Lekarniška zbornica Slovenije opozarja na nekatere neustrezne vsebine novele zakona o lekarniški dejavnosti.
V Lekarniški zbornici Slovenije opozarjajo na nekatere neustrezne vsebine novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki jo je DZ sprejel v četrtek. Ne strinjajo se, da bodo pri financiranju specializacij magistrov farmacije izvzeti zaposleni pri koncesionarjih. Pozdravljajo pa ureditev področja nabave zdravil javnih lekarniških zavodov.
V Lekarniški zbornici Slovenije se strinjajo, da je novela uredila področje preskrbe z zdravili, zlasti ker se izteka interventni zakon o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene nabave zdravil za leti 2023 in 2024. Preskrba z zdravili je za prebivalce pomembna, današnje področje preskrbe z zdravili opredeljujejo kot še bolj zapleteno, saj se celotna Evropa sooča s pomanjkanjem zdravil, so poudarili v sporočilu za javnost.
Ureditev financiranja specializacij magistrov farmacije so označili za ključni korak naprej. Izpostavili so dolga leta prizadevanj in dokazovanja, kako pomembno je povečanje števila specialistov ter magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov s specialnimi znanji zaradi razvoja stroke in potreb pacientov.
Ob tem pa so opozorili, da so tudi izvajalci s koncesijo del javne zdravstvene mreže. Ne strinjajo se, da so pri financiranju specializacij izvajalci s koncesijo izločeni. Z dopolnilom, ki so ga poslali v DZ, so predlagali, da se financiranje specializacij zagotovi zaposlenim pri izvajalcih lekarniške dejavnosti, kar vključuje javne lekarniške zavode, izvajalce s koncesijo in bolnišnice.
“Naš predlog ni bil upoštevan, kar pomeni, da zaposleni pri izvajalcih s koncesijo ne bodo obravnavani enako kot tisti v javnih zavodih, čeprav opravljajo enako strokovno delo v mreži javne zdravstvene službe,” je povedala predsednica lekarniške zbornice Darja Potočnik Benčič.
Novela naj bi realizirala tudi odločbo ustavnega sodišča. Vendar v zbornici menijo, da je sprejeta ureditev neustrezna in postavlja nesorazmerne omejitve koncesionarjem v lekarniški dejavnosti. V zbornici sicer še čakajo na objavo novele v uradnem listu. Med sprejemanjem novele je bilo namreč vloženih veliko amandmajev, kar je vplivalo na preglednost in jasnost vsebine, so opozorili.
Novela bo med drugim farmacevtskim delavcem v lekarnah onemogočila uveljavljanje ugovora vesti. V lekarniški zbornici menijo, da je za takšne spremembe potrebna širša družbena razprava. Ne zdi se jim primerno, da se vsebino, ki odloča o ustavno priznanih pravicah posameznikov, ureja po nujnem postopku.
V Združenju kliničnih farmacevtov Slovenije pa so v sporočilu za javnost poudarili, da bi morala biti pravica do ugovora vesti urejena za vse zdravstvene delavce na enak način.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje