Začenja se “najobsežnejši projekt vodooskrbe v Sloveniji”

Slovenija 04. Nov 202415:29 2 komentarja
pitna voda
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

V okviru programskega sveta za zagotovitev oskrbe s pitno vodo je 12 županov občin obalno-kraške in primorsko-notranjske regije potrdilo osnutek dokumenta, ki predvideva graditev novih vodnih omrežij in zmanjševanje izgub vode. Vrednost projekta je ocenjena na 118 milijonov evrov, končan bo predvidoma do konca leta 2029.

Župani so projekt razdelili na dva dela. Eden bo namenjen zmanjšanju izgub vode in hidravličnim izboljšavam na nekaterih delih že obstoječega vodnega omrežja, medtem ko bo drugi del vseboval gradnjo novih omrežij, s čimer bo zagotovljena povezava med več vodovodnimi sistemi, s tem pa poskrbljeno tudi za vodno rezervo za regijo, ki se zaradi suše pogosto spopada s težavami pri vodooskrbi.

Kot je ob tem v izjavi za medije poudaril župan Mestne občine Koper Aleš Bržan, gre za najobsežnejši projekt vodooskrbe v Sloveniji in za kompleksen projekt, v kakršnega se občine v zgodovini Slovenije še niso povezale.

Projekt, ki bo poskrbel za varno in stabilno vodooskrbo omenjenih regij, bo večinsko financiran s sredstvi EU. Vlada je že sprejela sklep o zagotovitvi finančnih sredstev v višini 92 milijonov evrov, pri katerih gre večinoma za kohezijska sredstva, ostalo pa bodo občine zagotovile same.

Kot je ob tem pojasnil Bržan, so se župani sprva dogovorili, da se bo delitev stroškov po občinah izračunala glede na število prebivalcev. Ker bodo istrske občine potrebovale več vode, so te sklenile nase prevzeti nekaj več kot dve tretjini celotnega finančnega bremena.

Aleš Bržan
Koprski župan Aleš Bržan. (Foto: Tomaž Primožič/BOBO)

Ankaranski župan Strmčnik: Projekt presega trenutni županski mandat

Župan občine Ankaran Gregor Strmčnik je spomnil, da gre za večletni projekt, ki bo vezan tudi na prihodnje lokalne uprave, saj presega trenutni politični županski mandat. Ob tem je zagotovil, da so se občine zavezale k temu, da delež svojih materialnih obveznosti v občinskih proračunih vključijo vse do leta 2029, ko mora biti projekt zaključen.

Vključene občine sicer namenjajo nekaj več kot 40 milijonov evrov za vzpostavljanje novih vodnih povezav, nekaj nad 70 milijonov evrov pa bo namenjenih za hidravlične izboljšave v že obstoječih sistemih, zaradi česar bodo zmanjšali izgube vode. Kot ocenjuje župan sežanske občine Andrej Sila, se te vsaj na kraškem območju trenutno gibljejo nekje med 15 in 20 odstotki.

Kot so še povedali sodelujoči, bo Rodik služil kot križišče med omrežji. S postojnskega območja bo prek Rodika potekala nova povezava, po kateri bo teklo 50 litrov vode na sekundo. Okrepili bodo tudi obstoječo povezavo z Ilirsko Bistrico, obenem pa vzpostavili še novo povezavo med Ilirsko Bistrico in Postojno. S celotnim sistemom bo v Koper lahko v obdobju nemotene oskrbe prišlo dodatnih 115 litrov vode na sekundo. Kot je še poudaril Sila, bodo na Krasu med projektom posodobili tudi vodne zbiralnike in črpališča.

Oddaja končne vloge za projekt bo sicer v začetku naslednjega leta, občine pa jo bodo na svojih občinskih sejah sprejele letos. Ko bo projekt končan, bo za svoj delež skrbela vsaka javna gospodarska služba posebej.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje