V Gibanju Svoboda pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, da je trenutna ureditev oploditve z biomedicinsko pomočjo neustavna. Prepričani so namreč, da ta diskriminira samske ženske in tiste ženske, ki živijo v istospolnih skupnostih.
Poslanka Svobode Tamara Kozlovič je v današnji izjavi napovedala, da si bodo s koalicijo in ministrstvom za zdravje prizadevali, da to neustavnost odpravijo v roku, ki ga je določilo ustavno sodišče. K temu so se kot stranka zavezali tako v volilni kampanji kot tudi po volitvah, je dodala.
Pri tem je izpostavila vprašanje, “v kakšni državi si želimo živeti, torej ali dovolimo ženski, da rodi in vzgaja otroka tudi brez moškega”. Upa, da je odgovor v Sloveniji “Da”, je dejala.
Novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), po kateri bi bile do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo upravičene tudi samske ženske, je državni zbor sprejel aprila 2001, v času vlade Janeza Drnovška. Na zahtevo tedanje opozicije pa je junija istega leta potekal zakonodajni referendum, na katerem so volivci zakon zavrnili.
Oktobra 2020 pa je skupina poslancev s prvopodpisanim Matejem T. Vatovcem (Levica) na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti omenjenega zakona, dobro leto pozneje je to storil tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
Ustavno sodišče je zahtevi obravnavalo skupaj, po štirih letih pa presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske ter ženske v istospolnih zakonskih zvezah ali zunajzakonski skupnosti niso upravičene do postopkov OBMP, neustavna.
Državni zbor ima eno leto časa
Državni zbor mora ugotovljeno neskladje odpraviti v roku enega leta, do tedaj pa se sporne določbe še naprej uporabljajo.
Iz koalicije so že v torek prihajale napovedi, da se bodo uresničevanja ustavne odločbe lotili v najkrajšem možnem času. Po drugi strani so bili nad odločitvijo ustavnega sodišča negativno presenečeni v opozicijski NSi. Po besedah poslanke Vide Čadonič Špelič je ustavno sodišče zanemarilo največjo korist otroka, to pa je po njenem mnenju to, da ima otrok oba starša.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!