Zaradi novega sistema obračunavanja omrežnine in nestabilnih cen na trgu energentov nas upravičeno skrbijo stroški letošnje kurilne sezone. V skrbi za svoje odjemalce se je zato GEN-I odločil za precej drzno potezo – znižal bo namreč cene zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce ter ceno električne energije za male poslovne odjemalce.
V Sloveniji kurilna sezona v povprečju traja med 210 in 240 dni. To je več kot polovico leta, kar je glede na aktualno lokalno dogajanje v povezavi s cenami električne energije in nestabilnim trgom energentov precej zaskrbljujoče. Pa ne zato, ker bi se morali bati, da bomo ostali brez vira ogrevanja, temveč predvsem zaradi cene, ki jo bomo morali plačati, če bomo želeli bivati v toplem domu.
Ker se zavedajo izzivov, s katerimi se srečujemo v slovenskih gospodinjstvih, so se pri GEN-I hitro odzvali na aktualno dogajanje in napovedali znižanje cen elektrike in zemeljskega plina.
S spremembami na rednih cenikih, ki stopajo v veljavo 1. decembra 2024, se bo tako cena zemeljskega plina za gospodinjske in male poslovne odjemalce pri GEN-I znižala za 15 %, znižanje cen električne energije za male poslovne uporabnike pa v povprečju tarif znaša 11 %. Cena električne energije za gospodinjske odjemalce pa ostaja do konca februarja regulirana s strani države.
Nove cene tarif si lahko ogledate na spodnjih povezavah:
- Redni cenik zemeljskega plina za dobavo gospodinjskim odjemalcem
- Redni cenik zemeljskega plina za dobavo poslovnim odjemalcem
- Redni cenik električne energije za male poslovne odjemalce
- Redni cenik električne energije za samooskrbo malih poslovnih odjemalcev
Cilj je učinkovitejša raba energije
Skrb za odjemalce je ključno vodilo delovanja Skupine GEN-I na segmentu dobave električne energije, podprto z aktivnim upravljanjem nabave energentov znotraj široko razvejene mednarodne trgovalne infrastrukture. Ob tem v Skupini GEN-I razvijajo tudi produkte in storitve za učinkovito rabo energije. Ti zmanjšujejo odvisnost odjemalcev od tržnih cen energije, obenem pa spodbujajo trajnostni razvoj in zeleno preobrazbo svojih strank in partnerjev.
Dejstvo je namreč, da dandanes z energijo ni treba varčevati le zaradi zmanjševanja stroškov, temveč tudi zaradi podnebnih sprememb. Zemlja se namreč vztrajno segreva in ker s svojimi vsakodnevnimi dejavnostmi vplivamo na zrak, tla, vodo, okolje in biotrsko raznovrstnost, je nujno, da omejimo porabo tam, kjer lahko, in se osredotočimo na izkoriščanje obnovljivih virov energije.
S Pametno samooskrbo do 60 % nižjih mesečnih računov za elektriko
Tudi pri tem je GEN-I lahko vaš zanesljiv partner, saj je konec oktobra skupaj s svojo hčerinsko družbo GEN-I Sonce na trgu gospodinjskih odjemalcev predstavil paket Pametna samooskrba, ki ponuja največjo možno energetsko neodvisnost in ob izgradnji sončne elektrarne s hranilnikom energije zniža mesečni račun za elektriko do 60 %. Že v prvih treh tednih so v GEN-I prejeli več sto povpraševanj po tem paketu, kar dokazuje veliko zanimanje odjemalcev.
Nasploh na področju samooskrbe v zadnjem obdobju vse bolj v ospredje prihajajo t. i. samooskrbne skupnosti, ki povezujejo proizvajalce električne energije iz obnovljivih virov in njene porabnike. Skupnosti, v katere se lahko povežejo bodisi gospodinjski bodisi poslovni odjemalci, članom omogočajo dolgoročne in stabilne prihranke pri stroških električne energije, večjo neodvisnost od nihanj cen na trgu energentov ter zmanjšujejo njihov ogljični odtis.
Vzpostavitev tovrstne skupnosti v GEN-I ponujajo tako na obstoječih sončnih elektrarnah kot ob izgradnji novih. Tako bomo vsi skupaj dihali čistejši zrak in pomembno prispevali k ohranitvi okolja, obenem pa se bodo znižali zneski na položnicah, kar je v času vsesplošne rasti cen več kot dobrodošlo.
Dodatno lahko stroške položnic za ogrevanje in elektriko znižate tudi sami
Ob tem pa si stroške ogrevanja lahko še dodatno znižate tudi sami. Najboljša rešitev je seveda celovita energetska prenova doma ali vsaj menjava peči za ogrevanje oziroma menjava oken, a ker se tovrstnih del ni najbolj pametno lotiti sredi kurilne sezone, vam ponujamo nekaj enostavnih trikov, s pomočjo katerih lahko omejite uhajanje toplote.
Preverite, kje uhaja toplota
Za začetek je pametno preveriti tesnenje oken in vrat, ki sta zelo pogosta ‘krivca’ za uhajanje toplote. To lahko enostavno storite tako, da odprete okno ali vrata, na okvir prislonite list papirja in zaprete. Če lahko nato papir izvlečete brez težav, zagotovo izgubljate energijo. V tem primeru bo najbolje, da okna in vrata zatesnite s tesnilnim trakom – najboljša izbira je silikonski, ki je nekoliko dražji, uporabite lahko tudi gumijastega.
Za uhajanje toplote je pogosto krivo tudi napačno zračenje. Če prostore zračite kratko in temeljito z na stežaj odprtimi okni, lahko v primerjavi z dalj časa odprtimi okni na nagib prihranite približno 15 odstotkov energije za ogrevanje in za toliko tudi zmanjšate izpuste ogljikovega dioksida. Ob sončnem vremenu čez dan odgrnite zavese, da bo v prostor prišla toplota. Če sonca ni in se odpravite od doma, spustite rolete, da bodo delovale kot izolacija.
Ogrevajte premišljeno, garderobo pa prilagodite letnemu času
Prostore ni treba ogrevati po cele dneve in noči. Zato uporabljajte termostatske ventile in temperaturo prilagodite svojim potrebam in temu, kdaj ste doma. Prav tako premislite, kateri prostori morajo biti bolj in kateri so lahko manj topli. Pazite le, da ne pretiravate z varčevanjem in ogrevanja v manj toplih prostorih ne izključite popolnoma, saj se lahko pojavi vlaga.
Upoštevajte, da je zunaj zima in zato ni potrebe, da se po domu sprehajate v kratkih hlačah. V hladnih dneh vam bo povsem udobno tudi v trenirki, debelih nogavicah in puloverju. Dnevna temperatura v domovanju naj bo od 20 do 22, nočna od 15 do 20 stopinj Celzija. Na tla dajte preprogo, da vam bo toplo v noge, hkrati pa bo delovala kot izolacija. Če ne uporabljate dimnikov, jih zaprite in pustite le luknje za prezračevanje. Če imate kotel za centralno ogrevanje v hladnem prostoru, cevi toplotno izolirajte.
Hrano pripravljajte doma
V hladnih dneh pogosteje kuhajte in pecite doma. Ne samo, da bo vaš dom prijetno dišal, bolj topla bo tudi kuhinja, pa še kak sosednji prostor. Ko končate s peko, izklopite pečico, vendar pustite njena vrata odprta. Vroč zrak se bo tako širil v bližnjo okolico in vas prijetno grel. Pomaga lahko tudi vroča para iz vrele vode ali testenin. A pozor – štedilnika ali pečice ne prižigajte samo zato, da ogrejete svoj dom. Plinska naprava namreč oddaja ogljikov monoksid, ki je lahko smrtonosen.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!