Decembra ponovno zaslišanje izvedenke o argentinskih poslih Zvona Ena

Slovenija 28. Okt 202211:49 0 komentarjev
Zvon
Milos Vujinovic/Bobo

Na sojenju nekdanjima članoma uprave propadlega cerkvenega holdinga Zvon Ena Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek, obtoženima domnevne zlorabe položaja pri poslih z delnicami dveh argentinskih družb, je sodišče prejelo dopolnitev izvedenskih mnenj o vrednosti delnic. Ker ostajajo odprta vprašanja, bo decembra ponovno zaslišalo izvedenko.

Sodni senat mariborskega okrožnega sodišča je več mesecev čakal poročilo o oceni nepremičnega premoženja družbe Forš Tuzla v Bosni in Hercegovini, na podlagi katerega naj bi izvedenka za ekonomsko stroko Nadja Zorko dopolnila svoje mnenje glede vrednosti delnic družb Sadowa in Elevadores s sedežem v Buenos Airesu.

Cenitev, ki jo je izdelal sodni izvedenec Stipan Mudražija, so na začetku tega leta prejeli, a je njegova ocena osemkrat nižja od cenitve izpred nekaj let, ki se nahaja v sodnem spisu in jo je izdelal cenilec iz BiH Nedžat Izić za potrebe najema bančnega posojila pri NLB. Ker gre za veliko razhajanje, je tožilstvo zahtevalo dopolnitev cenitve, kar je sodni senat tudi odobril.

Predsednik sodnega senata Danilo Obersnel je na današnji obravnavi povedal, da so prejeli dopolnitvi mnenj obeh sodnih izvedencev. Obramba obtoženih ima še vedno veliko pripomb, dodatna pojasnila pa želi tudi tožilstvo, zato bodo 9. decembra ponovno zaslišali izvedenko Zorko.

Ta je v osnovnem izvedenskem mnenju zaključila, da delnice dveh argentinskih podjetij, v katere je Zvon vlagal kapital preko projektne družbe Forš, niso bile vredne nič. S tem je izvedensko mnenje pritrdilo prepričanju tožilstva, obramba pa mu oporeka.

Posel z argentinskimi delnicami, ki se je med Zvonom in Foršem odvrtel konec leta 2008 oziroma v začetku leta 2009, je financirala državna NLB. Zvon naj bi podjetju, ki je domovalo na sedežu nadškofijskega dvorca Betnava, prodal 25 odstotkov argentinskih družb.

Specializirano državno tožilstvo obtoženima Simonu Zdolšku in Mateji Vidnar Stiplošek očita, da sta kaznivo dejanje storila v sostorilstvu, zato da bi Zvonu pridobila protipravno premoženjsko korist, hkrati pa za tri milijone evrov, kolikor znaša tudi premoženjskopravni zahtevek, oškodovala medtem prav tako propadli Forš.

Poskrbela naj bi, da so delnice prodali Foršu, ta pa jih je pozneje odpisal na vrednost nič. Delnice so bile že takrat po mnenju tožilstva brez vsakršne vrednosti, kar naj bi uprava Zvona vedela in jih je, da jih ne bi odpisala sama, prodala Foršu.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!