Alge v Savi Dolinki: kaj je ugotovil Arso?

Slovenija 30. Maj 202418:49 0 komentarjev
Cvetenje alg v Savi Dolinki
Foto: Denis Sadiković/N1

Znani so končni izsledki analize vode iz Save Dolinke na kraju, kjer se je zaradi cvetenja alg pojavil temen madež.

V začetku maja se je na Savi Dolinki pojavil velik temen madež, ki je povzročil zaskrbljenost med prebivalci. Pristojni so takrat vzeli vzorce vode in ugotovili, da je spremembo barve povzročilo cvetenje alg. Vzorce so pod mikroskopom pregledali na agenciji za okolje (Arso). Zdaj pa so nam sporočili še rezultate fizikalno-kemijske analize.

Spomnimo, po pojavu temnega madeža so v nedeljo, 5. maja, gasilci vzeli vzorec vode iz akumulacije Hidroelektrarne Moste. “Prejeti vzorec smo v biološkem laboratoriju Arso ustrezno shranili, del vzorca konzervirali in koncentrirali ter ga pregledali s pomočjo svetlobnega mikroskopa. Na podlagi rezultatov biološke analize vzorca smo ugotovili in potrdili, da so v rjavem madežu prisotne znatno namnožene planktonske dinofitske alge (Dinophyceae), ki jih taksonomsko uvrščamo v kompleks varietet vrste Peridinium umbonatum,” so ugotovili na Arsu.

Alge so pod mikroskopom videti takole:

alge
Arso

Tovrstne alge sicer ne izločajo toksinov in s tega vidika ne povzročajo tveganja za zdravje ljudi in živali. Kot navaja Arso, se pojavljajo tako v čistih vodah kot tudi v vodah, obremenjenih z organskimi snovmi in hranili.

Na Arsu so zato preverili še, kakšno je fizikalno-kemijsko stanje Save Dolinke na tem območju. Vzorec je nekaj dni pozneje, 9. maja, odvzel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) v sklopu rednega monitoringa. Vzorec so odvzeli na stalnem merilnem mestu na pregradi Sava Dolinka-Moste. Voda je bila takrat še vedno nekoliko rjavo obarvana.

Rezultati analize:

grafika alge arso
vir: Arso

“Izmerjene vrednosti splošnih fizikalno-kemijskih parametrov so nizke in uvrščajo Savo Dolinko na merilnem mestu Moste v dobro ali zelo dobro ekološko stanje,” so povedali na Arsu. “Ker rezultati ne odstopajo od rezultatov preteklih let, ne moremo sklepati na vzrok pojava cvetenja P. umbonatum. Gre za planktonsko vrsto stoječih voda, ki se v tekočih vodah ne pojavlja, razen v primeru zadrževalnikov z dovolj dolgim zadrževalnim časom,” so pojasnili.

Čistilna naprava ni kriva?

Vzorce Save Dolinke smo vzeli tudi sami v uredništvu N1 in jih odnesli na analizo v laboratorij katedre za ekologijo in varstvo okolja ljubljanske Biotehniške fakultete. “Taka razmnožitev te vrste alg je nenavadna,” je o rezultatih povedal dr. Igor Zelnik, ki je vodil analizo.

Nenavadno je po njegovih besedah predvsem to, da je za masovno razmnoževanje te vrste alg ključna povišana temperatura, nad 18 stopinj Celzija. “To je nenavadno, saj ima Sava Dolinka, ki priteče v akumulacijo, po podatkih Arsa čez dan okrog 10 stopinj, ponoči pa se ohladi na 8 stopinj. Morda kateri od vtokov reko prekomerno segreva?” se je spraševal Zelnik.

sava alge
Vzorci Save, odvzeti 9. 5. 2024 (Foto: Denis Sadiković)

Na ugibanja, ali bi lahko bila vzrok za prekomerno razmnožitev alg preobremenjena čistilna naprava, so na Arsu odgovorili nikalno.

“Glede na navedbe članka N1 smo preverili poročila o obratovalnem monitoringu, s katerimi do sedaj razpolagamo,” je Arso zapisal v poročilu, ki ga je podpisala direktorica urada za stanje okolja dr. Nataša Sovič. “Iz Poročila o obratovalnem monitoringu za komunalno čistilno napravo Jesenice za leto 2023 izhaja, da čistilna naprava ni čezmerno obremenjevala okolja z emisijami snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda,” so zapisali in dodali, da so bile v letu 2023 pri eni izmed 12 meritev presežene mejne vrednosti parametrov neraztopljene snovi, amonijevega dušika in celotnega dušika. “Ta preseganja ne pomenijo čezmernega obremenjevanja okolja,” so zatrdili.

Čistilna naprava (Foto: Bobo)

Deloma so zavrnili tudi navedbe dr. Zelnika v našem članku glede preobremenjenosti jeseniške čistilne naprave. Po njegovih besedah je čistilna naprava Jesenice preobremenjena, saj dejanska količina komunalnih odplak skoraj za 45 odstotkov presega njeno zmogljivost. Načrtovana je bila za 33.000 populacijskih enot (PE), njena dejanska obremenitev pa je 45.000 populacijskih enot.

“Obremenitev čistilne naprave naprave se spreminja. V letu 2021 je bila res 44.250 PE, potem pa je v letu 2022 padla na 25.124 PE in v letu 2023 na 30.048 PE,” so ugotovili na Arsu.

Kot so nam povedali ribiči iz ribiške družine Jesenice, se je madež v zadnjih tednih precej zmanjšal. Zdaj se alge razraščajo na približno petini prvotne površine. Še vedno pa ribiči opažajo, da madež postane intenzivnejši v dneh s sončnim vremenom. Podobno dogajanje kot letos so sicer ribiči v Savi Dolinki spremljali tudi v preteklih letih, največ cvetenja alg so opazili spomladi 2016. Po njihovih izkušnjah so alge povsem izginile v začetku tednih junija.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!