Letna rast cen je bila avgusta v Sloveniji 6,2-odstotna, v istem mesecu lani pa 11-odstotna. Na letno inflacijo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, na mesečno pa podražitve pogonskih goriv. Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki omogoča evropsko primerjavo, je bila 6,1-odstotna.
Avgustovska letna inflacija je znašala 6,2 odstotka, na mesečni ravni pa so se življenjske potrebščine podražile za 0,1 odstotka. Cene storitev so se v povprečju zvišale za osem odstotkov, cene blaga pa za 5,2 odstotka, je objavil Surs.
Na letno inflacijo imajo še naprej največji vpliv cene hrane in brezalkoholnih pijač. Te so se v enem letu zvišale povprečno za 10,4 odstotka. Storitve in izdelki za rekreacijo in kulturo so se podražili za 8,7 odstotka, podražitve v zdravstvu so bile 11-odstotne, v restavracijah in hotelih pa 8,7- odstotne.
Na letni revni se je večina izdelkov in storitev podražila, so bile pa tudi opaznejše pocenitve. Cene električne energije so v povprečju upadle za 13,1 odstotka, tekoča goriva so se pocenila za 19,1 odstotka, dizelsko gorivo za 7,4 odstotka in bencin za 3,8 odstotka, pojasnjujejo na Sursu.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki omogoča evropsko primerjavo, je bila 6,1-odstotna, medtem ko je julija znašala 5,7 odstotka. Na mesečni ravni so se cene dvignile za 0,2 odstotka. Cene storitev so bile na letni ravni v povprečju višje za 8,3 odstotka, cene blaga pa za 4,9 odstotka.
Evrska inflacija avgusta nespremenjena
Medtem je letna stopnja inflacije v evrskem območju avgusta ostala nespremenjena in je znašala 5,3 odstotka, je v prvi oceni objavil evropski statistični urad Eurostat. Nanjo še najprej najbolj vplivajo cene živil, alkohola in tobačnih izdelkov.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in X.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje