, Annie Lennox in Damonom Albarnom, je v torek izdalo "tihi album" v znak protesta proti predlaganim spremembam britanske zakonodaje na področju avtorskih pravic, ki bi tehnološkim podjetjem omogočile urjenje modelov umetne inteligence (UI) z uporabo njihovih del.

Album Is This What We Want (Je to to, kar hočemo, op.p.) vsebuje posnetke iz praznih snemalnih studiev in koncertnih dvoran in je po pisanju francoske tiskovna agencija AFP del vedno večjega nasprotovanja vladnim načrtom. Pisatelji in glasbeniki so v torek v pismu, objavljenem v časniku The Times, vladne predloge tudi obsodili kot “množično podarjanje” Silicijevi dolini.

Med podpisniki so med drugim še Paul McCartney, Elton John, Ed Sheeran, Dua Lipa in Sting ter pisatelji Kazuo Ishiguro, Michael Morpurgo in Helen Fielding. Zaskrbljenost so izrazili tudi britanski časopisi, ki so začeli kampanjo Make it Fair.

Britanska laburistična vlada pod vodstvom ministrskega predsednika Keira Starmerja namreč predlaga spremembe zakonodaje, ki bi razvijalcem UI omogočile, da se njihovi modeli učijo na katerem koli materialu, do katerega imajo zakonit dostop. Od ustvarjalcev bi zahtevale, da proaktivno zavrnejo uporabo svojega dela. Številni umetniki so ostro kritizirali spremembe in trdili, da bi razveljavile načelo zakona o avtorskih pravicah, ki daje ustvarjalcem izključni nadzor nad njihovim delom.

Seznam skladb na zadnji strani ovitka albuma
Seznam skladb na zadnji strani ovitka albuma (Foto: Is This What You Want)

Album, na katerem ni nobene glasbe, skuša ponazoriti, kakšen vpliv bi imele na življenja glasbenikov predlagane vladne spremembe, je za The Guardian pojasnil britanski skladatelj Ed Newton-Rex, ki je bil nekoč na čelu razvoja UI.

“Predlog vlade bi podjetjem za umetno UI brezplačno izročil življenjsko delo glasbenikov in jim dovolil, da to delo izkoristijo v konkurenčnem boju proti njim samim, je povedal Newton-Rex in dodal: ” “Ta načrt ne bo imel katastrofalnih posledic samo za glasbenike, ampak je tudi nepotreben. Velika Britanija je lahko vodilna v polju UI, tudi če ne žrtvuje svojih vodilnih ustvarjalnih industrij.”

Izid albuma sovpada s koncem javne razprave o predlaganih spremembah. Starmer je sicer že pred tem menil, da mora vlada “vzpostaviti pravo ravnovesje” na področju avtorskih pravic in UI ter hkrati opozoril, da ta tehnologija predstavlja “veliko priložnost”.

Ob načrtih britanske vlade so se oglasili tudi nekateri avtorji. Ameriški pisatelj in avtor uspešnic Scott Turow je minuli teden kritiziral “prezirljiv odnos britanske vlade”, ki po njegovih besedah predlaga, da se “velikim tehnološkim podjetjem dovoli, da postrgajo vse naše knjige in naše besede prepakirajo kot ‘izvirno vsebino'”. “Namesto da bi to poskušala preprečiti, jim želi britanska vlada dati prosto pot”, je zapisal za Daily Mail in dodal, da bi bilo to katastrofalno ne le za pisatelje v Združenem kraljestvu, ampak po vsem svetu.

Paul McCartney, nekdanji član skupine The Beatles, pa je prejšnji mesec v intervjuju za britanski BBC dejal, da mora vsaka nova zakonodaja zaščititi ustvarjalce in umetnike ter opozoril, da jih brez tega “ne bodo imeli”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino