
Jugoslovanske zastave v središču Gorice je izobesilo umetniško društvo agorè. Kot so navedli v odprtem pismu, gre za zastave, ki so na tej isti stavbi, nekdanji goriški občini, visele ob prihodu jugoslovanske armade v Gorico 1. maja leta 1945. Izobesili so jih ob skorajšnji 80. obletnici tega dogodka in ob slovesu društva od dosedanjih prostorov. "Nikakor ne želimo poveličevati tega zgodovinskega trenutka. Gre zgolj za filološko upodobitev, umetniško gesto, če hočete," so navedli v odzivu.
V soboto zvečer se je na oknih ene od stavb na Verdijevem korzu v Gorici pojavilo pet jugoslovanskih zastav. V obmejnem mestu je poteza povzročila kar nekaj razburjenja in kritik, ki so prihajale tudi iz mestne uprave.
Če v soboto še ni bilo jasno, kdo je sredi Gorice izobesil pet jugoslovanskih zastav, pa so se sedaj oglasili v umetniškem društvu agorè, ki ima v stavbi na Verdijevem korzu svoj sedež. Tam so v soboto zvečer imeli dogodek ob zaključku antološke razstave Ancora una – agorè for a new AGE, pri kateri so sodelovali umetniki z obeh strani meje.
Za njihovo akcijo se skriva zanimiva zgodovinska zgodba. Sedanji sedež društva na Verdijevem korzu 95 je bil med leti 1865 in 1956 sedež goriške občine. Ta se je nato preselila, prostore v zgodovinski stavbi pa je kasneje začelo najemati društvo agorè. Kot so navedli v odprtem pismu, so med prenovo po vselitvi odstranjevali staro pohištvo in pod enim kosom naleteli na zanimivo najdbo.
Našli so škatlo za čevlje ter paket, skrbno zavit v najlon in svilen papir. V škatli so bile cigarete Drava in različni tobačni izdelki tovarne tobaka iz Ljubljane, ki so bili izdelani med italijansko okupacijo. V svilenem paketu pa je bilo pet ročno sešitih jugoslovanskih zastav. “Takoj smo razumeli, da so bile te zastave namenjene razstavljanju na petih oknih dvorane občinskega sveta v prvem nadstropju palače na Verdijevem korzu,” so navedli v društvu. Jugoslovanske zastave so bile najverjetneje izobešene med prihodom jugoslovanske vojske v Gorico 1. maja in odhodom 12. junija 1945.

Prvega maja bo tako minilo osemdeset let, odkar so na tedanji stavbi občine sredi Gorice plapolale te iste jugoslovanske zastave. Poleg 80-letnice pa so se v društvu za izobešanje odločili tudi zato, ker se morajo zaradi pomanjkanja občinske podpore izseliti iz prostorov na Verdijevem korzu. Sobotni dogodek je bil namreč zadnji na tej lokaciji, ki so jo neuspešno poskušali obnoviti. “Nikakor ne želimo poveličevati tega zgodovinskega trenutka. Gre zgolj za filološko upodobitev, umetniško gesto, če hočete,” so v odzivu pojasnili razloge za izobešanje zastav. Kot so dodali, so imeli na razstavi tudi dokumente iz let 1945 in 1946, ki so prikazovali politična stališča različnih goriških organizacij.
Društvo agorè je javno pismo objavilo kot odziv na članek v časniku Il Piccolo in na kritike nekaterih predstavnikov goriške občine. Kot so navedli, so novinarja časnika, ki je napisal članek o izobešanju zastav, povabili na zaprtje razstave, kjer bi lahko izvedel vse o zgodovinskih okoliščinah zastav in o namenu akcije. “Nekoliko nenavadno je, da se je gospod župan pojavil prav včeraj (v soboto, op. a.) zvečer v baru, oddaljenem komaj 50 metrov od sedeža agorè,” so še navedli v društvu.
V odprtem pismu so predstavniki društva še zapisali, da so se v soboto zaradi prijav pri njih oglasili policisti oddelka za splošne preiskave in posebne operacije Digos, ki pa niso ugotovili nobenih nepravilnosti. Digos je posebna enota italijanske policije, ki posreduje v občutljivih primerih, povezanih s terorizmom, organiziranim kriminalom, ugrabitvami in izsiljevanjem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje