Nova uprava RTVS naj v sodelovanju z vršilcem dolžnosti direktorja TV Slovenija pregleda, ali je informativni program TVS pod vodstvom odgovorne urednice Jadranke Rebernik od junija do septembra letos uresničeval programske standarde. Tako je na dopisni seji sklenil svet javne radiotelevizije. Svojo odločitev je utemeljil z besedami, da se mora odzvati, ko se pojavi utemeljen sum, da "odgovorna oseba odgovarja le na papirju in po funkciji, ne pa tudi v praksi".
Svet RTV Slovenija je na dopisni seji 12. septembra sprejel sklep, s katerim je upravi naložil, da v sodelovanju z vršilcem dolžnosti direktorja TV Slovenija Andražem Pöschlem v roku sedmih delovnih dni predloži poročilo o aktivnostih odgovorne urednice informativnega programa Jadranke Rebernik v okviru nadzora nad uresničevanjem programskih standardov in drugih smernic.
Poročilo mora zajemati obdobje od 5. junija letos do 12. septembra. Svet mora uprava s svojimi ugotovitvami tudi seznaniti. Kot so zapisali v obrazložitvi, se v javnosti vrstijo kritike posameznih oddaj informativnega programa in pozivi, naj se na domnevne kršitve programskih in splošnih profesionalnih standardov odzove tudi Svet RTVS.
Čeprav svet ne sme posegati v posamezne dele programa in lahko vodi razpravo o objavljenih delih programa le na podlagi poročil varuha, ki vključujejo odziv odgovornih urednikov in avtorjev, so dolžni obravnavati pripombe in predloge gledalcev.
“Nobenega dvoma torej ni, da Svet ni organ, ki bi lahko brez predhodnega poročila varuha ter pridobljenega odziva odgovornih urednikov in avtorjev razpravljal o posameznih oddajah. A ker zakon Svetu med drugim nalaga tudi soodločanje pri sprejemanju programskih standardov, se vendarle ni mogoče znebiti vtisa, da Svet v primerih, ko zazna sume očitnih kršitev obstoječih standardov, vendarle nosi določeno odgovornost,” so zapisali.
Za morebitne kršitve so najprej odgovorni avtorji, nato vsi nadrejeni uredniki, vključno z odgovornim, nato vršilec dolžnosti direktorja, nazadnje pa uprava RTV Slovenija. Hierarhija je jasna, so zapisali v obrazložitvi: nadrejeni odgovarja za delo podrejenega, a obenem odgovarja svojemu nadrejenemu.
Uprava se je na kritike že odzvala, in sicer z ugotovitvijo, da “ne more in ne sme vsebinsko posegati v program ter da za vsebino odgovarjajo odgovorni uredniki”. A tako kot velja za svet, tudi za upravo in vršilca dolžnosti direktorja velja, da se morajo odzvati, ko se pojavi utemeljen sum, da “odgovorna oseba odgovarja le na papirju, le po funkciji, ne pa tudi v praksi”.
Kot je še zapisal predsednik sveta RTVS Goran Forbici, se “ni mogoče znebiti vtisa, da je bilo prevzemanje odgovornosti doslej razumljeno v karseda pasivnem smislu in da so bile odgovorne osebe doslej aktivne le v svojem izogibanju odgovornosti”.
Ob tem so opozorili še na 50. in 51. člen statuta, ki opredeljujeta funkcije, naloge in pristojnosti direktorja televizije in radia:
“Skupaj z generalnim direktorjem sta direktorja dolžna zagotoviti, da delo na vseh njima podrejenih ravneh v RTV prav tako poteka skladno z načeli iz prejšnjega odstavka. Če presodita, da uresničevanje načel ni zadostno, da prihaja do kršitev programskih standardov, programsko-produkcijskega načrta ali drugih kršitev obveznosti na teh ravneh, morata ukrepati tako, da se kršitve odpravijo ter opravijo ustrezni postopki za sankcioniranje v skladu z zakonom, statutom in drugimi predpisi. […] v okvirih svoje odgovornosti za programske vsebine [direktor] določa, nadzoruje, spremlja in usmerja delo urednikov in drugih programskih delavcev […]”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje