Dan v znamenju padavin z nevihtami: spremljajte, kako se premikajo

Slovenija 31. Maj 202406:15 0 komentarjev
radarska slika padavin 31.5.2024
Foto: zajem zaslona/ARSO

Slovenijo so zajele nevihte z nalivi, ki se bodo nadaljevale tudi čez dan. Zaradi velike količine padavin je v nekaterih delih države nevarnost poplav, pa tudi zemeljskih plazov. Poglejte radarsko sliko padavin, kako se pomikajo po Sloveniji.

Padavine z nevihtami, ki so v noči na petek zajele Slovenijo, se bodo nadaljevale vse do večera. Močnejši nalivi lahko povzročijo hitro naraščanje in razlivanje hudourniških vodotokov in manjših rek ter zastajanje padavinske vode. Posamezni vodotoki lahko tudi poplavijo.

Večja verjetnost za poplave je ob vodotokih s povirji na območjih Škofjeloškega in Polhograjskega hribovja, Kamniško-Savinjskih Alp, Zasavja in Pohorja. Ob tem na Arsu opozarjajo, da je v severovzhodni Sloveniji namočenost tal že velika, kar bo še pospešilo površinski odtok.

Naraščale bodo tudi večje reke, ki bodo povečini hitro dosegle velike pretoke. Reka Drava se lahko v soboto ob povečanem dotoku iz Avstrije ter povečanih lokalnih dotokih razlije na običajnih poplavnih območjih.

Agencija Republike Slovenije za okolje (Arso) je za celotno državo izdal oranžno vremensko opozorilo, za dele severovzhodne, severne in osrednje Slovenije pa tudi oranžno hidrološko opozorilo. Ob tem Geološki zavod Slovenije opozarja, da je za danes zaradi napovedanih povečanih količin padavin in neviht na območju celotne države povečana nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo zemeljskih plazov, ki so nastali ob ujmi avgusta lani.

Na spodnji radarski sliki padavin spremljajte, kako se premikajo.

Radarska slika padavin prava

(Če se vam radarska slika ne prikaže, jo lahko pogledate na spletnih straneh agencije za okolje.)

Radarska slika padavin od trenutnega časa zamuja le okoli tri minute, saj čas na radarski sliki označuje začetek meritve, ki traja slabih 5 minut. Ker si meritve sledijo na 5 minut, radarja delujeta skorajda neprestano brez ustavljanja. Čas meritve v zgornjem levem kotu naj vas ne zavede, saj je zapisan v univerzalnem koordiniranem času UTC. Čas v Sloveniji je pozimi za eno uro, poleti pa za dve uri večji od UTC. Če na sliki piše 7.00, je tako v poletnem času to ob 9.00 po našem času.

Bonus video: Veliko soočenje Roberta Goloba in Janeza Janše

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!