V Sloveniji danes praznujemo državni praznik, dan Rudolfa Maistra. Predsednica Pirc Musar je ob tem poudarila, da Maister še danes velja za izjemnega in navdihujočega človeka, ki je z neizmerno ljubeznijo do domovine zaznamoval obstoj naroda.
Danes obeležujemo dan Rudolfa Maistra. Praznujemo ga v spomin na 23. november 1918, ko je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru.
Osrednja državna proslava v letu, ki ga je vlada razglasila za Maistrovo leto, je bila v petek v njegovem rojstnem Kamniku.
Osrednja govornika na slovesnosti sta bila obrambni minister Borut Sajovic ter evropski poslanec in njegov predhodnik Marjan Šarec. Prvi je v svojem govoru citiral Maistrovo misel, da je naša sveta dolžnost braniti svojo domovino, premoženje in življenje naših dragih ter dodal, da ta zgled velja še danes.
Šarec pa je poudaril, da je Maister na začetku 20. stoletja dejansko izvedel prvo dejanje na poti k slovenski osamosvojitvi, ko je zaokrožil velik del slovenskega narodnostnega ozemlja in tako postavil temelje, da smo sploh imeli ozemlje, ki danes tvori slovensko državo.
Obrambni minister Sajovic je sicer še pred slovesnostjo z delegacijo ministrstva položil venec k spomeniku generala Rudolfa Maistra pred ministrstvom. Venca sta položila tudi delegaciji Mestne občine Ljubljana in Zveze društev general Maister.
Predsednica: Še danes velja za izjemnega človeka
Nataše Pirc Musar je ob dnevu Rudolfa Maistra spomnila na njegovo ljubezen do domovine. “Rudolf Maister je z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda,” je zapisala v poslanici.
“Slutil je, da se slovenskemu narodu na prepihu oblikovanja novih nacionalnih in političnih razmerij lahko zgodi krivica. Zato je v svojem srcu začutil, da mora ukrepati – za bližnje, za soborce, za Slovenke in Slovence ter predvsem za prihodnje rodove,” je tudi izpostavila.
Dodala je, da Maister še danes velja za izjemnega in navdihujočega človeka, saj je z neizmerno ljubeznijo do domovine ter vizijo enotne in ozemeljsko celovite države s svojimi borci trajno zaznamoval obstoj našega naroda. Z njegovo pomočjo sta Maribor in celotna Spodnja Štajerska z razorožitvijo nemške zelene garde postala del Države Slovencev, Hrvatov in Srbov ter, desetletja kasneje, del samostojne Republike Slovenije. “Tako se je general Maister skupaj s požrtvovalnimi in pogumnimi dejanji svojih soborcev s peresom in mečem vpisal v temelje slovenstva,” je sklenila.
Hkrati je izpostavila, da so Maistrova sporočila še vedno živa. “Opominjajo nas, da si moramo neprestano prizadevati za medsebojno zaupanje, spoštovanje in dialog. Spoštljiva, premišljena in iskrena beseda ima lahko neverjetno moč, saj najde pot do srca in razuma. Zato vam ob državnem prazniku želim, da bi doma in širom sveta ostali zavezani pogumu ter modrosti; da bi znali izreči in slišati neposredne, odkrite in človekoljubne pozive k humanemu, solidarnemu in mirnemu svetu,” je sklenila.
Premier Golob: Njegova zapuščina danes še pomembnejša
Rudolf Maister je kot ikona boja za svobodo in s svojimi vrednotami navdih vsem, je v poslanici ob današnjem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra, zapisal premier Robert Golob. V letu generala Rudolfa Maistra je še posebej pomembno, da se spominjamo tega velikega Slovenca, branitelja slovenske severne meje, moža neomajnih prepričanj, častnih vrednot in predvsem velikega domoljuba, ki je zaznamoval slovensko zgodovino, je zapisal.
“Ko je 23. novembra 1918 general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo in nad Maribor dvignil slovensko zastavo, se morda tudi sam ni zavedal, kakšen zgodovinski mejnik boja za svobodo je postavil. Skupaj s svojimi borci se je pogumno postavil po robu tujim vojakom. Ob tem ni le zavrnil poskusa priključitve Maribora z okolico Nemški Avstriji, ampak je lastnoročno prevzel nadzor nad mestom in vso Spodnjo Štajersko,” je navedel.
Kot je poudaril, Maister ni bil le mož dejanj, temveč je bil vešč tudi besed in slike. Bil je velik ljubitelj knjig, pesnik in slikar, ki je svoje vrednote resnično živel. “Kot ikona boja za svobodo, z vrednotami, ki jih je izvajal in živel, je navdih nam vsem. Njegovo delo izpoveduje najglobljo človečnost in domoljubje,” je poudaril.
Danes, v svetu negotovosti in konfliktov, je njegova zapuščina po Golobovih besedah še toliko pomembnejša. “Vrednote, kot so svoboda, znanje, solidarnost, povezovanje in sodelovanje, ki nam jih je zapustil, pa se ne zdijo več tako samoumevne. Priča smo neznanskemu trpljenju ljudi na mnogih kriznih žariščih, ki je na žalost prizadelo tudi najmlajše, otroke, za katere bi se življenje moralo šele začeti. Ko poslušamo njihove zgodbe, v njih ponavadi ni ne jeze ne sovraštva, le ogromna želja po dostojnem življenju,” je opozoril.
Maister nas je s svojimi dejanji naučil, da lahko naše skupne, narodne cilje dosežemo le s spoštljivim sobivanjem in tako, da stvari delamo skupaj, je prepričan premier. “Zavedanje o njegovih dejanjih nas nagovarja, da v časih nenehnih sprememb, negotovosti in izzivov ohranjamo enotnost in trdno stojimo za svojimi vrednotami ter si dejavno prizadevamo za mir in pravičnejši svet,” je končal Golob.
Dogodki v čast Rudolfu Maistru
Generalu Maistru in njegovim borcem se bodo danes poklonili tudi v Mariboru. Opoldne bo garda Slovenske vojske v imenu predsednice republike položila venec k Maistrovem spomeniku.
Pol ure pozneje bodo na Slomškovem trgu pripravili dokumentarno-umetniško uprizoritev 47 minut, Maistrova akcija za Maribor. Doživljajska uprizoritev bo predstavila dogajanje izpred 106 let, ko je Maister v noči iz 22. na 23. november 1918 z razorožitvijo zelene garde dokončno prevzel nadzor in oblast v mestu, ki je tako postalo slovensko.
Vlada Republike Slovenije je sicer v spomin in čast izjemnim zaslugam za slovenski narod leto 2024 razglasila za leto generala Rudolfa Maistra. Med drugim namreč obeležujemo 150. obletnico rojstva in 90. obletnico njegove smrti.
Kdo je bil Maister?
Rudolf Maister (1874-1934) je s svojimi borci ob koncu prve svetovne vojne, po razpadu avstro-ogrske monarhije, dosegel, da je velik del slovenskega narodnostnega in govornega območja Štajerske in Koroške prišel pod slovensko oziroma jugoslovansko upravo. Bil je tudi pesnik, slikar in velik ljubitelj knjig.
Dan Rudolfa Maistra, 23. november, je od leta 2005 slovenski državni praznik, ki pa ni dela prost dan.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje