Bučna evforija pred nočjo čarovnic: marsikje razprodane, cene tudi nad 10 evrov

Magazin 30. Okt 202405:15 2 komentarja
Buče za noč čarovnic
Foto: Denis Sadiković/N1

Noč čarovnic že dolgo ni več le ameriški praznik. Zabave v kostumih, pestra ponudba sladkarij v trgovinah in maratoni grozljivk v kinu so v Sloveniji 31. oktobra, ko praznujemo dan reformacije, že nekaj povsem običajnega. Seveda pa ob vsem tem ne smejo manjkati glavne predstavnice najbolj strašne noči v letu — buče. Povpraševanje je iz leta v leto večje, so za N1 povedali pridelovalci, marsikje so že pred dnevi razprodali vse zaloge. Kakšne so cene? In kje jih še vedno lahko kupite?

“Včeraj smo prodali še zadnje,” nam pove lastnik kmetije Rihard Jakopič v Spodnjih Pirničah, kjer buče za izrezovanje prodajajo že 12 let. Kupcem jih v fotogenično urejenem paviljonu, kjer je vse v znamenju čarovnic in duhcev, ponudijo kakšen mesec pred nočjo čarovnic, povpraševanje pa je iz leta v leto večje.

“Letos smo jih pridelali za polovico manj, saj je bilo preveč dežja, buče pa potrebujejo suho vreme. Kljub temu je cena enaka: od štirih pa do desetih evrov, odvisno od velikosti in oblike,” pravi Jakopič.

Da letos vlada prava bučna evforija, priča tudi stanje na kmetiji pr’ Jurju v Spodnjih Bitnjah, kjer so buče prav tako razprodali. Po besedah lastnika Francija Vilfana se sezona začne s prodajo jedilnih buč, sledijo različni hoteli, restavracije, pa tudi živalski vrtovi, ki buče kupujejo za dekoracijo. Od 15. oktobra so glavne stranke družine. “Povpraševanje se povečuje. Zdi pa se mi, da so buče še eden redkih stikov otrok z naravo,” pravi. Buče na kmetiji prodajajo na kilogram, ki stane do evra in pol. “Štiri- do petkilogramska buča je dovolj velika za enega otroka,” ponazori.

Izropana je tudi kmetija Metke Kušar, ki prodaja Primžarjeve buče. “Oranžnih buč za izrezovanje je žal zmanjkalo,” zapiše in doda, da je ostalo le še nekaj manjših okrasnih bučk, ki jih ljudje lahko vzamejo, v zameno pa v hranilnik vržejo poljubno vsoto denarja.

Primžarjeve buče
Foto: Primžarjeve buče

Zaradi buč pripravljeni prevoziti tudi več deset kilometrov

Pestra ponudba medtem vztraja na Kmetiji okusov Jančar v Črešnjevcih, kjer se v prvi vrsti ukvarjajo s pridelavo in prodajo bučnega olja. A ker so pred leti opazili povečano zanimanje kupcev po bučah za izrezovanje, zadnja leta del buč pridelajo po posebnem postopku in jih prodajajo za dekorativne namene.

Letos jih kupcem ponujajo od prejšnjega tedna, je dejala lastnica Jerneja Jančar. “Vedno pravim, da izrezovanje buč ni le ameriška tradicija, ki se je uveljavila šele pred kratkim. Tudi moji starši in babica so jih izrezovali v otroških letih. Nihče se ne spomni, ali so to počeli prav za noč čarovnic ali enkrat v jesenskem času, da so si krajšali dolge popoldneve oziroma večere,” pojasni.

Kmetija okusov Jančar
Foto: Kmetija okusov Jančar

Majhne buče prodajajo za tri evre na kos, največje pa za pet evrov. “Opažam, da so prav večje zadnje čase bolj priljubljene, saj jih starši izdolbejo, vanje posadijo otroka in ga nato fotografirajo,” pripoveduje Jerneja Jančar. Poleg ponudbe buč v sklopu kmetije postavijo park doživetja, v katerem kraljujejo strašne pošasti in velikanski pajki. Tako družine nakup buče spremenijo v pravi enodnevni izlet v Pomurje.

Po besedah lastnice kmetije večina strank prihaja iz Prekmurja in Prlekije, mnogi pa se samo zaradi buč v Črešnjevce pripeljejo iz Celja in Maribora. Najboljša reklama je po njenih besedah od ust do ust. “Ker naša kmetija stoji ob cesti, se mnogi pri nas ustavijo naključno. Na koncu domov ne odpeljejo le ene buče, temveč jih morajo več kupiti še za prijatelje, sorodnike …” Minuli teden so buče iz Črešnjevcev v več sto kilometrov oddaljene kraje odpeljali celo nemški in švicarski turisti.

Noč čarovnic smo začeli v Sloveniji prevzemati po osamosvojitvi, predvsem od zahodnoevropskih držav in ZDA. Praznik ima svoj izvor v keltskem prazniku samhain, kasneje pa je pri Angležih v 4. stoletju dobil poimenovanje halloween, kar je skrajšana oblika za besedno zvezo all hallows’ eve oz. v slovenskem prevodu predvečer dneva vseh svetnikov.

Vir: STA

Tržnice in trgovine še niso izropane

V nasprotju s številnimi kmetijami, kjer buč ni več mogoče dobiti, lahko svojo srečo poskusite na kakšni tržnici ali pri veletrgovcih. Na koseški tržnici v prestolnici jih prodajajo na kilogram, ki stane evro in pol, na osrednji ljubljanski tržnici pa boste odšteli okoli dva evra na kilogram. Po precej nižji ceni jih lahko kupite pri veletrgovcih.

Buče za noč čarovnic
Buče na koseški tržnici. (Foto: Denis Sadiković/N1)

V Sparu opažajo, da je zanimanje iz leta v leto večje, prav tako je vsako leto večja prodaja. Letos ponujajo le slovenske okrasne buče, ki tehtajo od dveh do štirih kilogramov, trenutna redna cena pa je 1,19 evra na kilogram (oziroma s Spar plus kartico 0,89 evra na kilogram). V Hoferju okrasnih buč ne prodajajo, v Mercatorju ponujajo več vrst okrasnih buč, v Tušu so jih večinoma že razprodali, v Lidlu pa buča stane slabih pet evrov.

Buče vam na dom pripelje tudi Wolt

Pregledali smo tudi ponudbo buč na spletu. Cene na Facebookovem Marketplaceu in spletnem oglasniku Bolha so odvisne od velikosti buč, gibljejo se od enega pa vse do 10 evrov.

Če ste doma v Ljubljani, vam okrasno bučo na dom lahko pripelje celo Wolt. Ponudnik jo prodaja za deset evrov, k temu pa morate prišteti še stroške dostave, ki je odvisna od števila kilometrov, ki jih mora dostavljalec prevoziti. Tudi podjetje Gajbica, ki se ukvarja z dostavo sadja in zelenjave na dom ali v pisarno, vam bučo lahko pripelje domov. Buče za izrezovanje je v svojo ponudbo dodalo pred tremi leti.

“Takrat smo opazili, da halloween postaja vedno bolj priljubljen tudi v Sloveniji, ljudje pa buče tudi pogosteje uporabljajo za dekoracijo doma. Poleg tega so nam lokalni kmetje začeli buče vedno bolj pogosto ponujati, in ker se naša vizija podpore sezonskim in lokalno pridelanim izdelkom s tem ujema, smo jih dodali v svojo ponudbo,” je pojasnil Simon Žalec iz Gajbice.

Buče za noč čarovnic
Foto: Žiga Živulović jr. /BOBO

Prav leta 2021 so po njegovih besedah opazili največje povpraševanje, saj so takrat zaradi epidemije covida-19 veljale omejitve, ljudje pa so bili posledično več časa doma. “Letos ponovno beležimo rast, saj smo že podvojili lansko število naročil,” pravi. Prodajajo jih za 10 evrov, trenutno pa so znižane za 30 odstotkov.

“Posebnost naših buč je, da so pridelane na slovenskih kmetijah, vzgojene tako, da so odpornejše, živahne oranžne barve, zanimivih tekstur in z bolj trdo skorjo, kar omogoča varnejše izrezovanje,” pravi Žalec. Buče za izrezovanje so v ponudbo pred tremi leti dodali tudi v podjetju Sadje v pisarni, kjer pa opažajo upad povpraševanja. Za približno petkilogramsko bučo boste odšteli okoli 10 evrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje