Domačini po prvi javni predstavitvi JEK2 projektu večinoma naklonjeni

Slovenija 24. Maj 202411:10 0 komentarjev
JEK2
Javna predstavitev Jek 2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)

V informacijskem središču Gena so v četrtek izvedli prvo predstavitev projekta Jedrske elektrarne Krško, namenjeno širši javnosti. Predstavitve si je po besedah Jureta Jazbinška iz službe za odnose z javnostmi v Gen energiji udeležilo okoli 100 ljudi, ki so večinoma izrazili podporo projektu, je dejal za STA.

V avli informacijskega središča Gena v Vrbini so se lahko obiskovalci seznanili z osnovnimi podatki o gradnji JEK2, ogledali so si lahko tudi tridimenzionalni prikaz projekta, za dodatna pojasnila pa so jim bili na voljo strokovnjaki iz Gen energije.

Na več panojih so med drugim obiskovalcem predstavili podatke, kakšna je bila proizvodnja in poraba električne energije v preteklosti in kaj kažejo projekcije za prihodnost. “Vsi napovedujejo, da se bo poraba električne energije povečevala, ob dejstvu, da želi tudi naša država izstopiti iz uporabe premoga in da bomo predvidoma leta 2043 zaprli zdajšnjo Nuklearno elektrarno Krško,” je povedal Jure Jazbinšek iz službe za odnose z javnostmi v Gen energiji. Izpada, ki bo nastal, po njegovih besedah ne bo mogoče nadomestiti z obnovljivimi viri energije, zato je nujna gradnja JEK2.

Na panojih so obiskovalcem prikazali prednosti proizvodnje električne energije v jedrski elektrarni, med drugim, da ni odvisna od zunanjih vplivov, vremena in podobno, da jedrska elektrarna zavzame najmanj prostora in da ima najmanjši vpliv na okolje.

JEK2 JEK2
Javna predstavitev JEK2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)
JEK2 JEK2
Javna predstavitev JEK2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)
JEK2 JEK2
Javna predstavitev JEK2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)
JEK2 JEK2
Javna predstavitev JEK2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)
JEK2 JEK2
Javna predstavitev JEK 2. (Foto: Nik Rovan/BOBO)

Prikazano je bilo, kaj se zgodi z jedrskimi odpadki v Krškem, kako bo videti odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov ter kakšne so možnosti, da jedrska elektrarna eksplodira. “Do jedrske eksplozije v jedrski elektrarni nikakor ne more priti. Zanjo namreč potrebuješ 90-odstotno obogatitev urana, medtem ko imamo pri nas le petodstotno obogaten uran. Za jedrsko bombo potrebuješ tudi veliko maso urana na kupu, medtem ko je pri nas uran polnjen v tanke paličice, med katerimi je zrak,” je povedal Jazbinšek.

Pojasnil je še, da bo iz hladilnega stolpa, ki je predviden ob JEK2, izhajala zgolj čista para. Glede pomislekov, da bo JEK2 zgrajen na potresnem območju, pa je dejal, da so tudi drugje po svetu jedrske elektrarne zgrajene na potresnih območjih, “vendar so grajene zelo robustno, zato lahko prestanejo zelo močne potrese”.

Četrtkovo predstavitev v Krškem si je po Jazbinškovi oceni ogledalo okoli 100 ljudi. “Večinoma so bili odzivi zelo pozitivni, kar je bilo tudi pričakovano. Povečini je namreč šlo za ljudi iz okolice, ki že desetletja živijo z jedrsko elektrarno,” je povedal.

Do poletja bo potujoča predstavitev projekta obiskala Sevnico, Škofjo Loko, Maribor, Bistrico ob Sotli in Brežice. Nato bodo sledile še predstavitve v drugih mestih. Gen energija bo informacije o projektu redno objavljala tudi na spletni strani jek2.si, so sporočili iz družbe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!