Zdaj že bivša ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je ob izbruhu afere modre luči s prstom pokazala na Center za varovanje in zaščito (CVZ), češ da je vozniku ministrstva uporabo modrih luči na avstrijski avtocesti svetoval inšpektor centra. Generalni direktor policije Senad Jušić je zato odredil strokovni nadzor, ki je pokazal, da je komunikacija med policistom CVZ in voznikom Stojmenove Duh potekala po domače in da so bile nepravilnosti na obeh straneh.
K odhodu Emilije Stojmenove Duh s čela ministrstva za digitalno preobrazbo je prispevala tudi prehitra vožnja z modrimi lučmi po avstrijski avtocesti.
Ministrica je bila 26. maja na poti v Ženevo, a je med vožnjo proti dunajskemu letališču obtičala v koloni. Da ne bi zamudila leta, je voznik službenega vozila ministrstva prižgal modre luči in z njimi po avstrijski avtocesti prevozil približno 200 kilometrov. Kar pa, kot je bilo razbrati tudi iz navedb ministrstva za zunanje in evropske zadeve, razen v primeru, ko je slovensko vozilo vključeno v tujo varovano kolono, ni dovoljeno.
Ministrica Stojmenova Duh je vztrajala, da na njenem ministrstvu niso naredili nič narobe. S prstom je pokazala na Generalno policijsko upravo in na tamkajšnji Center za varovanje in zaščito (CVZ). “Zaposleni na ministrstvu so ravnali v skladu z ustaljenim protokolom sodelovanja s Centrom za varovanje in zaščito. Voznik je modre luči vklopil šele po posvetovanju z inšpektorjem tega centra, ki mu je tako ravnanje svetoval,” so takrat navedli na resorju za digitalno preobrazbo.
Na policiji so komunikacijo voznika Stojmenove Duh z inšpektorjem Centra za varovanje in zaščito potrdili, a o nekaterih ministričinih navedbah podvomili. Zaradi nejasnosti je generalni direktor policije Senad Jušić še pred septembrskim odstopom ministrice odredil strokovni nadzor tega primera.
Kaj je pokazal strokovni nadzor?
Zdaj so na policiji za N1 povedali, kaj je ugotovil nadzor. Iz njihovih navedb izhaja, da je komunikacija med policistom CVZ in voznikom Stojmenove Duh potekala po domače in da so bile nepravilnosti na obeh straneh. “Ugotovljeno je bilo, da je bil policist Centra za varovanje in zaščito Generalne policijske uprave v prostem času v kontaktu z voznikom ministrice glede uporabe modrih luči. Prav tako smo ugotovili, da je voznik modre luči uporabil, še preden mu je policist to svetoval,” so poudarili na policiji.
Ocenjujejo, da je bila takšna komunikacija napačna. “Zato spreminjamo pravila oziroma protokol, s čimer bomo zagotavljali dosledno upoštevanje pravil, ki so pomembna za varnost varovane osebe,” so izpostavili. Kaj konkretno bodo spremenili, pa niso navedli.
POSEBNI VIDEO: Ne, tega ne bomo dopustili!
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje