Danes je dan samostojnosti in enotnosti. S praznikom obeležujemo plebiscit pred 31 leti, na katerem so prebivalci Slovenije večinsko podprli odcepitev od SFRJ in s tem samostojno državo.
Z današnjim praznikom samostojnosti in enotnosti obeležujemo razglasitev rezultatov plebiscita za samostojno Slovenijo pred 31 leti, ko se je 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev odločilo za odcepitev od SFRJ in samostojno državo.
Državni praznik ima korenine konec 80. let prejšnjega stoletja, ko so se v Sloveniji, ki je bila takrat del Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ), začele težnje za uvedbo demokracije in samostojno državo.
Volilna udeležba je bila 93,2-odstotna
Po skupnem dogovoru med opozicijo in Demosovo vlado je plebiscit o tem, ali naj gre Slovenija po samostojni poti, potekal 23. decembra 1990, rezultati, ki so jih razglasili tri dni pozneje, 26. decembra, pa so pokazali visoko stopnjo soglasja ljudi.
Ob 93,2-odstotni volilni udeležbi se je za odcepitev izreklo okoli 95 odstotkov volivcev, ki so oddali glas. To je pomenilo 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev. Da je plebiscit uspel, je bilo znano že nekaj po 22. uri. Jože Pučnik je takrat izrekel znameniti stavek, da Jugoslavije ni več in da gre zdaj za Slovenijo.
Dan odprtih vrat v predsedniški palači
Državna proslava in slavnostna seja DZ ob prazniku sta bili v četrtek, na njih pa so mnogi poudarili pomen enotnosti. Slavnostni govornik na četrtkovi slavnostni seji DZ, predsednik DZ Igor Zorčič, je v govoru poudaril, da bomo bogastvo družbe dosegli takrat, ko bomo “v vsej svoji različnosti sposobni soglašati, v kakšni državi in svetu želimo živeti”. Dejal je še, da je nujno zavedanje, da ustvarjanje delitev lahko koristi posameznikom, zagotovo pa ne sami družbi.
Premier Janeza Janša pa je v govoru na državni proslavi v Cankarjevem domu izpostavil pomen enotnosti in inovativnosti Slovencev v času osamosvajanja. Za vnaprej pa se mu zdi pomembno, da se znova dvignemo na nivo časa, pri čemer država potrebuje slehernika, brez izključevanj.
Pahor v govoru o pomenu ciljev in sodelovanju
Ob prazniku je danes v predsedniški palači dan odprtih vrat, pred predsedniško palačo pa je postrojena častna straža Garde Slovenske vojske. Obiskovalci si predsedniško palačo lahko ogledajo, Predsednik republike Borut Pahor je iz predsedniške palače tudi nagovoril državljane. V svojem govoru je poudaril pomen ciljev za prihodnost. Spomnil je na čas pred 31 leti in poudaril, da smo enotnost tedaj lahko dosegli zato, ker smo imeli pred seboj cilj, program, načrt naše prihodnosti.
“To v teh časih prav tako pogrešam kot pogrešam nekaj več sodelovanja in dialoga. Več pogovora o načrtu za našo prihodnost,” je dejal in ocenil, da tudi danes živimo v prelomnem obdobju, zato se moramo na prihodnost pripraviti.
Izrazil je prepričanje, da je v konsenzualni politiki iskanja soglasja tista moč, ki narode in države naredi uspešne. “Če želimo imeti stvaren dialog in uspešno sodelovanje, moramo imeti glede naše prihodnosti cilj,” je dejal predsednik republike in kot cilj izpostavil pošteno in pravično, socialno in učinkovito tranzicijo v trajnostni razvoj, v zeleno in digitalno prihodnost, krepitev Evropske unije in prijateljskih odnosov z drugimi državami.
Praznični nagovor je zaključil z besedami, da je pred nami prelomno obdobje, v katerem bomo potrebovali velikopoteznost, smelost in jasne cilje.