
Potem ko so srbske oblasti včeraj zavrnile vstop novinarski ekipi POP TV v državo, se je odzvalo slovensko zunanje ministrstvo. Kot so sporočili, so na srbske oblasti naslovili verbalno noto in zahtevali pojasnila.
“Na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve RS pozorno spremljamo dogajanje v Srbiji. V zvezi z današnjimi množičnimi protesti v Beogradu želimo, da bi potekali mirno, brez nasilja in izgredov, ob spoštovanju demokratične svobode zbiranja in izražanja mnenj. Ker protesti lahko predstavljajo varnostna tveganja, ponovno pozivamo slovenske državljane, da se izogibajo mestom, kjer potekajo protesti, in spremljajo obvestila srbskih varnostnih organov in medijev,” je ministrstvo zapisalo v sporočilu za medije.
Včerajšnjo zavrnitev vstopa medijske ekipe iz Slovenije v Srbijo so ocenili kot “skrb zbujajočo”. “Na srbske oblasti smo naslovili verbalno noto in zahtevali vsa pojasnila, zakaj je do takšne odločitve prišlo.” Spomnili so, da so srbske oblasti vstop zavrnile z utemeljitvijo o ‘negativni oceni varnostnega tveganja’.
“Če gre za namerno preprečevanje novinarskega dela, je to nesprejemljivo,” je poudarila slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. “Svoboda medijev predstavlja enega od temeljev demokratičnih družb, zato pozivamo k spoštovanju demokratičnih standardov medijske svobode, ki je za nadaljnji napredek Srbije na EU poti temeljnega pomena.”
Vrečko: Prepoved vstopa meče senco dvoma na neodvisnost institucij
Odzvala se je tudi koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko. Zapisala je, da ostro obsoja zavrnitev vstopa novinarjem v Srbijo, in poudarila, da je svoboda medijev temelj demokracije.
“Nekaterim medijem je bil prepovedan vstop v Srbijo in poročanje o protestih. Svoboda medijev in novinarskega poročanja sta temelj demokracije. Kritično poročanje nikoli ne sme biti razlog za zavrnitev vstopa novinarjem v državo ali omejevanje njihovega gibanja, kajti to je njihova naloga in javni interes. Prepoved vstopa medijem meče senco dvoma na neodvisnost pristojnih institucij.”
Napeto pred protesti
Današnji protesti sicer potekajo v napetem ozračju. Iz Beograda poročajo o dveh incidentih, ki sta se zgodila še pred uradnim začetkom protestov. Študenti so obsodili vsakršno nasilje, saj pravijo, da to ogroža vse, kar so do zdaj dosegli. Pred današnjim shodom so napetost sicer dvigale napovedi študentov, da bo shod tokrat drugačen, in trditve predsednika Aleksandra Vučića, da bodo demonstracije nasilne in bo ogrožena ustavna ureditev Srbije.
Srbska policija je vstop zavrnila tudi več hrvaškim novinarjem, z argumentom, da predstavljajo varnostno tveganje. O tem so poročali novinarji Slobodne Dalmacije, RTL Danas in samostojna novinarka hrvaške N1. Nekatere so na meji zadrževali več ur.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje