Ministra za finance Klemna Boštjančiča ugotovitve Urada RS za nadzor proračuna o pristranski notranji reviziji ministrstva za pravosodje o nakupu sodne stavbe na Litijski v Ljubljani ne presenečajo. Urad je v veliki meri potrdil njegove ocene, da gre za politično motivirano revizijo, je dejal minister na novinarski konferenci po seji vlade.
Finančni minister Klemen Boštjančič je povedal, da je “nekaj podobnega”, kar je ugotovil urad, pričakoval glede na osnovne podatke o notranji reviziji in svoje izkušnje z revidiranjem. Kot je poudaril, pa notranje revizije nikakor ni želel komentirati pred dejanskim poročilom urada.
Verjame, da je urad z ugotovitvami vsaj delno demantiral vse kritike in tudi medije, ki so na podlagi notranje revizije v tej zadevi kritizirali ministrstvo za finance, je dodal v odzivu.
Urad za nadzor proračuna ministrstva za finance, ki je pregledoval skladnost notranje revizije ministrstva za pravosodje o nakupu sodne stavbe na Litijski z usmeritvami za državno notranje revidiranje, je namreč ugotovil neskladnost z usmeritvami v vseh pomembnih pogledih. Dejstvo, da je revizijo uvedel tedanji generalni sekretar na ministrstvu Uroš Gojkovič, lahko po oceni urada ustvarja dvom v nepristranskost. Poleg tega je med revizijo zaznal neenakovredno obravnavo odgovornih.
Ministrstvo za pravosodje, ki poročila urada še ni komentiralo, je za STA danes potrdilo, da je prejelo končno poročilo zunanje revizije nakupa sodne stavbe, ki jo je izvedlo podjetje Ernst&Young. Vodja službe za notranjo revizijo na ministrstvu Suzana Hötzl je sicer še vedno odsotna.
Ministrstvo za pravosodje pred nakupom stavbe na Litijski ni naročilo svoje preverbe cene stavbe, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec Sebastjan Vežnaver. Slednji je zanjo leta 2020 odštel 1,7 milijona evrov, sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin pa je stavbo, preden jo je kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov. Cenitev stavbe, ki jo je naročilo državno odvetništvo, je aprila pokazala, da je tržna ocenjena vrednost stavbe na dan sklenitve kupoprodajne pogodbe znašala šest milijonov evrov.
Računsko sodišče je med drugim ugotovilo, da je ministrstvo za finance odobrilo prošnjo za odobritev izjeme pri uvrstitvi novega projekta v proračun, torej Litijske, kljub temu da pogoji za to niso bili izpolnjeni. Finančno ministrstvo je tako kršilo več členov pravilnika o izvrševanju proračuna.
Nakup preiskuje Nacionalni preiskovalni urad, posel pa je terjal politične posledice. S čela ministrstva je morala odstopiti tedanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje