Generalni sekretariat vlade je za okoli 40.000 evrov v kletnih prostorih na Gregorčičevi 25 obnovil prostore za fitnes, namenjen premierjevim varnostnikom. Fitnes pa ni namenjen tudi drugim varnostnikom, zaposlenih v centru za varovanje in zaščito (CVZ), ki varujejo poslopje vlade, predsednico republike in njen urad ter državni zbor. Varnostniki CVZ so sicer od 1. decembra upravičeni do plačila dnevnic za delo izven Ljubljane.
Generalni sekretariat vlade je v kletnih prostorih na Gregorčičevi 25 obnovil prostore za fitnes.
Od leta 2006 jih uporabljajo varnostniki predsednika vlade, so pojasnili na uradu vlade za komuniciranje (Ukom). Poleg pisarn, ki jih uporabljajo v pritličju, je v kleti manjši fitnes, za katerega je bila večina vadbenih naprav nabavljena in v uporabi še pred letom 2006. Namenjene so vzdrževanju kondicijske pripravljenosti varnostnikov predsednika vlade.
“Varnostniki predsednika vlade so namreč policisti, ki morajo biti za opravljanje svojega dela med drugim tudi v dobri telesni pripravljenosti,” so zapisali na Ukomu.
Ker so bili tako prostori kot fitnes naprave v slabem stanju, se je generalni sekretariat vlade lani odločil za njihovo posodobitev in prenovo, so pojasnili. Javno naročilo so objavili 30. marca lani. Za izvedbo del so bila izbrana podjetja Eko stil, Atlas oprema in KingsBox, so navedli na Ukomu.
Celotna obnova prostorov je stala 40.218,78 evra, zajemala pa je zamenjavo talnih oblog, izvedbo, dostavo in montažo pohištvene opreme, dobavo in montažo stenskih ogledal ter dobavo in montažo opreme za fitnes, so navedli.
Kot izhaja iz razpisne dokumentacije, so tapison zamenjali za vinil, nabavili so nove garderobne omare, klopi in obešalnike. Od opreme pa so nabavili 45 kosov uteži in palic, devet naprav za moč, kardio naprave, denimo napravo za veslanje, kolo in tekalno stezo, 10 vadbenih rekvizitov, kot so elastični trakovi in uteži, merilec časa, 55 gumiranih podlag ter 12 stenskih ogledal.
Fitnes tako uporabljajo varnostniki predsednika vlade, so zapisali na Ukomu. Te je že v začetku mandata premier Robert Golob iz centra za varovanje in zaščito prezaposlil na generalni sekretariat vlade.
Po informacijah STA pa fitnes ni namenjen tudi drugim varnostnikom, zaposlenih v centru za varovanje in zaščito, ki varujejo poslopje vlade, predsednico republike in njen urad ter državni zbor.
Obnovljena tudi savna CVZ, a je “zaradi prepirov znotraj kolektiva” zaprta
So pa v izrednem pregledu dela centra za varovanje in zaščito ugotovili, da je tudi center iz sredstev lastne dejavnosti pred časom obnovil savno in fitnes. Savna je sicer že nekaj časa zaprta “zaradi prepirov znotraj kolektiva”. Po navedbah policistov, s katerimi so v nadzoru opravili razgovore, naj bi namreč v službenem času neupravičeno uporabljali tako policisti kot vodstveni delavci.
Center je iz sredstev lastne dejavnosti kupil tudi dodatna civilna službena oblačila. Pri tem so ugotovili, da je policija predlagala nabavo več kot sto kosov civilnih službenih oblačil višjega cenovnega razreda, pri čemer pa so bili prejemniki oblačil tudi uslužbenci centra, ki niso opravljali nalog varnostnikov, še izhaja iz poročila o izrednem nadzoru.
Ob nastopu funkcije predsednice republike, ki v prostem času vozi motor, je vodstvo centra sicer uredilo dva službena motorja brez policijskih oznak, varnostniki pa uporabljajo lastno motoristično opremo. Njegova uporaba namreč ni pravno urejena, enako kot druga oprema za športne in prostočasne aktivnosti varovanih oseb, na primer smučanje, jahanje in padalstvo.
Varnostniki tudi nimajo lastnega strelišča, zato so težave pri organizaciji vaj v streljanju.
Do dnevnic po novem upravičeni tudi varnostniki CVZ
Generalna policijska uprava (GPU) je tudi varnostnikom na centru za varovanje in zaščito s 1. decembrom zagotovila plačilo dnevnic za delo izven Ljubljane, so pojasnili za STA. Za razliko od varnostnikov predsednika vlade, ki so zaposleni na generalnem sekretariatu vlade, do teh namreč pred tem niso bili upravičeni.
GPU je vsem svojim javnim uslužbencem konec novembra ponudila anekse k pogodbi o zaposlitvi, s katerimi so na novo opredelili kraj opravljanja dela. V anekse so zapisali, da delo opravljajo na območju Slovenije, delo izven kraja sedeža organizacijske enote pa se šteje kot službeno potovanje, so sporočili z GPU.
Tako so po novem do dnevnic pri delu izven Ljubljane upravičeni tudi varnostniki varovanih oseb, ki so zaposleni na centru za varovanje in zaščito, ne le varnostniki, zaposleni na Generalnem sekretariatu vlade. Prve dnevnice jim bodo izplačane z decembrskimi plačami v januarju.
Varnostniki premierja Goloba so bili namreč ob premestitvi na generalni sekretariat vlade s slednjim sklenili pogodbo o zaposlitvi. V njej je kot kraj opravljanja dela naveden sedež vlade, pa tudi, da bodo delo opravljali na terenu, zato so upravičeni do dnevnic.
Letos so do konca novembra za dnevnice izplačali 19.811,69 evrov, so navedli na Generalnem sekretariatu vlade.
Policijski sindikat Slovenije je opozoril, da je izplačilo dnevnic varnostnikom na centru šele prvi korak k normalizaciji stanja. Pogodbe o zaposlitvi je treba po njegovih besedah prilagoditi tudi policistom, zaposlenim v enotah, ki delujejo na območju več regij, ter nekaterim službam ministrstva, katerih naloge zajemajo območje celotne države, je poudaril predsednik sindikata Rok Cvetko.
Kot je dodal, je zasedenost sistemiziranih delovnih mest v centru za varovanje in zaščito nekaj manj kot 66-odstotna, kar je “skrb vzbujajoče”.
Tam zaposleni policisti so sicer javni uslužbenci, ki so lahko upravičeni do več dodatkov, kot so položajni dodatek, dodatek za manj ugodne delovne pogoje, nevarnost, posebne obremenitve in dodatke za delo v manj ugodnem delovnem času.
Direktorat za policijo in druge varnostne naloge ministrstva za notranje zadeve je v izrednem pregledu dela Centra za varovanje in zaščito, s katerega so v ponedeljek odstranili stopnjo tajnosti, med drugim zaznal tudi očitke in nezadovoljstvo o neenakomerni obremenitvi policistov in izplačilih nadurnega dela uslužbencev v centru. Poleg tega je zaznal nepravilno obračunavanje določenih dodatkov za nadomeščanje.
“Zavedamo se, da je enakovredno obravnavanje zaposlenih in pravično plačilo za opravljeno delo ključno. Zato v sodelovanju z uradom za organizacijo in kadre ministrstva za notranje zadeve to aktivno rešujemo,” so zapisali na policiji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje