
Izrael želi v Sloveniji odpreti še drugi častni konzulat. Vlada je o predlogu spregovorila v četrtek prejšnji teden, a je razpravo prekinila. Ob izraelskem predlogu se namreč pojavlja vrsta dvomov, zlasti odločno pa mu je nasprotovala ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je napovedala, da bodo ministri Levice glasovali proti predlogu.
Izrael, ki ima zdaj častnega konzula v Ljubljani – to mesto zaseda podjetnik Roman Lisac – hoče postaviti še častnega konzula v Mariboru. Kot pravijo naši viri, je izraelska vlada kot razlog za ta predlog navedla izboljšanje prisotnosti na celotnem ozemlju Slovenije in krepitev sodelovanja na različnih področjih. Vlada je s predlogom seznanjena, a o njem še ni odločala, je na sredini seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) povedala zunanja ministrica Tanja Fajon.
Po informacijah N1 zavzemanje Izraela, da v Sloveniji odpre še drugi častni konzulat, seže že v lansko jesen, pritiskov, da bi do tega (čim prej) prišlo, pa naj ne bi manjkalo. Vendar naj ministrstvo za zunanje in evropske zadeve s pripravo predloga za vladno obravnavo ne bi hitelo – na seji ministrskega zbora se je znašel v četrtek prejšnji teden. Pri njegovi obravnavi pa se je, kot pravijo naši viri, razvila precej burna razprava.
Najbolj ostra naj bi bila ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je poudarila, da v Levici predlogu odločno nasprotujejo, da po njihovem prepričanju za odpiranje še enega izraelskega častnega konzulata v Sloveniji zdaj nikakor ni pravi čas in da bodo njihovi ministri glasovali proti temu predlogu. Kot je znano, je bila najmanjša koalicijska stranka pri zavzemanjih za slovensko priznanje Palestine v prvi vrsti in je tudi ob obravnavi dogajanja na Bližnjem vzhodu na OZP pred mesecem dni poudarila, da mora Slovenija narediti vse, kar je v njeni moči, “da se uvede dodaten pritisk na državo Izrael s ciljem prenehanja kršitev mednarodnega prava in trajne prekinitve vojaškega delovanja v Palestini”.

Po besedah naših sogovornikov je zunanja ministrica Tanja Fajon na seji vlade poudarila, da so predlog na njenem resorju pripravili po rednem postopku, po naših neuradnih informacijah pa naj tudi ona ne bi bila navdušena nad tem, da Slovenija pristane na pritiske Izraela in da se v sedanjem času odpre še en izraelski častni konzulat.
A naj bi bila hkrati zaskrbljena, da bi si naša država z zavrnitvijo izraelskega predloga zaprla kanale, ki so pomembni za sodelovanje s Palestino in za pomoč tej državi. Za vsako humanitarno pomoč Palestini ali za evakuacijo naj bi bilo namreč potrebno soglasje Izraela.
Na možnost neželenih posledic naj bi, kot pravijo naši viri, na seji vlade pred dobrim tednom dni opozoril tudi državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk. Izpostavil naj bi, da bi lahko zavrnitev izraelskega predloga zaprla pot poškodovanim otrokom iz Gaze, saj da njihov prihod na zdravljenje v URI Soča ni mogoč brez pristanka Izraela. Za podporo izraelskemu predlogu se je zavzel še finančni minister Klemen Boštjančič, medtem ko nam je več ministrov iz različnih strank reklo, da zanj ne bi mogli glasovati.

Predsednik vlade Robert Golob po besedah več naših sogovornikov iz ministrskih vrst večjega poznavanja zadeve na seji vlade prejšnji teden ni pokazal.
Najprej naj bi ocenil kot neprimerno, da častni konzul Izraela postane nekdo, ki je član koalicijske stranke SD. Kot smo poročali, si namreč Izrael na tem mestu želi dolgoletnega finančnika NKBM in Pošte Slovenije Zorana Lična, ki je na zadnjih državnozborskih volitvah kandidiral na listi Socialnih demokratov.
V nadaljnji razpravi pa naj bi tudi premier Golob izrazil dvom, da je sedanji trenutek primeren za postavitev še enega izraelskega častnega konzula in je razpravo prekinil. Nadaljevala naj bi se po pogovorih v koaliciji oziroma razjasnitvi, ali bi morebitna zavrnitev izraelskega predloga res lahko pomembno ogrozila slovensko pomoč Palestini oziroma imela kakšne druge posledice.
Po informacijah N1 koalicija na sestanku pred sejo vlade ta teden o tem vprašanju ni spregovorila, ministrski zbor pa s prekinjeno točko v četrtek ni nadaljeval. Kot je razvidno iz seznama vprašanj, ki jih bodo poslanci na ponedeljkovem začetku redne seje državnega zbora zastavili predsedniku vlade, pa bo vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec premierja Goloba vprašal o bilateralnih odnosih med Republiko Slovenijo in državo Izrael. “Zanimalo me bo, kako se bo vlada odzvala na preprečitev vstopa slovenskim evropskim poslancem v državo Palestino ter kako bodo nova dejstva vplivala na odprtje novega častnega konzulata države Izrael v Mariboru,” je vprašanje napovedal Vatovec.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje