Pred 20. obletnico pridružitve Slovenije zvezi Nato je na Brdu pri Kranju potekala državna proslava, ki se je je poleg državnega vrha udeležil tudi vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi, ameriški general Christopher Cavoli. Na proslavi pa so manjkali predstavniki koalicijske stranke Levica. Razlog? V prestolnici so se udeležili popoldanskega shoda pod geslom "Ne Nato, mir nam dajte!". Protestniki, ki nasprotujejo članstvu Slovenije v severnoatlantskem zavezništvu, so se med pohodom po mestu ustavili tudi pred stavbo ameriške ambasade.
V petek, 29. marca, bo minilo 20 let, odkar se je Slovenija priključila zvezi Nato. Skupaj z Bolgarijo, Estonijo, Latvijo, Litvo, Romunijo in Slovaško je postala del največje širitve v zgodovini zavezništva.
Na Brdu pri Kranju je danes zato potekala državna proslava, ki se je je poleg državnega vrha udeležil vrhovni poveljnik zavezniških sil v Evropi, ameriški general Christopher Cavoli. Slavnostna govornica na proslavi je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je poudarila, da brez varnosti ne morejo delovati druge družbene dejavnosti.
“Odločitev, ki smo jo sprejeli, je bila pravilna,” je dejala predsednica republike glede vstopa v Nato. “S članstvom smo pridobili ne samo vstop v obrambno zavezništvo, ampak tudi priznanje, da smo del okolja, ki temelji na demokraciji kot načinu življenja, vladavini prava, spoštovanju človekovih pravic in ozemeljske celovitosti ter suverenosti,” je dodala.
Prepričana je, da nam je s tem korakom uspelo začeti živeti bolje in varneje. Pri tem pa je posvarila, da današnjem svetu še vedno pretijo mnoge grožnje, ki so večplastne, hibridne in povezane z napredno tehnologijo. To je razvidno tako iz vojne v Ukrajini kot Gazi. Prepričana je, da si moramo prizadevati, da bo Slovenija zgledna članica in trden člen v zavezniški verigi.
Da je članstvo v Natu eden največjih dosežkov Slovenije, pa je v razpravi na Brdu pri Kranju dodal tudi obrambni minister Marjan Šarec. Nato je najmočnejše vojaško zavezništvo na svetu, je nadaljeval. Prepričan je, da tudi danes večina prebivalcev podpira članstvo Slovenije v Natu. “Zato nas ne bi smeli motiti tisti, ki želijo iz zavezništva izstopiti oziroma biti nevtralni, saj nevtralnost pomeni še večje izdatke za obrambo kot v primeru kolektivne varnosti,” je dodal.
Med protestniki v Ljubljani tudi predstavniki Levice
V okviru kampanje Ne Nato, mir nam dajte! pa je pred in med proslavo v Ljubljani potekal protestni shod, ki ga je organizirala ekosocialistična iniciativa Klas. Protestniki so z vzkliki “Naj gori, naj gori Nato pakt”, “Rabimo vlake, ne vojake” in “Otrokom igranje – ne obstreljevanje” nasprotovali zavezništvu in članstvu Slovenije v Natu. “Danes smo tukaj zato, da se upremo tej vsiljeni ideologiji severnoatlantskega zavezništva,” je dejala ena od protestnic.
Jerneja Breznik iz iniciative Klas je na shodu poudarila, da je “Nato napadalni pakt, ki služi obrambi imperializma”. Ob tem je dodala, da bi morali denar, ki ga Slovenija namenja obrambi, porabiti za gradnjo javnih stanovanj, zdravstvo, domove za starejše in šolstvo.
Zbrali so se na Trgu francoske revolucije, nato pa so se odpravili po ljubljanskih ulicah – ustavili so se tudi pred stavbo ameriškega veleposlaništva.
Protesta so se udeležili tudi predstavniki koalicijske Levice. Državno proslavo so bojkotirali, saj ne mislijo “praznovati dveh desetletij slovenskega sodelovanja pri zapravljanju za orožje, netenju konfliktov in uničevanju držav”.
“Kot člani Nato pakta smo za vojne soodgovorni. Zaradi Nata nismo varnejši; prav nasprotno kot država članica smo tudi mi tarča njegovih nasprotnikov. Milijoni, ki gredo za oklepnike, gredo na škodo naših vrtcev in bolnišnic. Reke beguncev, ki bodo bežale z uničenih območij, bodo bežale k nam. Pri nas bodo poplave, suše in požari, h katerim prispevata vojska in vojaška industrija kot eden velikih virov globalnega segrevanja,” so v Levici zapisali pred protestom.
Med vidnejšimi udeleženci na protestu so bili vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, poslanki Nataša Sukič in Tatjana Greif, protestnikom pa se je pridružil tudi poslanec Levice Miha Kordiš, ki ga je poslanska skupina februarja izključila iz vseh parlamentarnih delovnih teles. Vatovec je za STA dejal, da za izstopom iz zveze Nato v stranki še vedno trdno stojijo, a da se zavedajo, da ta v okviru vladajoče koalicije ni mogoč.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje