Na seji vlade so potrdili spremembe zakona o pravilih cestnega prometa. Če voznik ne bo vzpostavil reševalnega pasu, se bo kazen z 200 zvišala na 500 evrov. Prav tako bo voznik dobil tri kazenske točke. Enaka kazen bo tudi, če se bo voznik priključil vozilu na nujni vožnji, je navedla ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na novinarski konferenci po seji vlade spregovorila o spremembah zakona o pravilih cestnega prometa. “Zvišujemo kazni, če voznik ob nesreči ne vzpostavi reševalnega pasu oziroma se priključi vozilu, ki je na nujni vožnji. Danes je kazen za nevzpostavitev pasu 200 evrov, za priključitev pa 300 evrov. Spreminjamo sistem – enotna kazen bo petsto evrov in tri kazenske točke,” je navedla.
Bratušek je poudarila, da cilj ni pobiranje kazni. “Cilj je, da se ljudje zavedajo, da je to, da ogrožaš življenja reševalcev, policistov, gasilcev, ki gredo reševat druga življenja, absolutno nesprejemljivo, da ne rečem zavržno dejanje. Upam, da bo že določba v zakonu dovolj, da se bodo ljudje zavedali, da se te stvari ne smejo dogajati.”
To pobudo je na spletu (Predlagam.Vladi.si) dal Zavod Reševalni pas. “Nekaj časa je trajalo, da nam je uspelo urediti tehnične stvari, ampak mislim, da gre za pomembno spremembo zakona,” je dodala. Teh primerov naj bi se zgodilo nekaj sto na leto, a ministrica je poudarila, da je že ena vožnja po reševalnem pasu preveč.
Prepričana je, da je ozaveščanja o vzpostavitvi reševalnega pasu sicer dovolj. “Očitno pa se opozorila ne dotaknejo vseh. Naš cilj nikakor ni kaznovanje, želimo si, da bi bil to opomin tistim, ki so to morda kdaj naredili, da tega ne naredijo nikoli več,” je še enkrat opozorila.
Predlagana novela zakona predvideva tudi razširitev izjem za vožnjo in ustavitev na odstavnem pasu ali odstavni niši (vozila javne veterinarsko higienske službe) ter hojo po avtocesti in hitri cesti pri odvozu povoženih ali poginulih živali.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje