Anže Logar v Mariboru danes ustanavlja novo stranko Demokrati, s katero bo nastopil na naslednjih parlamentarnih volitvah. Še pred kongresom pa je počilo med njim in poslancem Dejanom Kalohom, ki ga je Logar obtožil izsiljevanja za podpredsedniški položaj. Z bivšo stranko SDS pa se je vnel prepir zaradi imena stranke. Kdo vse se bo v Mariboru danes pridružil Logarju, kdo bo v vodstvu stranke in kaj obljublja bodoči predsednik Demokratov?
Anže Logar je v začetku oktobra izstopil iz SDS, nekaj dni pozneje pa je zapustil še poslansko skupino te stranke. Za njim sta se za enak korak odločila še poslanca Eva Irgl in Dejan Kaloh.
Danes bo Logar s somišljeniki v Mariboru ustanovil novo stranko Demokrati.
Že pred kongresom pa se je zapletlo, saj tam najverjetneje ne bo poslanca Dejana Kaloha. Kot smo poročali, je med Logarjem in Kalohom počilo, ker naj bi slednji v sklepni fazi priprav na kongres svoj vstop v stranko pogojeval s podpredsedniškim mestom, na kar Logar ni pristal. “V svoji 25-letni politični karieri nisem pristajal na pogojevanja, kot predsednik stranke pa tega osnovnega načela ne nameravam menjati. Sodelovanje nikakor ne pomeni pogojevanje. Takšno bo tudi osnovno vodilo novo nastale stranke Demokrati,” nam je v petek sporočil Logar. Kaloh se na naše klice ni odzval.
V pogovoru za N1 je Logar oktobra sicer pojasnil, da bodo po ustanovitvi stranke v državnem zboru ustanovili poslansko skupino, v občinah, kjer bo to možno, pa svetniške skupine. Bi pa Kaloh lahko – če se Logarju ne bo pridružil – s tem otežil ustanovitev nove poslanske skupine, saj so za to potrebni trije poslanci. Logar bo tako moral prepričati koga od drugih poslancev. Edina preostala nepovezana poslanka trenutno je Mojca Šetinc Pašek, ki so jo izključili iz vladajoče Svobode.
Odhod iz SDS je po Logarju sicer napovedalo še nekaj drugih imen, med drugim ljubljanski mestni svetnik in nekdanji strankin kandidat za župana prestolnice Igor Horvat, ki naj bi se prav tako postal član Demokratov.
Kdo vse naj bi se Logarju še pridružil, za zdaj ni znano. Je pa bodoči predsednik nove stranke oktobra povedal, da pred izstopom iz SDS ni nagovarjal nikogar. “Zdelo bi se mi nehigienično, da bi, medtem ko sem član ene stranke, ljudi nagovarjal, naj se pridružijo drugi,” je povedal in dodal, da pa se je po izstopu začel pogovarjati s posamezniki.
Kot smo izvedeli neuradno, naj bi za zdaj člani stranke postali zlasti nekdanji člani SDS, poleg njih pa tudi nekaj imen iz Gibanja Svoboda, SD in nekdanje SMC (kasneje preimenovane v Konkretno). Da bo iz Svobode prestopil k Demokratom, je tako napovedal ljubljanski podjetnik Primož Novak, ki naj bi imel v stranki eno od vidnejših vlog.
Izvršilni odbor bo imel šest članov, med njimi bodo po informacijah N1 tudi soustanovitelji Platforme sodelovanja Eva Irgl, Romana Jordan in Mirko Požar. Vidna člana omenjenega društva, ki naj bi kot mislišče delovalo še naprej, Jernej Pikalo in Alja Brglez se za zdaj v Demokrate ne bosta včlanila.
Na kongresu bodo poleg izvolitve vodstva z Logarjem na čelu med drugim sprejeli program, statut in poslovnik. Podpredsednike stranke bo izvršilni odbor na predlog predsednika imenoval kasneje. Glede na program, ki smo ga pridobili, se Demokrati opisujejo kot stranka moderne demokracije, politične širine, podjetniškega razmišljanja, socialne integracije in socialnega tržnega gospodarstva.
Logar je sicer ob gostovanju na N1 napovedal, da bodo središče njihovega političnega delovanja ljudje – oblikovanje nekega okolja, kjer bo prijetno živeti. “Vsi pa se moramo zavedati, da je delujoče gospodarstvo tisto, kar generira sredstva za delovanje socialne države, zdravstvenega sistema, učinkovitega šolskega sistema, in da lahko vlagamo sredstva v znanje in razvoj, zato da krepimo naše kvalitete v konkurenčnem boju z drugimi državami,” je še odgovoril na vprašanje, ali bo središče njihovega delovanja gospodarstvo.
Spor med SDS in Logarjem zaradi imena stranke
Zaradi imena nove stranke pa je po pisanju STA nastal spor s stranko SDS. Njen prvak Janez Janša Logarju očita krajo imena, Logar medtem težav pri vpisu stranke v register strank ne pričakuje.
Zakon o političnih strankah sicer določa, da se mora ime politične stranke, skrajšano ime, kratica in znak stranke bistveno in nedvoumno razlikovati od imen, kratic in logotipov že registriranih. Prav tako ne smejo biti taki, da bi državljane spravljali v zmoto.
Logar je 24. oktobra v pogovoru za N1 razkril ime stranke Demokrati. Istega dne je, kot je razvidno iz podatkovne baze urada za intelektualno lastnino o prijavah in registriranih znamkah, Društvo Platforma sodelovanja, ki mu predseduje Logar, vložilo vlogo za registracijo znamke Demokrati.
Štiri dni pozneje, 28. oktobra, je vlogo za registracijo znamke Demokrati podala tudi SDS, hkrati pa tudi vlogo za registracijo znamk Demokrati Slovenije, Slovenski demokrati in Slovenska demokratska stranka, izhaja iz podatkovne baze urada za intelektualno lastnino.
V nedavnem pogovoru za Radio Ognjišče je Janša dejal, da stranka z imenom Demokrati “ne nakazuje na poseganje v neko sredino ali v neko povezovalno sfero, ampak je to poseganje v stranko, katere član si bil 30 let in je to absolutno nefer”. Prepričan je, da lahko to naredi “nekaj škode in zmede”. Obenem se mu zdi nenavadno, da Logar ne vztraja pri imenu in imidžu Platforme sodelovanja, v katerega je vlagal veliko kapitala, “ampak za ime stranke izbereš ime, ki je že v lasti neke druge stranke”.
Objava podatkov o prijavi znamke v podatkovni bazi ne ustvarja nobenih pravnih učinkov. Ne gre namreč za uradni register, pač pa za spletno orodje, namenjeno iskanju podatkov v zvezi z nacionalnimi znamkami, pojasnjujejo na uradu. Po prejemu prijave urad preveri, če prijava vsebuje vse zakonsko obvezne sestavine in v primeru pomanjkljivosti prijavitelja pisno pozove k dopolnitvi vloge.
Ko je vloga formalno popolna, urad preveri morebiten obstoj absolutnih razlogov za zavrnitev znamke iz zakona o industrijski lastnini. Če teh ne ugotovi, se prijava objavi v uradnem glasilu urada, z dnem objave pa začne teči trimesečni rok za ugovor. Če tega ni ali je zavrnjen, se znamka lahko registrira, so postopek registracije znamke pojasnili na uradu.
Anže Logar v pogovoru za N1 tudi o Janševem zapisu, da gre za skrbno domišljen scenarij
Po izstopu iz SDS smo na N1 opravili pogovoru z Logarjem in Kalohom. Takrat še ni kazalo na noben spor med njima, Kaloh je tako napovedal udeležbo na ustanovitvenem kongresu in včlanitev. Poslanca pa spregovorila tudi o zapisu predsednika SDS Janeza Janše, ki je prepričan, da je nastajanje Logarjeve stranke del skrbno domišljenega scenarija za oslabitev SDS in Svobode s ciljem, da se prepreči nastanek desnosredinske vlade. Razčiščevali pa smo tudi, ali Logar res izključuje sodelovanje z Robertom Golobom?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje