Po sprejeti noveli zakona o zdravstveni dejavnosti v državnem zboru bodo v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začeli postopke za vložitev zahteve za ustavno presojo. Pričakujejo tudi, da bo veto na zakon izglasoval državni svet. Veto sicer pomeni le, da bodo morali poslanci ponovno glasovati o zakonu in ga potrditi z vsaj 46 glasovi.
Ta teden so poslanci na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje javno in zasebno zdravstvo.
Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem – razen v redkih izjemah – onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. O noveli bo zdaj glasoval še državni svet.
Zakonu o zdravstveni dejavnosti od začetka močno nasprotujejo v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Menijo namreč, da prinaša nepremišljene posege v svobodo zdravniškega dela, dodatno obremenjuje že preobremenjen zdravstveni sistem in “ne rešuje ključnih težav v javnem zdravstvu, najbolj pa bodo trpeli prav bolniki”.
Glavni stavkovni odbor Fidesa je tako danes sprejel sklep, da bodo začeli postopke za vložitev zahteve za ustavno presojo. “Začeli bomo aktivnosti s pravno službo za oceno ustavnosti zakona. Posebej o členih zakona, ki so škodljivi. Škodljive posledice zakona se bodo pokazale čez eno leto, torej pacienti ne bodo takoj občutili posledic, ampak čez čas. Gre za podtaknjenca, s katerim se bo ukvarjala naslednja vlada,” je povedal član Fidesa Bojan Kostić.
Po njihovem mnenju so škodljivi tisti členi, ki se predvsem nanašajo na delovne pogoje zdravnikov in omejevanje dela v prostem času zdravnikov. “Ko enkrat opravimo delo, ki ga opravimo v javni službi, in to delo opravimo korektno in strokovno, pričakujemo, da imamo svobodo, da se odločimo, kaj bomo dodatno naredili,” je dodal Kostić.
Na vprašanje, ali bodo zahtevali tudi ustavno presojo določila o neprofitnosti koncesionarjev, je Kostić odgovoril, da morajo zahtevo v tem primeru vložiti koncesionarji in ne sindikat. Fides po njegovih besedah namreč zastopa interese zdravnikov, ki so zaposleni v javni službi.
Predsednik Fidesa Damjan Polh je ponovno poudaril, da je bila stroka ves čas proti. Ponovil je, da bodo zahtevali ustavno presojo več členov, med drugim člena, ki določa pogoje za pridobitev soglasja za delo v drugih ustanovah.
Polh pričakuje, da bo veto na zakon izglasoval državni svet. To pomeni, da bi moral državni zbor o zakonu ponovno glasovati, za potrditev pa bi bilo potrebnih vsaj 46 glasov. Glede na rezultat včerajšnjega glasovanja zapletov ni pričakovati. Po potrditvi bo zakon objavljen v uradnem listu, 15 dni zatem pa bo stopil v veljavo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje