V Mariboru še vedno brez dogovora med stanovalci Masarykove in državo

Slovenija 02. Okt 202417:32 > 23:01 7 komentarjev
Mariborska onkologija
Foto: Mariborinfo/BOBO

Stanovalcem stavbe na Masarykovi, ki stoji tik ob gradbišču novega onkološkega oddelka mariborskega UKC, in državi tudi po današnjem sestanku ni uspelo doseči dogovora o odkupu stanovanj. Stališča bosta zato zdaj skušala zbližati odvetnika, ki bosta zastopala državo in stanovalce, je po sestanku dejal direktor Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaž Pliberšek.

Razmere na mariborski onkologiji so že dlje časa alarmantne: bolniki kemoterapijo prejemajo kar na hodnikih, na obravnavo v dolgih kolonah čakajo vse do večera, obsevalniki se pogosto kvarijo. Velika težava je med drugim tudi hrup, saj je območje zaradi nadgradnje onkološkega oddelka od lanskega poletja gradbišče.

A nadgradnja oddelka po neuradnih navedbah zamuja več kot eno leto, saj se del stanovalcev v stavbi na Masarykovi ulici, ki je po tamkajšnjem prostorskem načrtu sicer predvidena za rušenje, ne strinja z vladnim predlogom o odkupu stanovanj.

Stanovalci in predstavniki države so se zato danes zvečer ponovno sestali, a dogovora niso sklenili. Direktor Urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Tomaž Pliberšek je sestanek označil za “dinamičnega”. “Pet lastnikov stanovanj se je strinjalo z nezavezujočimi informativnimi ponudbami. Eden je ponudbo zavrnil, ostali so bili neopredeljeni,” je po sestanku dejal za Odmeve Televizije Slovenija. Stališča bosta zdaj skušala zbližati odvetnika, ki bosta zastopala državo in stanovalce.

Pliberšek je poudaril, da so na sestanku znova pregledali tri cenitve, ki so jih stanovalci videli že pred časom. Ob tem je dodal, da stanovalcev “ne mečejo” iz stanovanj. V njih namreč lahko ostanejo še leto dni, je dejal za Odmeve.

Kot je Drago Fišer, eden od stanovalcev, po srečanju dejal za 24 ur zvečer, si stanovalci želijo le, da bi si z denarjem, ki bi ga za nepremičnine prejeli od države, lahko na podobni lokaciji kupili primerljivo stanovanje. Po njegovem mnenju ponujen znesek temu pogoju ne zadošča.

In kakšne cene za kvadratni meter so ponudili stanovalcem, ki ne želijo prodati svojih nepremičnin? “Kar se tiče cen, zelo težko komentiram. To bi bilo treba vprašati cenilca,” je Pliberšek dejal za 24 ur zvečer.

Mariborska onkologija
Foto: Mariborinfo/BOBO

V četrtek v Maribor tudi premier in ministrica

Stanovalci na Masarykovi se že desetletje borijo za pošten odkup njihovih stanovanj, po njihovem mnenju jim namreč država ponuja premalo denarja. Ker državi in stanovalcem do danes nikakor ni uspelo doseči dogovora o odkupni ceni njihovih stanovanj, sta dve onkološki bolnici pozvali ostale onkološke bolnike, naj skupaj zberejo razliko v ceni in tako omogočijo drugo fazo nadgradnje oddelka. 20.000 evrov je na bančni račun, kjer zbirajo denar, nakazala tudi stranka SDS.

V četrtek bosta ob vse glasnejših opozorilih o zaskrbljujočih razmerah na mariborskem oddelku za onkologijo štajersko prestolnico obiskala tudi predsednik vlade Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Junija prihodnje leto bi morala biti že zgrajena in opremljena dodatna sedemnadstropna stavba ob obstoječem oddelku, a se zaradi neuspešnega dogovarjanja s stanovalci v stavbi na Masarykovi ulici, ki je predvidena za rušenje, gradnja sploh še ni začela. Stanovalci so se namreč že dvakrat pritožili na pridobitev gradbenega dovoljenja za novogradnjo, ki jo UKC Maribor namerava zgraditi tik ob njihovih domovih. Prvič je pristojno ministrstvo pritožbi zaradi postopkovne napake ugodilo in odločanje vrnilo na mariborsko upravno enoto. Tam so izdali novo gradbeno dovoljenje, a so se stanovalci znova pritožili.

Minuli teden je ministrstvo za naravne vire in prostor pritožbo stanovalcev zavrnilo. Zadeva se je s tem vendarle premaknila z mrtve točke, saj je gradbeno dovoljenje postalo pravnomočno, gradbena dela pa se lahko začnejo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje