Del dohodnine lahko namenite skladu šole ali vrtca. Za kaj gre ta denar?

Slovenija 26. Dec 202417:13 1 komentar
učenci v šoli
Foto: Žiga Živulovič jr./BOBO

Del dohodnine lahko od leta 2022 dalje namenite tudi šolskemu skladu ali skladu vrtca. Za razliko od drugih upravičencev lahko posameznemu skladu namenite največ do 0,3 odstotka odmerjene dohodnine. Za kaj šole in vrtci porabijo ta denar in koliko denarja iz dohodnine sploh dobijo?

Večina osnovnih šol in vrtcev v naši državi ima svoj sklad.

Iz šolskega sklada se lahko financirajo dejavnosti, ki niso del izobraževalnega programa oziroma se ne financirajo iz javnih sredstev. Denar iz šolskega sklada se tako lahko na primer porabi za udeležbo otrok iz socialno manj spodbudnih okolij v dejavnostih, ki niso v celoti financirane iz javnih sredstev, na ta način pa se otrokom zagotavljajo enake možnosti.

Šolski sklad ustanovi šola, upravlja pa ga upravni odbor, ki ima predsednika in šest članov, od katerih so najmanj trije predstavniki šole. Sklad lahko ustanovi tudi vrtec, ne le šola.

Šolski skladi in skladi vrtcev so v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, od leta 2022 naprej na seznamu upravičencev do donacij dohodnine. Posameznemu skladu lahko namenite največ do 0,3 odstotka odmerjene dohodnine, medtem ko lahko drugim upravičencem, na primer društvom, klubom, dobrodelnim ali drugim nevladnim organizacijam, namenite do en odstotek svoje dohodnine, so pojasnili na finančni upravi.

Za kaj šole in vrtci porabijo denar iz sklada

Za kaj konkretno šole in vrtci namenjajo denar, ki ga dobijo od dohodnin? Kaj lahko z njim omogočijo otrokom? Z vprašanji o delovanju šolskega sklada smo se tako obrnili na eno šolo in en vrtec iz naše države. Izbrali smo Osnovno šolo Neznanih talcev Dravograd in ljubljanski vrtec Vodmat.

Šola je po podatkih finančne uprave v letu 2023 prejela 99 donacij v skupni višini 708,5 evra, vrtec pa je prejel 89 donacij v skupni višini 1.045,10 evra.

Na dravograjski osnovni šoli so sklad ustanovili 10. oktobra 2013. Prve donacije iz naslova dohodnin so prejeli 29. septembra 2023.

Šole v naravi, ekskurzije, tabori, delavnice …

Kot je za N1 pojasnil ravnatelj šole Lovro Plimon, denar iz šolskega sklada namenjajo predvsem sofinanciranju dejavnosti, ki presegajo osnovni izobraževalni program, na primer šole v naravi, ekskurzije, tabori, delavnice in podobno. Prav tako s tem denarjem skrbijo za zviševanje standarda vzgoje in izobraževanja, kar vključuje nakup nadstandardne opreme.

Osnovna šola
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

V začetku šolskega leta 2023/24 so tako na primer za učence od 1. do 5. razreda matične šole in vseh štirih podružnic pripravili zaboje z žogami, kolebnicami, loparji, frizbiji in drugimi športnimi pripomočki.

V tekočem šolskem letu pa so vsi oddelki od 1. do 5. razreda prejeli ustvarjalne škatle s kockami, ki spodbujajo domišljijo in tehnično ustvarjalnost. Prav tako z denarjem iz sklada pomagajo družinam, ki potrebujejo finančno pomoč, pri plačilu šole v naravi, plavalnih tečajev in drugih dejavnosti.

Koliko denarja imajo v skladu, ne razkrivajo, so pa na šoli dejali še, da jim je v zadnjem letu uspelo izdatno obogatiti šolski sklad.

Šola v naravi
Šola v naravi. (Foto: Milos Vujinovic/BOBO)

V sklad denar od dohodnin, prostovoljnih prispevkov staršev in donacij podjetij

Sklad vrtca Vodmat je bil medtem ustanovljen leta 2005. Tudi oni so prve donacije iz naslova dohodnin prejeli 29. septembra 2023. Ravnateljica vrtca Franja Mojca Škof je poudarila, da se v skladu ne nabirajo samo donacije iz naslova dohodnin, temveč tudi donacije podjetij in prostovoljni prispevki staršev.

V letu 2024 so v vrtcu na primer nabavili Piklerjeve trikotnike za oddelke najmlajših, sofinancirali tečaj rolanja za vse otroke od četrtega leta dalje, sofinancirali udeležbo otrok, starih od štiri do pet let, na tridnevnem taboru na Rakitni in na petdnevnem taboru na Pokljuki.

Prav tako letos izvajajo projekt za otroke dveh oddelkov, v katerih se izvaja prilagojeni program, in sicer prilagajanje na vodo v bazenu fakultete za šport in deset obiskov hipoterapije na ranču Orle.

Šolske potrebščine
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Tega, koliko denarja je v skladu, tudi v vrtcu Vodmat niso želeli razkriti. Ravnateljica je zapisala, da je ta podatek lahko “zavajajoč, ker laična javnost ne ve, kakšni so stroški aktivnosti, za katere otrok dobi sofinanciranje”. Dodala je, da je bolj smiselno govoriti o tem, koliko otrokom so omogočili dejavnosti, ki jih sicer starši finančno ne bi zmogli.

“133 otrokom smo na primer sofinancirali tečaj rolanja, 13 otrokom pa smo sofinancirali udeležbo na taboru,” je še dodala Škof.

Seznam upravičencev do donacij lahko najdete na tem SEZNAMU (šole in vrtce najdete v 6. poglavju).

Kako in do kdaj oddati vlogo

Pri namenitvi dela dohodnine za donacije vložena vloga velja za nedoločen čas oziroma do preklica. Če ste se v preteklosti že odločili, da del dohodnine namenite nekomu, zahteve torej ni treba več vlagati.

Novo vlogo oddate le, če želite del dohodnine za donacije nameniti kateremu drugemu upravičencu oziroma če jo oddajate prvič. V tem primeru finančna uprava upošteva kronološko zadnjo prejeto vlogo. Pri odmeri dohodnine za leto 2024 bodo upoštevane vloge, oddane do 31. decembra 2024.

Donacija dohodnine
Foto: Furs

Vlogo je najlažje oddati elektronsko prek sistema eDavki, lahko pa tudi prek istoimenske mobilne aplikacije. Oddate jo lahko tudi na finančnem uradu, kjer imate prebivališče.

Po preliminarnih podatkih finančne uprave so v letu 2023 davčni zavezanci del dohodnine za donacije namenili 6.960 različnim upravičencem v skupnem znesku 15.245.822,27 evra.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje