V zadnjih dneh je bil večji del Slovenije in okoliških držav ovit v debel sloj megle in onesnaženega zraka. Za številne je bilo takšno vreme kar malo težko, še posebej če vemo, da smo še pred kratkim uživali v toplih temperaturah, nato pa – kljub mrazu – vsaj v soncu. A takšno vreme, ki ga imamo zdaj, je dejansko tisto, ki je za november običajno. Kaj nas čaka v prihodnje?
V zadnjih dneh je bil večji del Slovenije in tudi naše okolice ovit v debel sloj megle. “To je za november zelo običajno vreme,” je za N1 povedal meteorolog Agencije za okolje (Arso) Brane Gregorčič. Kaj lahko pričakujemo v prihodnjih dneh?
Megla se je danes nekoliko dvignila in je tako po nižinah ni več. Oblačni sloj se zadržuje med 800 in 1200 metri nadmorske višine. “V nižinah pod tem slojem se je ozračje z vzhodnim vetrom premešalo. Tako se je nekoliko povečal volumen, v katerega se širijo izpusti, zato se je kakovost zraka nekoliko izboljšala,” je opisal Gregorčič. “Ozračje se je premešalo in ohladilo. Ohladitve v nižinah ne čutimo, na okrog 1000 metrih pa se je precej ohladilo,” je dodal. Še včeraj je bilo tam okrog 5 stopinj Celzija, danes je okrog minus 1.
Kraji med 800 in 1200 metri so torej zdaj v megli. “Temperature so tam malo pod ničlo, tako na drevju nastaja ivje, saj drobne kapljice megle primrzujejo na drevje, torej postaja vreme nekoliko bolj zimsko,” je pojasnil vremenoslovec. Na Primorskem in v gorah nad 1200 metri je pretežno jasno. Nižine bo še nekaj dni prekrivala nizka oblačnost.
Tako vreme, kot je pri nas, je v večjem delu srednje in vzhodne Evrope ter Balkana. Na južni stran Alp, v Italiji in Sredozemlju pa je sončno.
In kakšna je razlika med meglo in nizko oblačnostjo? “Odvisno od vidljivosti. Če je vidljivost manjša od enega kilometra, govorimo o megli. Če pa je horizontalna vidljivost večja, pa hkrati ne vidimo sonca, pa govorimo o oblačnosti,” je pojasnil Gregorčič.
BONUS VIDEO:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!