Vila v Hrastniku, zgrajena po zgledu Miramar v Trstu, v last občine

Kultura 25. Sep 202409:54 1 komentar
Villa de Seppi
Foto: Občina Hrastnik

Občina Hrastnik je postala lastnica Ville de Seppi, ki je bila zgrajena konec 19. stoletja. Pri gradnji so se zgledovali tudi po dvorcu Miramar v Trstu.

Župan Hrastnika Marko Funkl in generalni direktor Steklarne Hrastnik Matevž Fazarinc sta v torek podpisala pogodbo o prenosu lastništva mogočne Ville de Seppi iz steklarne na občino. Villa de Seppi je s tem prvič v zgodovini prešla v javno last. Vila je ena izmed bolj markantnih zgodovinskih stavb v hrastniški občini.

S podpisom pogodbe je Občina Hrastnik začela z revitalizacijo objekta, podrobnejši načrti pa bodo predstavljeni novembra. Z njimi želi občina vzpostaviti dodatne možnosti za razvoj turizma in prepoznavnost Hrastnika ter Zasavja.

Kot so danes sporočili z Občine Hrastnik, je prenos lastništva pomemben korak, ki bo omogočil ohranitev tega zasavskega arhitekturnega bisera ter nadaljnje varovanje kulturne dediščine Hrastnika. Vila je za Hrastnik izrednega pomena, ker je tesno povezana z industrijsko tradicijo in vpeta v identiteto hrastniške občine. Hkrati gre iz arhitekturnega vidika za redek in izjemno kakovosten primer meščanske vile, umeščen v izrazito industrijsko okolje.

Villa de Seppi
Foto: Občina Hrastnik

Funkl je ob podpisu pogodbe povedal, da je Villa de Seppi nedvomno najbolj reprezentativen objekt Hrastnika in eden najbolj impozantnih v celotni zasavski regiji. Kot je dodal, v Sloveniji ni veliko podobnih objektov, zato so že nekaj let čakali primerno priložnost, da s Steklarno Hrastnik najdejo dogovor za zamenjavo lastništva.

Občina s tem prevzema lastništvo in pripravo dokumentacije za postopno obnovo stavbe ter se že v kratkem pripravlja na prvo prijavo na večji razpis ministrstva za kulturo za najnujnejša dela na objektu. Fazarinc je povedal, da Steklarna Hrastnik pozitivno gleda na to, da je Villa de Seppi prišla v javno last, saj verjamejo, da bo na ta način za mogočno graščino ustrezno poskrbljeno.

Odločitev, da Villa de Seppi preide v javno last, je bila skupna z Občino Hrastnik. Sprejeta je bila z namenom ohranjanja kulturne vrednosti vile in omogočanja njenega nadaljnjega razvoja. Villo de Seppi vidijo namreč kot skupni projekt občine in Steklarne Hrastnik, saj je njena zgodovina tesno povezana z bogato dediščino steklarstva v občini.

Villa de Seppi
Foto: Občina Hrastnik

Fazarinc je tudi napovedal, da bo Steklarna Hrastnik po svojih najboljših močeh projekt Ville de Seppi podpirala tudi v prihodnje. “Veseli nas, da Vila de Seppi prehaja v roke Občine Hrastnik, ki bo iz objekta lahko gradila in razvila zgodbo, ki bo imela temelje v preteklosti, a bo namenjena prihodnosti. S prenosom lastništva bodo sedaj odprte možnosti, da bo stavba na voljo širšemu občinstvu, ki bo lahko uživalo v njeni lepoti in kulturni dediščini,” je še povedal Fazarinc.

Villa oziroma dvorec de Seppi, imenovana tudi Steklarski grad, je bila zgrajena med letoma 1892 in 1894 kot letno bivališče Emme de Seppi, hčere Franza Gossletha, lastnika hrastniške kemične tovarne. Eden od vzorov pri zasnovi vile je dvorec Miramar v Trstu, vidni pa so tudi vzori drugih tržaških vil, ki so s slogom strmele k historični navezavi na srednjeveške gradove. Načrte za objekt pripisujejo tržaškemu arhitektu Leonardu Fontenuttiju.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje