Bosta Romunija in Bolgarija z novim letom postali polnopravni članici schengena?

Slovenija 22. Nov 202412:45 > 14:52 3 komentarji
Schengen
Foto: PROFIMEDIA

Bolgarija in Romunija bi lahko januarja postali polnopravni članici schengenskega območja, je sporočil madžarski notranji minister Sandor Pinter. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozdravila pozitiven izid neformalnega srečanja notranjih ministrov Avstrije, Madžarske, Romunije in Bolgarije.

Madžarski notranji minister je danes potrdil, da bi se lahko Bolgarija in Romunija že januarja pridružili schengenskemu območju, kar pomeni odpravo nadzora tudi na kopenskih mejah, ne le na letališčih in v pristaniščih, kot velja sedaj. Kot je dodal, bodo končno odločitev morali sprejeti notranji ministri EU, predvidoma na zasedanju 12. decembra, poročajo avstrijski mediji.

Avstrijski notranji minister Gerhard Karner je pred začetkom srečanja pohvalil dosedanje napore glede varovanja zunanjih meja obeh držav. Po srečanju pa je ocenil, da so storili pomemben korak v smeri glasovanja glede vstopa Romunije in Bolgarije v schengen.

Romunski minister Catalin Predoiu je na skupni novinarski konferenci dejal, da Avstrija ne namerava vložiti veta in da so na dobri poti.

Ministri so danes na neformalnem srečanju v Budimpešti glede schengenskega območja sprejeli nov dogovor o varovanju meje. Dogovorili so se, da bodo Bolgarija, Romunija, Avstrija in Madžarska oblikovale mešano patruljo, ki jo bodo poslali na bolgarsko-turško mejo.

Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je izrazila prepričanje glede vstopa obeh držav v schengensko območje v januarju, saj sta izpolnili potrebne pogoje.

Ursula von der Leyen je na družbenem omrežju X pozdravila rezultat srečanja. “Bolgarija in Romunija v celoti pripadata v schengensko območje. Odprava notranjih nadzorov na državnih mejah je zadnja ovira,” je povedala in dodala: “Naj 2025 vidi krepitev schengna.”

Bolgarija in Romunija že več let čakata na zeleno luč za vstop v schengensko območje. Temu je med drugim nasprotovala Avstrija, češ da bi to okrepilo nezakonite migracije. Po daljših razpravah sta se obe balkanski državi 31. marca letos pridružili t. i. zračnemu schengenu, kar je pomenilo, da so odpravili notranji nadzor na letališčih in pristaniščih.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje