Med poletjem se je začelo arheološko izkopavanje pred Malo Dramo. Arheologi so se med drugim razveselili tudi drobnih, a dragocenih najdb iz časa rimske Emone. Izstopala pa je zlasti ena najdba, za katero se je izkazalo, da ni iz rimskega obdobja.
Arheološko izkopavanje pred Malo Dramo je obrodilo sadove. Med drugim so arheologi tam naleteli na zametke centralnega gretja in drobne osebne predmete Emoncev. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je na svoji spletni strani objavil fotografije teh najdb, kjer je bilo videti sponko za oblačila, prstan, novec in del okrasa zlatega prapora.
So vsi predmeti prav zares last Emoncev?
Na Facebooku pa se je pod objavo SNG Drama, kjer so objavili izkopane predmete, oglasila sledilka, ki je trdila, da del okrasa zlatega prapora (na fotografiji zgoraj) ni last Emoncev, pač pa kostumografov. Avtorica komentarja je trdila, da gre za del okrasne sponke, ki se je zlomila med fotografiranjem za predstavo Antigona. Sponko, ki je del kostuma, zdaj želi nazaj.
Kmalu zatem je fotografija najprej izginila s Facebook strani SNG Drama, nato pa so jo izbrisali tudi na spletni strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), kamor smo se obrnili za pojasnila.
“Arheologi so dolžni evidentirati vsako najdbo”
Na zavodu so za N1 dejali, da gre res za del kostuma predstave Antigona. Prejšnji teden so namreč imeli fotografiranje za premierno uprizoritev predstave Antigona in “očitno je med snemanje ta delček odpadel s kostuma,” je pojasnila Barbara Colarič, tamkajšnja predstavnica za odnose z javnostjo. Ljudje so odpadli delec večkrat pohodili in ga potlačili v plasti zemlje. Med izkopavanjem so arheologi našli tudi ta delec in ga, kot pravijo, skladno s standardi stroke tudi evidentirali.
“Skladno s standardi stroke so naši arheologi absolutno dolžni evidentirati vsako najdbo, karkoli že je. V tem primeru je bila tudi to najdba in arheologi so jo morali zabeležiti in popisati.” Kot še pravi, so sodelujoči v raziskavi takoj posumili, da dotični delec ne gre v kontekst tega obdobja in časa, zato so se posplošeno lotili naravoslovnih raziskav in ugotovili, da del okrasa zlatega prapora, kot so ga poimenovali, ni prava najdba. “Zato smo jo izločili iz arheoloških odkritij,” še zaključi.
Predmet, za katerega se je na koncu izkazalo, da ne sodi med arheološke najdbe, sicer ni iz plastike, dodajajo na ZVKDS, zaradi česar jo na prvi pogled niso mogli izločiti iz raziskave, pač pa so morali opraviti dodatne raziskave.
“Podobni dogodki so v arheološki stroki nekaj popolnoma normalnega,” še opozarja Colarič in dodaja, da “ne gre za strokovno napako”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!