V nedeljo ob 10. uri bodo onesposobili bombo, ki so jo včeraj našli na območju novogoriške železniške postaje. Zaradi obmejne lokacije bo evakuacija prebivalstva potekala tako na slovenski kot italijanski strani.
Neeksplodirano bombo, ki so jo v četrtek popoldne delavci našli v razskladišču na območju novogoriške železniške postaje, bodo onesposobili v nedeljo ob 10. uri. Tamkajšnje prebivalstvo bodo pred tem evakuirali.
Termin sta že potrdila novogoriški župan Samo Turel in tudi goriški prefekt Raffaelo Ricciardi. Od 8. ure bo na območju evakuacije veljala prepoved vstopa, tamkajšnje prebivalstvo pa se bo lahko umaknilo do 9. ure. Začetek onesposobitve bombe bo naznanila zvočna sirena za nevarnost, delo pa bodo izvedli člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi.
Na slovenski strani bosta vzpostavljeni dve varnostni območji. Za prvo, rdeče območje, na katerem živi 961 oseb, bo zapovedana popolna evakuacija. To območje sega na slovenski strani meje do 400 metrov od mesta najdbe bombe. Za drugo, rumeno območje, na katerem živi 2.064 oseb, pa bo veljal ukrep zaklanjanja, kar pomeni, da te osebe po sprožitvi zvočne sirene in predvidoma do 11. ure ne bodo smele na prosto. To območje sega na slovenski strani meje med 400 in 600 metri oddaljenosti od mesta najdbe. Celotno območje evakuacije in zaklanjanja bodo pristojne službe preverjale tudi z droni. Kot poroča italijanski Il Piccolo, bo na italijanski strani meje svoje domove moralo zapustiti med 1.500 in 2.000 ljudi.
Za vse tiste, ki se v času evakuacije ne bodo imeli kam umakniti, novogoriška mestna občina daje na voljo veliko dvorano novogoriške občinske palače, organizirali pa bodo tudi pomoč pri evakuaciji.
226-kilogramska bomba je sicer angleške izdelave z enim mehanskim vžigalnikom, izhaja pa iz obdobja druge svetovne vojne. Trenutno je zavarovana s stometrskim varovalnim pasom, varuje pa jo tudi policija.
Mestna občina Nova Gorica objekt, v katerem so bombo odkrili, trenutno obnavlja z namenom ureditve za Evropsko prestolnico kulture 2025. V ta objekt, ki so ga poimenovali EPIC, se bo ob upoštevanju elementov dediščine umestilo program, s katerim se bo vzpostavilo fizični in virtualni razstavni prostor, namenjen predvsem razmisleku ne le o zgodovinskih dogodkih, temveč tudi o aktualnih vprašanjih, človekovih pravicah in evropskih vrednotah.
V tem tednu sta si dela na terenu ogledala tudi ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in župan Turel, ki sta ob tem že opomnila, da se zavedajo možnosti najdb neeksplodiranih sredstev in da varnost postavljajo na prvo mesto.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!