"V teh razmerah zagotovo ne pelješ skupine tja," je za N1 povedal član združenja gorskih vodnikov in gorski reševalec Klemen Gričar, ki je sodeloval pri reševanju ponesrečencev na Mali Mojstrovki. Pojasnil je, da se je sprožila opast nad Župančičevo grapo. Vodnik in še en član skupine sta se pred gmoto snega umaknila, drugi so bili poškodovani. "Dva zloma stegnenice, zlom roke, poškodbe glave, reber ...," je našteval Gričar, "velika sreča je bila, da so vsi preživeli. Mislim, da bi morala biti kazenska ovadba."
Dopoldne je bilo v nesreči na Mali Mojstrovki poškodovanih pet oseb, trije huje in dva lažje. Vsi poškodovani načeloma ostajajo na zdravljenju v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (dve huje poškodovani osebi) oziroma v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer je ena huje poškodovana oseba.
“Dva zloma stegnenice, zlom roke, poškodbe glave, reber,” je za N1 našteval član združenja gorskih vodnikov in gorski reševalec Klemen Gričar, ki je sodeloval v reševalni akciji, “velika sreča je bila, da so vsi preživeli.”
Gričar je sicer gorski reševalec, a je poudaril, da dogodek komentira kot gorski vodnik, je namreč član združenja gorskih vodnikov Slovenije.
Skupina sedmih oseb je na 2332 metrov visoko Malo Mojstrovko odšla po Župančičevi grapi. Po informacijah N1 so bili na tečaju varne hoje v gorah, ki ga je organiziralo športno društvo Jeti. Vodil naj bi jih vodnik, ki je gorski reševalec, ne pa tudi član združenja gorskih vodnikov.
Predsednik društva Jeti Miha Hauptman nam je po telefonu dejal, da nima še nobenih informacij.
Iz Gorske reševalne zveze so sporočili, da je skupino odnesel plaz, a v resnici je šlo za tako imenovano opast, je povedal Gričar. “Na vrhu grebena se naredi nekakšna snežna streha, na katero veter nanaša dodaten sneg,” je pojasnil. Ko opast “poči” oziroma se prelomi, se plasti snega spustijo po steni navzdol.
Vodniku in še enemu članu skupine se je po naših informacijah uspelo izogniti nevarnosti, ostalim pa ne. Sneg jih je po grapi odnesel približno 150 višinskih metrov, tako da so se ustavili na nadmorski višini približno 1800 metrov, nihče pa ni bil zasut.
Župančičeva pot po Gričarjevih besedah ni težka, je pa alpinistična. “Ko gremo tja, uporabljamo vrv,” je dejal, “zagotovo v teh razmerah tja ne pelješ skupine.”
“To je bilo totalno zgrešeno,” je ocenil Gričar, “mislim, da bi morala biti kazenska ovadba.”
Več kot 50 reševalcev
Reševalna akcija, ki se je zaključila pozno popoldne, je bila zelo zahtevna, saj je potekala med sneženjem in v megli.
V reševalni akciji je sodelovalo več kot 50 reševalcev, po Gričarjevih besedah jih je bilo 55. Med njimi so bili reševalci gorskih reševalnih služb Bovec, Kranjska Gora, Rateče in Mojstrana ter vojaški in policijski helikopter s predstavniki združene ekipe Helikopterske nujne medicinske pomoči Gorske reševalne zveze Slovenije in Letalske policijske enote.
Pri reševanju so sodelovali tudi policisti gorske policijske enote PU Nova Gorica in PU Kranj.
Nevarnost snežnih plazov majhna
Agencija za okolje je že v petek opozorila na majhno nevarnost snežnih plazov, ki jim botruje predvsem napihan sneg. “Snežna odeja je povečini stabilna in nižje dobro preobražena. Vetru izpostavljene lege so spihane do stare podlage,” so zapisali na spletni strani. Dodali so, da je sneg zaradi ohladitve suh in pomrznjen, na spihanih mestih pa tudi trd in poledenel.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje