Evforija popustov dosegla vrhunec: naj današnji črni petek ne postane nočna mora

Slovenija 29. Nov 202405:15 2 komentarja
Črni petek popusti
Foto: Saša Despot/BOBO

Razprodaje na črni petek so že v polnem zamahu, zato ne čudi, da je številne zajela nakupovalna mrzlica. Kljub mamljivim popustom in na videz dobrim ponudbam pa ni odveč, da se na nakupe dobro pripravite in se tako tudi izognete prekomernemu zapravljanju in goljufom. Kaj svetujejo tuji strokovnjaki in kako se na črni petek pripraviti po mnenju Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS)?

Iz ZDA smo v slovenski prostor uvozili že mnogo stvari, med njimi tudi t. i. črni petek. To je dan, ko številni trgovci pripravijo posebno ponudbo ali ponujajo izdelke po znižanih cenah.

Obdobje nakupov in velikih popustov, ki so se zdaj pri nekaterih ponudnikih prevesili kar na več dni, pa ne veselijo le potrošnikov, temveč tudi goljufe. Britanski BBC se je pogovarjal s strokovnjaki, ki so svetovali, kako nakupovati na črni petek, zato da ne bi postali žrtev nakupovalnega praznika.

Naredite seznam in se ga držite

“Nakup je dober samo v primeru, če ste si nekaj resnično želeli ali pa potrebovali, preden ste videli popust,” je dejala Sarah Johnson, direktorica svetovalnega podjetja Flourish Retail, ki se ukvarja s prodajo blaga. V izogib impulzivnim nakupom Johnson priporoča, da si pripravite seznam in določite proračun.

“Na črni petek izkoristite ugodne ponudbe in prihranite pri izdelkih, ki ste jih že nameravali kupiti. Če se boste držali svojega seznama in ne boste presegli proračuna, boste maksimizirali svoje prihranke brez potrebnega zapravljanja,” je dodala.

Primerjava preteklih cen

Da se pri nakupu splača primerjati cene pri več trgovcih, pa je ocenil Harry Rose, urednik revije Which?. Priporočil je tudi uporabo spletnih strani, ki omogočajo preverjanje zgodovine cen izdelka v zadnjih 12 mesecih. “Tako boste vedeli, ali gre za res ugodno ponudbo,” je dejal in dodal, da se ne smete počutiti pod pritiskom, da bi na črni petek zapravljali, saj se ponudbe običajno ponovijo, če ne celo presežejo v drugih delih leta, poroča BBC.

Britanska potrošniška organizacija, ki izdaja revijo Which?, je v lanskem 14-dnevnem črnem petku med 20. novembrom in 1. decembrom preučevala ponudbe 227 izdelkov pri osmih največjih trgovcih na drobno v Združenem kraljestvu, ki se ukvarjajo z domom in tehniko. Raziskava je pokazala, da je bilo devet od deset analiziranih ponudb v drugih obdobjih leta cenovno enakih ali cenejših.

Iščite rabljene izdelke

Če na razprodajah opazite nekaj, kar bi kupili, poiščite to pri ponudnikih, ki prodajajo rabljene stvari. Morda boste to, kar iščete, našli za še nižjo ceno, je svetovala vplivnica in strokovnjakinja za preprodajo rabljenih stvari Jess. Številni ponudniki omogočajo tudi, da sami ponudite ceno, ki ustreza vašemu proračunu, je spomnila.

“Če ponudite razumno ceno, jo bo večina prodajalcev sprejela. Tako ne samo, da boste verjetno opravili dober nakup, ampak lahko ponudite tudi nižjo ceno,” je še dodala. Na tovrstnih spletnih straneh kupuje in prodaja tudi Vivien Tang, vplivnica, ki se ukvarja z vintage oblačili. “Mislim, da je na platformah za rabljene stvari zelo enostavno najti skoraj nove ali popolnoma nove predmete,” je dejala in opomnila, da je “možnost stanja” na oglasih zdaj obvezna, zato je lažje filtrirati novejše predmete.

Če božična darila nakupujete na črni petek, pa po novem ne smete izključiti nakupa rabljenih predmetov, piše BBC. Po raziskavi, ki jo je za tržnico rabljenih izdelkov Vinted izvedlo svetovalno podjetje Retail Economics, bi približno 63 odstotkov ljudi z veseljem prejelo božična darila iz druge roke, 26 odstotkov pa je bilo do te zamisli nevtralnih.

Črni petek popusti
Foto: Borut Živulović/BOBO

Pazite na prevare

Goljufi navdušenje nad črnim petkom izkoriščajo za krajo denarja spletnih kupcev. O goljufijah pri nakupu govorimo takrat, ko kupca prevarajo, da z bančnim nakazilom pošlje denar za nakup nečesa, kar se pogosto oglašuje na spletu ali na družbenih omrežjih in ne obstaja. Po analizi banke Lloyds Bank se je število goljufij pri nakupih na črni petek in kibernetski ponedeljek lani povečalo za 29 odstotkov.

Liz Ziegler, direktorica oddelka za preprečevanje goljufij na banki, je dejala, da je pri spletnem nakupu najbolje, da kupujete pri zaupanja vrednih prodajalcih in vedno plačujete z bančno kartico, saj je tako zagotovljena največja varnost. “Če tega ne morete storiti, je to velik rdeč alarm za prevaro,” je dejala.

Po navedbah Which? bodite posebej pozorni na lažna spletna mesta in vedno preverite, ali spletni naslov pripada uradni blagovni znamki, preden posredujete kakršnekoli finančne ali osebne podatke. Prav tako bodite pozorni na objave z novo ustvarjenih profilov na družbenih omrežjih ali na povezave do nedavno ustvarjenega spletnega mesta. Za preverjanje, kdaj je bila spletna stran ustvarjena, lahko uporabite za to preverjene domene. V britanski potrošniški organizaciji so še opozorili, da ne kupujete po cenah, ki so “preveč ugodne, da bi bile resnične”, kajti če je nekaj preveč ugodno, da bi bilo resnično, verjetno tudi je, še poroča BBC.

Črni petek popusti
Foto: Borut Živulović/BOBO

Dodatne nasvete za nakupovalce pred črnim petkom in kibernetskim ponedeljkom so pripravili tudi na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Kupcem svetujejo naslednje:

Naročite se na e-novice

Veliko trgovcev predstavlja svoje izdelke in aktualne akcijske ponudbe v e-novicah. A ob e-novicah, objavah na družbenih omrežjih in podobnem bodite previdni: če vas ob privlačnih sporočilih zamika, da bi izkoristili akcije in popuste, najprej premislite, ali oglaševani izdelek res potrebujete. Najbolje je, da za e-novice ustvarite ločen e-naslov, ki ga boste uporabljali samo za spremljanje tovrstnih vsebin. Če e-novic po izteku obdobja popustov ne boste več želeli prejemati, se odjavite (s klikom na Odjava ali Unsubscribe na dnu novic).

Glejte ceno, ne popusta

Ne mislite, da je ponudba dobra samo zato, ker trgovci promovirajo velik popust, pogosto namreč pretiravajo z znižanjem cene. Na ZPS zato pozivajo, naj vas torej ne zavedejo slogani, kot sta “50 evrov namesto 100 evrov” ali “70-odstotna mega razprodaja”. Na ZPS svetujejo, da poiščite prvotno ceno izdelka in si oglejte, kako se cena razvija skozi mesec ali dva. Vsekakor preverite tudi cene pri drugih trgovcih, saj se velikokrat zgodi, da je pri enem trgovcu cena s popustom enaka redni ceni pri drugem.

Ne bodite obsedeni z znamko

Ne glede na to, ali nakupujete na črni petek ali ob kateri drugi priložnosti, nikoli ni dobro izbrati izdelka samo zaradi zvenečega imena blagovne znamke. Te včasih na testih ZPS prav razočarajo. Pri nakupu vedno upoštevajte več meril. Prav tako naj vas ne zapeljejo zelo poceni ali celo neznane znamke. Te sicer niso nujno slabe, ni pa naključje, da se nekatere pojavljajo le v promocijskih obdobjih. “Posvetujte” se z rezultati testov ZPS in poiščite dokazano kakovostne izdelke.

Spletne ocene izdelkov – kaj je res in kaj ni?

Če ta ali oni izdelek pridobi pet zvezdic v spletni trgovini, je verjetno dober, kajne? Ne, odgovor ni tako preprost. Mogoče je dobil le eno oceno ali pa je predmet niza lažnih ocen. Vredno je pogledati ne samo končnega rezultata, ampak tudi prebrati vsebino mnenj. Pretirano pozitivni komentarji, ocene, ki so bolj podobne oglasom, ali veliko mnenj, objavljenih na isti datum, so lahko znak, da se za mnenji skrivajo kupljene ocene. Lažno ocenjevanje je z novim zakonom o varstvu potrošnikov sicer prepovedano, vendar nimamo zagotovila, da ponudnik to res upošteva.

Preberite splošne pogoje

Na ZPS pozivajo, da preverite, ali sta v končni ceni zajeta davek in strošek dostave, ne pozabite tudi na uvozne dajatve, če izdelek naročate iz tujine. “Svetujemo, da preberete, ali vsaj preletite splošne pogoje prodajalca, saj ti običajno vsebujejo informacije o strošku in času dostave, morebitnih garancijskih pogojih, pogojih vračila izdelka in o prodajalcu samem. Ko nakupujete na spletnih platformah, bodite posebej pozorni na to, kdo je prodajalec. Če gre za partnerskega prodajalca na platformi ali na spletni tržnici, je pomembno vedeti, da sklepate prodajno pogodbo z njim, a vas poleg njegovih splošnih pogojev zavezujejo tudi splošni pogoji platforme.”

Črni petek popusti
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Pozor pri nakupih na spletnih mestih zunaj EU

Spletne nakupe je bolje omejiti na prodajalce, ki imajo sedež v Sloveniji ali v Evropski uniji (EU), ocenjujejo na ZPS. To je varnejše v smislu garancije in storitev za stranke. Poleg tega boste morali, če kupite nekaj na spletnem mestu zunaj EU, plačati dodatne davke, carine in uvozne dajatve. Te pristojbine so običajno plačane prevozniku, ki vam dostavi paket. Od brexita naprej to velja tudi za pakete iz Združenega kraljestva.

Ne nasedajte lažnim promocijam

Se je cena pred nekaj dnevi zvišala in nenadoma padla na prejšnjo raven? Umetno zvišanje cene tik pred popusti je nepoštena in zavajajoča poslovna praksa, vendar zakon o varstvu potrošnikov pozna varovalko: trgovec mora pri znižanju izdelkov poleg nove cene navesti tudi ceno, ki je bila najnižja v zadnjih 30 dneh pred znižanjem. Pocenitev mora torej biti realna.

Ste res prejeli, kar ste naročili?

Tudi po nakupu bodite previdni, poziva ZPS. Prodajalec mora zagotoviti, da vam je dostavljen izdelek, ki ste ga naročili. Če ne ustreza naročenemu oziroma je poškodovan, odgovarja prodajalec. Ali je izdelek skladen, morate preveriti v času dostave ali zelo kmalu zatem in se nemudoma odzvati. Če takoj opazite težavo, takoj zavrnite paket. Če težavo opazite, ko razpakirate izdelek, nemudoma stopite v stik s prodajalcem prek njegove spletne strani ali po elektronski pošti. Če se prodajalec ne odzove, mu pošljite priporočeno pošto. Vedno hranite vse možne dokaze, kot so fotografije odstopanj v primerjavi z naročenim, s katerimi lahko po potrebi dokažete težavo.

Zgodovina črnega petka

Črni petek označuje začetek nakupovalne sezone med prazniki v Združenih državah Amerike. In od kod je nakupovalni praznik dobil ime?

V 60. letih prejšnjega stoletja so policisti v mestu Filadelfija izraz črni petek začeli uporabljati za opis kaosa, ki je nastal, ko je veliko obiskovalcev iz predmestij prišlo v mestna nakupovalna središča, da bi v njih opravili praznične nakupe, pišejo na spletni strani Encyclopedia Britannica.

Zaradi velike gneče so morali policisti delati dodatne izmene, urejati prometne zastoje in nesreče ter se ukvarjati s tatovi v trgovinah. Zaradi dodatnega napornejšega dela je bil za policiste tisti petek še posebej težek – črn.

Ime se je v Filadelfiji prijelo, a so poskušali lokalni trgovci negativni prizvok izraza spremeniti tako, da so ga poimenovali v “veliki” petek. A poskus pozitivnega prizvoka ni uspel vse do 80. let. Trgovine in podjetja so takrat razširili zgodbo, da se je pred črnim petkom poslovalo v rdečih številkah, po velikem zaslužku na črni petek pa naj bi se njihov finančni položaj končno izboljšal – v angleščini jih postavil “v črno” oziroma “in the black”.

A kot izpostavlja Brittanica, črni petek v ZDA ni dan, ko trgovci zaslužijo največ. To je namreč zadnja sobota pred božičem.

Zgodovinsko gledano ima črni petek še en pomen, ki ni povezan z nakupovanjem. Leta 1869 sta borznika na Wall Streetu Jay Gould in Jim Fisk na borzi kupila ogromne količine zlata, da bi umetno zvišala njegovo ceno. A njun načrt je v petek, 24. septembra, zaradi intervencije takratnega ameriškega predsednika spodletel. Trg z zlatom je strmoglavil, kar je povzročilo bankrot več tisoč Američanov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje