Anže Logar bo čez natančno tri tedne na kongresu v Mariboru ustanovil svojo politično stranko, Demokrate. V pogovoru za N1, kjer se mu je pridružil še en nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh, Eva Irgl pa se je opravičila zaradi bolezni, Logar prvič pove, da tudi on pričakuje predčasne volitve. Kdaj? In zakaj? Koga bo še povabil v svojo stranko? Ali se je o prestopu res pogovarjal tudi z vodjo poslancev SD Janijem Prednikom? In kako namerava streti najtrši oreh: pripraviti ljudi do tega, da bodo verjeli njegovim besedam, da ni ne satelit SDS ne lutka v rokah "kuharjev iz ozadja", ki na politični parket prihaja zato, da oslabi stranko Janeza Janše?
Gospod Logar, ste vi vedeli, da bo policija po naznanilu bivše notranje ministrice Tatjane Bobnar kazensko ovadila predsednika vlade Roberta Goloba?
Ne, nisem.
Da ste vedeli za ovadbo ter prav zato pohiteli z izstopom iz SDS in najavo svoje stranke, vam je ta teden očital Janez Janša. Pravi, da je bil scenarij kuharjev iz ozadja že pripravljen, predčasne volitve pa načrtovane čez pol leta – aprila 2025. Vi naj bi odigrali enako vlogo kot Gregor Virant leta 2011, odžirali naj bi glasove SDS, Vladimir Prebilič pa v vlogi Zorana Jankovića glasove vladajoči stranki, trdi Janša. In dodaja, da pa je izstop SDS iz referenduma o JEK2 ta scenarij za zdaj preprečil. Kaj pravite na to?
Sem politik mlajše generacije in nisem pristaš teorij zarote, ki se jih skuša ustvariti ob vsakem političnem dejanju. Teh teorij niti ne kupim. Odločitev o izstopu iz stranke, član katere sem bil 25 let, je zorela dlje časa. Dobil sem občutek, da sem prišel do točke, ko ali vztrajaš na neki poti, ki ti ne nudi več smeri, ki si si jo sam izbral ob začetku. Potem sem sprejel tveganje, da grem svojo pot. Ta odločitev je dozorela takrat, ko sem jo sporočil javnosti, sosledje dogodkov pa s tem nima nobene povezave.
“Predčasne volitve pričakujem čez leto dni”
Vseeno razčistimo: se vi res pripravljate na predčasne volitve, kot poudarja Janša? Jih pričakujete? Vemo, da jih brez volje predsednika vlade ali poslanske večine ne more biti. Kakšen scenarij političnih dogodkov napovedujete, kajti rekli ste že, da po volitvah pričakujete precej drugačno sestavo državnega zbora. Kar konkretno povejte, saj pravite, da boste na volitvah ciljali na premierski položaj, gospod Logar. In politik, ki cilja tako visoko, mora biti sposoben pravilno oceniti, kaj se bo zgodilo. Čez čas pa bomo videli, ali ste predvideli pravilno …
Pričakujem predčasne volitve, ampak nekje v tem času čez leto dni. Tudi mislim, da bodo imeli volilci na volitvah več možnosti izbire, ponudbe bo več, politične karte pa se bodo po moji oceni premešale na novo. Možnih bo več kombinacij, kot jih omogoča trenutna sestava državnega zbora s petimi strankami.
Z odpoklicem referenduma o JEK 2 je namreč vlada tudi navzven začela razpadati pri živem telesu. Pokazalo se je, da koalicija predsednika vlade ni več usklajena in da dva koalicijska partnerja ne sledita več njegovim usmeritvam. Stopila sta na drugo stran, s tem pa se je začelo obdobje, ko bo tudi javnega nasprotovanja med koalicijskimi partnerji več.
Na drugi strani pa ima predsednik vlade problem tudi zaradi ovadbe policije, zaradi tega suma kaznivega dejanja.
On je zdaj človek v postopkih, pri čemer pa sta njegova koalicijska partnerja v preteklosti nenehno opozarjala, kako je pomembno, da politiki na najvišjih funkcijah niso v postopkih, kaj šele, da bi bili ovadeni ali pa celo obdolženci.
Morda bo prišlo tudi do obtožbe, in če bosta koalicijski partnerici še naprej zagovarjali to, kar sta zagovarjali v preteklosti, to verjetno pomeni, da v takšni koaliciji ne bosta mogli več sodelovati. To prinaša nemir v koalicijske vrste, predvsem pa v poslansko skupino največje koalicijske stranke, kjer bomo po moji oceni v naslednjem letu videli kar nekaj turbulenc.
Kaj se bo zgodilo z ovadbo zoper premierja, bo odločilo tožilstvo, ampak ali vi menite, da bi moral premier že zaradi ovadbe policije odstopiti s položaja?
Predsednik vlade spreminja svoja stališča. Pred dvema letoma je govoril, da prihaja prevzet krmilo te države zato, da vlada ne bo več vladala z odloki. Pa vlada vlada z odloki. Zdravstveno področje je že takšen primer. Potem je govoril o tem, da bo povrnil pravno državo in da bo spoštoval vlogo ustavnega sodišča, pa vloge ustavnega sodišča ni spoštoval niti pri plačah sodnikov niti pri nekaterih zakonskih predlogih, del katerih je ustavno sodišče zavrnilo.
Govoril je tudi o tem, da je nesprejemljivo, da je predsednik vlade v kakršnemkoli postopu, zdaj je v postopku sam. Govoril o nesprejemljivosti nabav orožja, kupuje pa patrie. Postaja torej to, zoper kar se je boril.
Gospod Kaloh, kako pa vi vidite ta zapis predsednika SDS, v katerem pravi, da je nastajanje vaše nove stranke del skrbno domišljenega scenarija?
Ta zapis sem prebral in menim, da je preuranjeno dajati zaključke, zlasti ko gre za napoved, kdaj bodo naslednje parlamentarne volitve. Tako kot gospod Logar tudi jaz mislim, da se to lahko zgodi kvečjemu ob letu osorej, torej naslednjo jesen, gotovo pa ne spomladi prihodnje leto. Škarje in platno ima na neki način v rokah koalicija, a na drugi strani tudi tožilstvo.
Povežimo tukaj še nekaj koncev: premierja je obtožila Tatjana Bobnar, policija je premierja na podlagi te obtožbe kazensko ovadila, na potezi je tožilka Blanka Žgajnar, ki lahko vloži neposredni obtožni predlog, lahko ovadbo zavrže ali pa predlaga uvedbo sodne preiskave. Če tožilstvo ovadbe ne zavrže, bo imel premier v vsakem primeru zelo resen problem.
To ni tako, kot da greste v štacuno po kilogram kruha. Ko enkrat policija kazensko ovadi premierja, je to resno in ima desetkrat večjo težo, kot če bi premierja ovadil kdorkoli drug.
Ste bili enakega mnenja tudi, ko je šlo za postopke zoper Janeza Janšo, gospod Kaloh?
Na tem mestu ne bi ocenjeval postopkov zoper gospoda Janšo. Po vsaki obravnavi se sam postavi pred kamere in vse pove sam, tako da ne vidim potrebe, da bi na tem mestu ocenjeval gospoda Janšo in njegove sodne postopke.
“To bi pomenilo, da sem bil 25 let speči agent globoke države”
Gospod Logar, če bi še pred rednim iztekom mandata prišlo do padca ali odstopa aktualnega premierja, kar vi napovedujete, in bi se v parlamentu brez volitev skušala oblikovati nova koalicijska večina, bi vi pri tem sodelovali? Ali pa bi se vam zdelo prav, da se greste kot nova stranka najprej izmerit na volitve?
Takšna vlada seveda ne bi imela ustreznega mandata, pa tudi čas za takšen manever bi bil le do konca tega leta. Če bi pa že v kakšnem primeru prišlo do nove koalicije brez volitev, bi bilo to po moji oceni naplahtanje volilcev.
Volilci so zaupali Robertu Golobu, ki jih je razočaral, a če njegova koalicija nima več reformnega potenciala in ima notranja trenja tudi zaradi postopkov, ki se vodijo zoper premierja, je edino pošteno, da se pove, da je treba iti na nove volitve.
Ampak ko boste šli na volitve, se boste srečali tudi s prepričanjem, da ste v resnici satelit SDS. Tisti, ki vam že tako ne verjamejo, da niste, pa bi lahko zdaj Janšev zapis, o katerem sva govorila na začetku, razumeli tudi tako, da predsednik SDS preprečuje odtekanje volilcev njegove stranke k vam, obenem pa vas potiska po glasove v levo sredino s ciljem, da skupaj pobereta čim več, nato pa vi kot Janšev satelit omogočite vrnitev Janše na oblast.
Že na začetku sem dejal, da sem politik mlajše generacije. Tovrstne teorije zarot, dvakratnih obračanj in preprečenj so meni tuje. Navsezadnje, če bi to držalo … 25 let sem bil član SDS in to bi pomenilo, da sem bil 25 let speči agent globoke države. Pa nisem. Sem nekdo, ki razmišlja s svojo glavo, ki je tudi v preteklosti znal povedati, če se s čim ni strinjal, in ki je prispel do neke točke, ko je spoznal, tudi zaradi predsedniških volitev, da je možna drugačna pot, ki jo od takrat tudi zastopam in s katero nameravam iti na naslednje državnozborske volitve. Volilci pa se bodo odločili.
Razumem, da je po 25 letih članstva pri marsikom neki dvom, ampak ravno zato ustanavljamo stranko sedaj, da bo še leto dni časa, da bodo ljudje lahko videli, na kakšen način sem si zamislil politiko politične širine. Dejstvo, da te na levi imenujejo “satelit nekoga na desni”, na desni pa “novi obraz Murgel”, pa lahko kaže, da se obe začneta zatekati k etiketiranju ob umanjkanju argumentov.
Ampak če vam ne bo uspelo prepričati volilcev, da niste satelit SDS, se bo to prepričanje le še bolj utrdilo. Gospod Kaloh, kaj boste rekli ljudem, ko vas bodo to vprašali?
S tem nimam težav. Po 18 letih sem izstopil iz SDS. Sem kleni pomladnik, moje vrednote so znane, pride pa trenutek, ko so pred človekom nova obzorja in greš smelo naprej. Slovenija potrebuje tretji politični steber, to stranko politične širine, ki bo segla čez oba pola in poenotila politične sile v državi. Verjamem, da bo prav ta stranka po volitvah tudi oblikovala novo reformno vlado. In pri tem mi je kot politiku celo nujno sodelovati.
Ste pa, gospod Kaloh, prav v tem tednu rekli, da vabila v Logarjevo stranko sploh še niste dobili. Zdaj ste ga že?
Ustanovnega kongresa še ni bilo, ko bo, pa sem bom seveda včlanil.
Ustanovni kongres Logarjevih Demokratov bo 16. novembra v Mariboru
Torej, gospod Logar, kdaj bo ustanovni kongres, kako se bo stranka imenovala in kdaj boste oblikovali tudi svojo poslansko skupino?
Ustanovni kongres stranke bo v soboto, 16. novembra, v Mariboru. Stranka pa se bo imenovala tako, kot ste vi pronicljivo že spraševali na tiskovni konferenci ob izstopu, Demokrati. Ime poudarja, kar želimo s to politično potjo predstaviti: politično širino, ki posluša, ki ji je jasno, katere reforme mora izvesti, in katere glavna naloga je, da poišče soglasje za te reforme.
Če bomo nadaljevali tako kot doslej, bomo le še bolj zaostajali za drugimi državami. Lahko pa si nalijemo čistega vina, saj vemo, kje so naše šibke točke, od področja zdravja do boja proti korupciji in okolja za gospodarstvo, digitalizacije … in poskusimo nekaj narediti, a zato se moramo poenotiti in oblikovati programsko koalicijo.
Gospod Kaloh, kaj se zdaj dogaja na terenu? Postavljate infrastrukturo stranke? Novačite ljudi? Koga vi nagovarjate na terenu in od kod so ti ljudje?
Naj ne zveni kot samohvala, ampak zelo sem priljubljen v svojem mariborskem okolju …
… no, na županskih volitvah v Mariboru ste dobili le 4 odstotke glasov.
Odvisno je od tega, kdo kandidira s kakšno etiketo, verjetno nihče iz SDS v sicer rdečem Mariboru ne bi dobil kaj boljšega rezultata kot jaz. Sem pa okrepil svetniško skupino SDS, tudi po zaslugi tega, ker sem bil županski kandidat, ljudje so me ocenjevali kot srčnega politika, ki mu je mar za ljudi …
… ampak kaj pa zdaj delate na terenu? To sem vas namreč vprašal.
Zdaj ko še ni stranke, ljudi aktivno še ne nagovarjam, saj bi bilo to čudno. Ko pa stranka bo, računam, da se bodo tisti, ki so že bili z mano v neki politični simbiozi, odločili nadaljevati z mano.
Svetniška skupina v Ljubljani očitno bo, ta teden sta iz SDS izstopila tudi ljubljanska mestna svetnika Igor Horvat in Matjaž Vede. Lahko potrdite, gospod Logar, da bosta tvorila svetniško skupino vaše stranke, ko bo ta ustanovljena? Dva svetnika sta v Ljubljani za svetniško skupino namreč dovolj.
Po ustanovitvi stranke se bo ustanovila poslanska skupina v državnem zboru, nato pa v občinah, kjer bo to možno, tudi svetniške skupine.
“Ne, z Janijem Prednikom se nisva pogovarjala o prestopu v našo stranko”
Za zdaj so se vam pridružili samo člani SDS. A ker poudarjate sodelovanje in širino, je pričakovati, da vam bo v poslansko skupino in stranko uspelo pritegniti tudi imena z levosredinskega pola. Del javnosti bo tudi po tem presojal, ali ste satelit SDS ali ne, ob tem pa najbrž še vašo osebno politično spretnost, gospod Logar. Zato nam konkretno povejte, kdo iz levosredinskih strank se vam bo pridružil, s kom se pogovarjate in ali ste s kom z levosredinskega pola že dogovorjeni?
To bo vidno na kongresu, ni pa korektno prejudicirati vnaprej. Na koncu je to zmeraj odločitev posameznika. Pogovarjam se s tistimi, ki so aktivni v Platformi sodelovanja, odgovarjam ljudem, ki mi pišejo prek socialnih omrežij … mi smo stranka v nastajanju, smo odprti, sam pa uporabim tudi vsako priložnost, da ljudi, ki imajo interes, da združimo moči in nekaj naredimo, ne glede na njihov svetovni nazor, pozovem, da se pridružijo, da ideja o politični širini tudi v Sloveniji dobi močno domovinsko pravico.
Drži, da ste v svoje vrste povabili tudi Janija Prednika, vodjo poslanske skupine SD, ki pa je vašo ponudbo zavrnil?
Ne drži. Pa naj povem še to: do izstopa iz SDS nisem nagovarjal nikogar. Zdelo bi se mi nehigienično, da bi, medtem ko sem član ene stranke, ljudi nagovarjal, naj se pridružijo drugi. Z dnevom izstopa pa sem se začel pogovarjati s posamezniki, da.
Z Janijem Prednikom torej sploh nista govorila o tem, naj se vam pridruži? Ta informacija se je namreč pojavila v javnosti.
Ne.
Ko je iz SDS izstopil Kaloh, Janša ni niti tvitnil
Gospod Kaloh, ko je iz SDS izstopil Anže Logar, se je Janez Janša na njegov izstop odzval z odgovorom. Ko je potem izstopila še Eva Irgl, se je Janša odzval še močneje – z daljšim pismom, ki ga je poslal tudi celotnemu članstvu stranke. Ko ste izstopili vi, pa ni niti tvitnil. Kako si to razlagate?
Dobro vprašanje. Sem se kar nasmejal. Možnosti sta dve: ali me Janez Janša dojema kot nerelevantnega politika, bivšega poslanca SDS, ali pa vseeno da tudi nekaj na najin osebni odnos, navsezadnje imava dolgo kilometrino in nekako globlji odnos od prej. Ni bila samo politika, bili so tudi čisto človeški odnosi. In morda je to na neki gentelmenski ravni, vsaj pri meni je tako. Pa resnici na ljubo tudi nisem pričakoval, da se bo s kakšnim pismom obrnil name.
Logar: Ali pa še tretja možnost, če smo v teorijah zarote, da je gospod Kaloh satelit znotraj satelita.
Niste bili užaljeni, gospod Kaloh?
Ne, ne, nisem užaljen, ta tudi ne pritiče resnim in kredibilnim politikom.
Če je transparentnost Logarjeva vrednota …
Gospod Logar, zlasti kot predsednika preiskovalne komisije o zlorabah v bankah smo si vas zapomnili kot politika, ki mu je transparentnost ena najpomembnejših vrednot. Je ta vtis točen?
Ja, seveda.
Če je transparentnost za vas vrednota, nam razkrijte 10 največjih donatorjev Platforme sodelovanja. Kdo so in koliko denarja so dali? Na spletni strani Platforme je namreč poziv k zbiranju donacij. Po naših informacijah pa nekateri ljudje v vašem imenu agresivno in zelo na široko nagovarjajo podjetja k donacijam. Kdo vas finančno podpira, koliko donacij ste doslej zbrali in kdo so kurirji, ki v vašem imenu novačijo denar?
Če se kdo izdaja za kurirja, se ne zato, ker bi tako želel jaz. Platforma ima okoli 20.000 evrov, s tem lahko normalno deluje. Morate pa razumeti, da tisti, ki podpirajo tovrstne aktivnosti, ne želijo, da se njihova imena javno razkrijejo. Lahko pa povem, da smo dali zagonski kapital člani Platforme in podjetja v lasti članov. Tako smo začeli, ne drži pa, da bi na takšen način lovili sredstva, tudi nimamo vzvoda za to.
Gospod Kaloh, če govorimo o drugačni politiki, ki naj bi jo vi predstavljali, bi se vam zdelo prav, da javnost ve, kdo financira te aktivnosti? Sploh zdaj, ko ste napovedali tudi stranko.
Gospod Logar je transparenten politik. Veste, da lahko fizične osebe donirajo do 1.900 evrov letno, pravne pa ne smejo. Transparentnost pa bo v osnovi našega delovanja.
Gospod Logar, nekateri gospodarstveniki namreč mislijo, da se bo del njihovih donacij za Platformo prelil v stranko, za delovanje stranke. Gospodarstveniki vedno vedo, kaj kupujejo, javnost pa ne ve, kaj konkretno jim vi prodajate, ob tem pa ciljate na visok položaj v državni politiki. Za to gre in zato je vprašanje financiranja vaše stranke eno pomembnejših vprašanj, se vam ne zdi?
Ja, se strinjam, ampak ta dva sistema sta ločena. Društvo in stranka sta dve entiteti, pri katerih je prepovedano mešati sredstva oziroma obvodno financirati stranko. Ko bomo poslanska skupina, bomo upravičeni do denarja, ki pripada poslancem; ko nastane stranka, nastane pravni naslov, kamor se ta denar steka. In to bodo zagonska sredstva za delovanje stranke.
Verjamem pa, da bodo ključni del finančnega zaledja stranke male donacije tistih, ki želijo, da se v slovenski politiki nekaj spremeni. In glede na odzive, ki jih imam na terenu in od posameznikov na družbenih omrežjih, mislim, da obstaja potreba po tem in da bodo ljudje razumeli, da stranka v nastajanju pač potrebuje finančno podporo, da lahko funkcionira.
Kakšno podporo gospodarstva pa mislite, da si sploh lahko obetate, gospod Kaloh? Predsednik SBC Joc Pečečnik je za N1 namreč dejal, da v vaši bodoči stranki ne vidi nobene posebne alternative.
Podjetniki imajo takšna in drugačna mnenja. Tudi za Novo Slovenijo se je govorilo, da je to stranka gospodarstvenikov. Mislim pa, da bodo podjetniki, zlasti ko bodo videli naš program na področju gospodarstva, dajali drugačne izjave. Program bo zajel prav vse, gospodarstvo pa bomo postavili v središče našega političnega delovanja, to je namreč osnova, da potem vsi drugi družbeni sistemi zgledno funkcionirajo.
Gospod Logar, središče vašega političnega delovanja bo gospodarstvo, kot pravi gospod Kaloh?
Središče našega političnega delovanja bodo ljudje – oblikovanje nekega okolja, kjer bo prijetno živeti. Vsi pa se moramo zavedati, da je delujoče gospodarstvo tisto, kar generira sredstva za delovanje socialne države, zdravstvenega sistema, učinkovitega šolskega sistema, in da lahko vlagamo sredstva v znanje in razvoj, zato da krepimo naše kvalitete v konkurenčnem boju z drugimi državami.
Zakaj Logar ne želi desnosredinske vlade, ki je Slovenija še nikoli ni imela?
Tako Matej Tonin kot Janez Janša govorita o realnih možnostih za nastanek desnosredinske koalicije po volitvah. Si jo pa predstavljata drugače, saj je NSi odločila, da Janše kot premierja ne bo več podprla. Hkrati pa je na desnosredinskem polu zdaj že kar nekaj političnih iniciativ, poleg vaše prihaja še stranka Marka Lotriča, tukaj so še SLS, Peter Gregorčič, Pavel Rupar … Slovenija izključno desnosredinske koalicije in vlade ni imela še nikoli. Ampak vi tudi ne želite, da jo dobi, gospod Logar. Zakaj ne?
Vedno zagovarjam politično širino zaradi časa, v katerem živimo. Treba bo sprejeti reforme s široko podporo. Prihajam z javne tribune o stanju v zdravstvu v organizaciji Gospodarskega kroga in AmChama. Tam so zdravniki jasno povedali, kakšno škodo zdravstvenemu sistemu prinaša trmoglavljenje s slabim zakonom in kako ni nobenega dialoga ne med političnimi akterji ne med deležniki, ki bi vplivali na pripravo te reforme.
Temu se moramo izogniti. To lahko storimo tako, da pokrijemo čim širši del političnega spektra. Glede na trenutno levo-levo vlado, kjer se je premier, čeprav prihaja iz domnevno sredinske stranke, popolnoma naslonil na agendo stranke Levica, bo v naslednji vladi zagotovo potrebnih kar nekaj ukrepov iz orodjarne desnosredinskih strank. Že zato, da bomo postavili trdne temelje za nadaljnji razvoj Slovenije.
Gospod Kaloh, ko gre za nekatere teme, denimo odnos do polpretekle zgodovine, človekove pravice, migracije, odnos do javnega in zasebnega … imata levosredinski in desnosredinski pol lahko tudi diametralno nasprotna stališča. Kako si predstavljate uspešno veliko koalicijo, o kateri govorite, ko pa je pri nekaterih temah konflikt lahko vgrajen že v temelje takšne koalicije?
Točno to. Mislim, da je osnovna ideja stranke politične širine ravno to, da presežemo neproduktivno deljenje pri temah, ki so sicer pomembne za ljudi, po drugi strani pa še dodatno razpirajo te bregove. Osnova politike je sodelovanje in v naslednji koaliciji bi moralo biti dovolj modrih glav, ki bodo znale preseči te ideološke teme. Omenili ste polpreteklo zgodovino … naših otrok to ne zanima, zanima pa jih prihodnost. Ravno ta tretji politični steber bo zagotovil perspektivo za naše mlade.
Te velike razlike v pogledih sicer ne bodo izginile …
Logar: Če smem … Bivši predsednik republike (Borut Pahor, op. a.) je to razumel in se je premikal po korakih, ki jih je dopuščala splošna klima. Napredek je naredil tam, kjer ga je lahko. Nam nič ne koristi, če zato, ker se v teh temah ne strinjamo, ne delamo reform, o katerih pa se strinjamo. Hkrati se pa zavedamo, da bomo v naši narodni zavesti morali narediti tudi to, a bomo lažje, ko bomo enkrat tudi v politični prostor pripeljali sodelovanje kot normalno obliko političnega delovanja.
“Roberta Goloba nisem izključil”
Gospod Logar, ves čas poudarjate potrebo po sodelovanju slovenske politike. A ste ob tem sami precej izključujoči. Poleg desnosredinske vlade ste vnaprej izključili tudi sodelovanje z Levico in z Robertom Golobom oziroma Svobodo.
Roberta Goloba nisem izključil.
Ne? V podkastu Tedenski safari ste rekli, da ga izključujete vnaprej, vsi so vas tako razumeli.
Rekel sem, da ne izključujem, če se ni tako razumelo, ne vem, ampak zagotovo ga ne izključujem.
Dobro, to smo torej razčistili. Računate, da bo nov obraz leve sredine Vladimir Prebilič, s katerim ste se pogovarjali tudi osebno, on pa ni izključil morebitnega sodelovanja z vami?
Z gospodom Prebiličem sem se večkrat pogovarjal, spoštujem ga kot sokandidata na predsedniških volitvah, to je velika odgovornost. Z njim lahko dobro sodelujem in mu ne želim spet pisati teorij iz ozadja, kako ga namerava kdorkoli inštalirati, zato da vzame te ali one volilce.
Je človek, ki se bo sam odločil, po kateri poti bo šel. Trenutno je evropski poslanec, kar bo verjetno vzel v zakup. Če pa se bo odločil, da gre po tej poti, pa je treba to le še dodatno spoštovati, saj gre za odločitev, ki je verjetno marsikdo ne bi sprejel.
Kaj pa Tatjana Bobnar, ki ste jo merili v vaši raziskavi javnega mnenja? Ste se pogovarjali tudi z njo? Računate, da se bo politično angažirala, čeprav je dejala, da o tem ne razmišlja?
Ne, z njo se nisem pogovarjal. To je stvar posameznika. Sam sem se odločil, da grem na novo politično pot in s tem prevzel vso odgovornost. Ne želim pa, da to, kar bodo drugi naredili, postane neka ovira pri moji poti. Želim se suvereno odločiti in iti naprej po tej poti, ne glede na to, kaj bodo naredili drugi.
Za konec še to, gospod Logar: ali boste ob pogoju, da bi naslednja vlada segla čez levo-desno ločnico, šli v vlado tudi, če bi jo vodil Janša? Ali pa bi raje videli, da se naslednja vlada sestavi tako, da v njej ni ne Goloba ne Janše?
Ne, mi ne izključujemo. Edini pogoj je, da dva največja igralca prideta skupaj in se poenotita v tem, da bomo Slovenijo v naslednjem mandatu družno peljali skozi reformni proces. Brez nepotrebne politične levo-desne demagogije in v smeri, ki bo ponudila rešitve za probleme, ki jih imamo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje