Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti odlikoval nekdanjega rektorja Univerze v Mariboru Ludvika Toplaka in nekdanjega poslanca italijanske narodne skupnosti Roberta Battellija. Ob dnevu državnosti je zatem nagovoril državljane in tudi obiskovalce, ki so si v okviru dneva odprtih vrat ogledali njegove uradne in delovne prostore.
V nagovoru državljankam in državljanom ter Slovenkam in Slovencem doma in po svetu je predsednik Borut Pahor čestital ob državnem prazniku z najboljšimi željami za mir, varnost in blaginjo, so sporočili iz njegovega urada. Pred več kot 30 leti smo po njegovih besedah ustanovili državo, da bi imeli glede teh plemenitih ciljev več uspeha. S tem, ko smo vstopili v EU, smo si te možnosti še povečali, je dejal in poudaril pomen naših skupnih prizadevanj za lepo prihodnost, v kateri bodo naši otroci lahko izpolnili svoje sanje in bili uspešni.
Ob tej priložnosti je k besedi povabil predsednika prve demokratično izvoljene slovenske vlade Alojza Peterleta, ki je bil med gosti slovesnosti ob vročitvi odlikovanj. Peterle se mu je zahvalil za pozornost, ki jo je namenil vsem, ki so dali ključne prispevke k slovenski osamosvojitvi in jo soustvarjali. “Vesel sem, da sva skupaj, v različnih vlogah, doživela ta nasmeh zgodovine,” je dejal.
Tudi podelitev državnih odlikovanj je bila ob dnevu državnosti. Toplak je prejel zlati red za zasluge za izjemen prispevek k demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije ter njeni mednarodni in akademski uveljavitvi. Nekdanji poslanec italijanske narodne skupnosti Robert Battelli pa je red za zasluge prejel za dolgoletno delo in prispevek k razvoju slovenske demokracije ter za zasluge pri povezovanju in ohranjanju italijanske skupnosti v Sloveniji, so zapisali v predsednikovem uradu.
Kot rektor mariborske univerze je s svojo vizijo in odločnostjo jasno začrtal razvoj univerze ter ji pridobil ugled doma in v tujini. S tujino je vzpostavil pomembne mednarodne vezi in ob tem tudi sam postal predsednik Podonavske rektorske konference, Rektorske konference Alpe-Jadran in član Evropske akademije znanosti in umetnosti (EASA), so zapisali v utemeljitvi.
V zadnjih desetletjih se je usmerjal v dejavnosti, ki so bile za nastajajočo državo pomembne, in dosegel uspehe, ki so vidni še danes. Battelli pa je aktivno sodeloval pri ključnih trenutkih ustanavljanja slovenske države in imel nepogrešljivo vlogo pri utiranju poti za ustrezno pravno zaščito avtohtonih narodnih skupnosti v slovenski ustavi. Dejavno je sodeloval pri pripravi več kot 200 pravnih aktov, s katerimi se je urejal položaj pripadnikov narodnih skupnosti v Sloveniji.
Z njegovim pomembnim sodelovanjem je bila sprejeta sprememba zakona o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja, s katerim je zagotovljena višja kakovost izobraževanja v šolah obeh narodnih skupnosti. Kot običajno ob dnevih odprtih vrat v počastitev državnih praznikov pri predsedniku je tudi danes pred predsedniško palačo med 9. in 21. uro postrojena častna straža Garde Slovenske vojske, med 14. in 19. uro pa je na ogled razstava fotografij prelomnih dogodkov nastajanja slovenske države. Prvič so bile prikazane na 16 slovesnostih, ki jih je predsednik Pahor pripravil v počastitev in ohranitev spomina na te dogodke ob njihovi 30. obletnici.
Naslednji dan odprtih vrat bo 17. avgusta, na državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Številne slovesnosti ob dnevu državnosti so se zvrstile že v petek. Predsednik Pahor je na osrednji državni proslavi na Kongresnem trgu v Ljubljani poudaril, da nam je skoraj vse dosegljivo, če bomo povezana in solidarna skupnost. Če smo bili pred 31 leti sposobni ustvariti razmere za ustanovitev lastne države, moramo biti v novem zahtevnem času sposobni izpeljati trajnosten, zeleni in digitalni prehod, je ocenil.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje