Ekološki kriminal v Pivoli: krivdo zanikal še zadnji od obtožencev

Slovenija 12. Dec 202412:23 0 komentarjev
Sanacijska dela na območju Pivole
Sanacijska dela na območju Pivole (Foto: DRSV)

Na mariborskem okrožnem sodišču so danes izvedli še zadnji predobravnavni narok zoper obtožene onesnaženja okolja z odlaganjem komunalnega blata v Pivoli junija 2021. Pred sodnico Ksenijo Hrastnik je tokrat stopil prvi mož celjske družbe CEP Urban Majcen in prav tako zanikal krivdo. Glavna obravnava se bo začela predvidoma spomladi prihodnje leto.

Tožilstvo je zaradi domnevnega sodelovanja v kaznivem dejanju obremenjevanja in uničevanja okolja vložilo obtožnico zoper devet fizičnih in tri pravne osebe. Vsi razen Aleša Lorberja, ki je bil stik med organizatorji nezakonitega odlaganja blata in izvajalci transporta, so na predobravnavnih narokih zanikali krivdo.

Tožilki Romani Kac tudi danes ni bilo treba podrobneje predstavljati obtožnice ali podati predloga kazni za priznanje krivde, saj na strani obrambe ni bilo izkazanega zanimanja za to.

Zagovornik Urbana Majcna za razliko od predhodnikov v tej zadevi ni predlagal izločitve dokazov. Strinja se s predlogom tožilstva za neposredno zaslišanje Lorberja, ki je že pravnomočno obsojen v tej zadevi. Po sklenjenem sporazumu s tožilstvom ga je sodišče januarja obsodilo na dve leti in štiri mesece zapora.

Potok onesnažilo 197.000 kilogramov blata

Glavna obravnava se bo začela potem, ko bo sodnica odločila o vrsti predlogov o izločitvi dokazov, ki so jih podali soobtoženi. Med drugim so terjali izločitev vseh dokazov, ki izvirajo iz hišnih preiskav, saj da so te bile odrejene v nasprotju z zakonom in ustavo, ker naj zanje ne bi bili izpolnjeni pogoji.

Pivolo je onesnažilo blato iz čistilne naprave na Ptuju, za odvoz katerega je imelo tamkajšnje komunalno podjetje sklenjeno pogodbo s CEP, ta pa je za prevoz blata najel prevozniško podjetje Lasaz, ki naj bi blato prepeljalo k ljubljanski družbi ML Surovine. A voznika sta namesto na odvzemno mesto, kjer bi morali odpadek ustrezno obdelati, material s tovornjakoma odvažala na odročne kraje, za kar naj bi bila prejela plačilo.

Na takšen način naj bi bilo v naravo v Pivoli odloženih 197.000 kilogramov blata, ki je med drugim onesnažilo potok, ki je prenesel onesnaženje proti botaničnemu vrtu, ter pitno vodo bližnjih stanovalcev. Država je za sanacijo območja plačala več kot 900.000 evrov, za zdaj pa premoženjskopravnega zahtevka, ki ga je napovedala, še ni vložila. Je pa to storilo več fizičnih oseb, ki terjajo za povzročeno škodo od okoli 1.000 do okoli 2.000 evrov, ter občina Hoče-Slivnica z zahtevanimi nekaj več kot 11.000 evri.

Sanacijska dela na območju Pivole (Foto; DRSV)

Lorber je priznal, da so imeli šoferji Lasaza, ki so smrdljivo blato iz ptujske čistilne naprave odvažali za pogodbenega izvajalca, družbo CEP iz Celja, navodilo, da pokličejo njega. Pričakal jih je pri drevoredu v Pivoli in jim nato s svojim avtomobilom pokazal lokacijo, kamor naj odvržejo blato.

Ostali obtoženi, ki so bili poklicani pred sodnico Ksenijo Hrastnik, so zanikali krivdo. Med njimi so direktor prevozniškega podjetja Lasaz Miran Zupančič, eden od voznikov tovornjaka Uroš Rakar, direktor medtem že propadlega podjetja ML Surovine Aljoša Said Alkhatib ter Anton Plut, ki mu obtožnica pripisuje organizacijo odvoza spornih odpadkov iz ptujske čistilne naprave. Za nedolžne so se izrekli še Admir Hafizović ter Matjaž in Alma Čurič.

Tožilstvo je obtožbo zoper podjetje ML Surovina, katerega družbenik je bil Alkhatib, medtem umaknilo, kajti podjetje je v stečaju, po podatkih iz stečajnega spisa pa nima premoženja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!